Svijet

Intrigira miješanjem u svjetske sukobe: Da li je Mask mirotvorac, Putinova marioneta ili nešto treće (FOTO)

Najbogatiji čovjek na planeti se sve više miješa u rat Rusije i Ukrajine, a njegovi motivi nisu najjasniji.

Intrigira miješanjem u svjetske sukobe: Da li je Mask mirotvorac, Putinova marioneta ili nešto treće (FOTO)
FOTO: CARINA JOHANSEN/EPA

Ilon Mask, šef kompanija među kojima su „Tesla“ i „SpejsEks“, najprije je djelovao kao da je isključivo na strani Ukrajine, što je pokazivao bizarnim objavama na Tviteru.

Sjetimo se samo izazova upućenog ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu u kojem je rekao da bi njih dvojica trebalo da imaju okršaj kojim bi se okončao napad na Ukrajinu ukoliko bi Mask pobijedio.

Štaviše, Mask se tada verbalno sukobio i sa Putinovim bliskim ljudima poput Ramzana Kadirova i Dmitrija Rogozina.

Sada se, međutim, čini da je promijenio mišljenje. On kao recept za mir u Ukrajini vidi velike ustupke Putinu, prije svega davanje legitimiteta njegovoj aneksiji ukrajinskog poluostrva Krim.

Ranije ovog mjeseca, Mask je podijelio svoje mišljenje o tome kako bi rat u Ukrajini mogao da se završi. U tvitu, on je tvrdio da nedavne izbore u ruskim aneksiranim regionima istočne Ukrajine, koji su naširoko opisani kao lažni, treba ponoviti uz međunarodni nadzor i da Ukrajina treba trajno da ustupi vlasništvo nad poluostrvom Krim, teritorijom koju je Rusija nasilno anektirala 2014. godine.

Maskov prijedlog osudile su ukrajinske diplomate i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji je implicirao da je Maskov stav bio proruski. U međuvremenu, Kremlj je više pomiriljiviji prema Masku, a portparol vlade Dmitrij Peskov je kasnije rekao da je „veoma pozitivno što takva osoba kao što je Ilon Mask pokušava da traži mirno rješenje“.

Kako kaže Fiona Hil, američki diplomata i ekspert za Rusiju, izgleda da je sam Putin zapravo zatražio Maskovu pomoć.

– Vrlo je jasno da Ilon Mask prenosi poruku Putina. Putin se igra ljudima velikog ega, daje im osjećaj da mogu da igraju ulogu. Ali u stvarnosti, oni su samo direktni prenosioci poruka Vladimira Putina – rekla je Hil u intervjuu za Politiko.

Maskova uloga u Ukrajini

Mask je do sada igrao aktivnu ulogu u ratu u Ukrajini, primajući pohvale međunarodne zajednice nakon što je njegova kompanija SpejsEks isporučila Starlink internet terminale Ukrajini ubrzo nakon početka rata. Satelitski pristup internetu pokazao se neprocjenljivim za ukrajinsku vojsku.

Međutim, Mask se od tada našao pod kritikama zbog Ukrajine. On je navodno zatražio od Pentagona prošle nedjelje da plati račun za Starlink u Ukrajini, rekavši da je „nerazumno“ očekivati da SpejsEks i dalje pokriva većinu troškova internet usluge.

Činilo se da se Mask predomislio do sljedećeg dana.

„Dođavola s tim“, napisao je on na Tviteru, najavljujući da će SpejsEks nastaviti da čini „dobra dela“ dok radi uz velike gubitke u Ukrajini.

Ali sa njegovim nedavnim izjavama i formulom mira za Ukrajinu, Maskova nova uloga u ratu može da bude jedan od Putinovih „posrednika“, smatra Hil.

– Ovo je klasična Putinova predstava. Putin to često radi. On koristi istaknute ljude kao posrednike da osjete opšte političko okruženje, da u suštini testira kako će ljudi reagovati na ideje – rekla je ona.

U svom predloženom mirovnom planu, Mask je napisao da vodosnabdijevanje Krima mora biti osigurano u bilo kojoj rezoluciji. Poluostrvo Krim nema većih rijeka i oslanja se na vodosnabdijevanje iz trenutno pripojene oblasti Herson na sjeveru, objasnila je Hil, što i nije opšte poznata stvar, pa sugeriše da Mask možda govori u ime Putina.

– Malo je vjerovatno da Ilon Mask i sam zna za ovo. Pominjanje vode je toliko specifično da je ovo jasno Putinova poruka – rekla je ona.

Hil je navela slučaj od prošlog mjeseca, kada je Mask predložio isti mirovni plan učesnicima na festivalu u Aspenu, kao dodatni dokaz njegove veze sa Putinom. Na festivalu, Mask je tvrdio da bi istočne provincije Ukrajine mogle postati „kvazinezavisne“ republike i da dozvole da vodosnabdijevanje Krima nastavi da funkcioniše, izvestio je CNN na osnovu svjedočenja učesnika.

Jedan učesnik je navodno rekao da je „jasno“ da je Mask bio u komunikaciji sa Kremljom, na osnovu njegovih izjava.

Prošle nedjelje, Ijan Bremer, politikolog i osnivač istraživačke firme “Eurazija grup”, naveo je u tvitu da je Mask direktno s njim razgovarao o njegovim razgovorima sa Putinom o sudbini Ukrajine i o tome kakvi bi bili Putinovi uslovi za mir. Bremer nije rekao kada je obavljen razgovor.

Mask tek treba da odgovori na optužbu Hilove da ponavlja Putinove stavove, ali u odgovoru na tvit koji se poziva na Bremerove navode, Mask je negirao te tvrdnje, rekavši da nije razgovarao sa Putinom 18 mjeseci.

Traženje pomoći od Maska i još prijetnji eskalacijom mogu biti suštinski dio Putinove strategije u ovoj fazi sukoba, kaže Hil.

– Putin se očigledno nada da sada, uz zveckanje “nuklearnim sabljama” prijetnje nuklearnim Armagedonom, unajmljivanje Ilona Maska i drugih da prenesu njegove poruke, da u suštini može da zauzme teritoriju koju ima i dobije priznanje za to – ona je rekla.

Pročitajte još

Zašto Mask podilazi Rusiji?

Najbogatiji čovjek na svijetu kaže da želi da Zapad ozbiljnije razmotri rizik od nuklearnog sukoba i Trećeg svjetskog rata oko Ukrajine. On smatra da će se taj rizik smanjiti ako se učine ustupci Putinu.

– Ako Rusija bude suočena sa izborom da izgubi Krim ili upotrebi nuklearno oružje na bojnom polju, ona će izabrati ovo drugo. Već smo sankcionisali Rusiju na svaki mogući način, pa šta im više preostaje da izgube? Ako mi uzvratimo Rusiji nuklearnim oružjem, oni će nas baciti nuklearno oružje i onda imamo Treći svjetski rat – napisao je Ilon Mask u tvitu u ponedjeljak.

Međutim, on možda ima i druge motive zašto odjednom poziva na rješenje koje odgovara Rusiji.

Svojim tvitovima i izjavama on često podriva američku spoljnu politiku ne samo u vezi sa Rusijom, već i drugim velikim američkim rivalom – Kinom.

On je u intervjuu za Fajnenšel Tajms sugerisao da bi tenzije između Kine i Tajvana mogle biti riješene predajom neke kontrole nad Tajvanom Pekingu, piše Blic.

– Ilon Mask je uvijek faktor rizika – rekao je Sjaomeng Lu, direktor Eurazija Grup.

Kineski ambasador u Sjedinjenim Državama Ćin Gang zahvalio je Masku na njegovom predlogu u pozivajući na „mirno ujedinjenje i jedna zemlja, dva sistema“. Ali predstavnik Tajvana u SAD, Bi-Kim Hsiao je rekao da “naša sloboda i demokratija nisu na prodaju”.

Mask je poznat po tome da voli da privlači pažnju i izaziva kontroverze svojim izjavama i ponašanjem. Ukoliko bi se pokazao kao broker mira, postao bi još uticajniji i moćniji.

Međutim, tu je i mogućnost da on na sve gleda čisto pragmatično kao i mnogi drugi milijarderi. Kao vlasnik velikih kompanija, on želi da ima pristup što većem tržištu.

Njegove kompanije su već prisutne u Kini.

A prije samo godinu dana je rekao da „merka“ Rusiju kao potencijalni centar za proizvodnju njegovih „Tesla“ automobila.

U maju 2021. godine, Mask je rekao da je Tesla blizu uspostavljanja prisustva u Rusiji i da razmatra da li bi mogao da otvori fabrike tamo.

Obraćajući se okupljenima na jednom događaju u Rusiji putem video linka, Mask je rekao da kompanija već ima proizvodne lokacije u Kini i Sjedinjenim Državama, ali želi da otvori proizvodne pogone u drugim dijelovima svijeta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije