Banjaluka

INVESTICIJE Međunarodna komisija ocjenjuje da li Banjaluka nudi povoljno poslovno okruženje

Strategija razvoja Banjaluke za narednih 10 godina, nova poslovna zona, jednošalterski sistem izdavanja dozvola… Sve to bi se moglo ocijeniti pozitivnim za razvoj privrede u gradu.

INVESTICIJE Međunarodna komisija ocjenjuje da li Banjaluka nudi povoljno poslovno okruženje
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/ RAS SRBIJA

Banjaluka je trenutno u procesu provjere međunarodnog sertifikata o povoljnom poslovnom okruženju BFC SEE, koji je dobila 2015. i koji je pokazatelj investitorima da je lokalna zajednica opredijeljena da unaprijedi privredni ambijent, privuče ulagače i podstakne razvoj lokalne ekonomije.

Sertifikacija gradova i opština podrazumijeva ispunjavanje veoma zahtjevnih 10 kriterijuma i više od 60 podkriterijuma za unapređenje kvaliteta usluga i informacija koje jedinice lokalne samouprave pružaju privrednicima i stranim investitorima.

Svake tri godine radi se resertifikacija, odnosno provjera da li održavamo sistem na zadovoljavajućem nivou. Zadnja ocjena evaluatora koju smo dobili je skoro 95 odsto ispunjenosti svih uslova, što je odličan rezultat. Moj utisak je da je međunarodna verifikaciona komisija više nego zadovoljna, ali njihov zvaničan odgovor dobićemo za petnaestak dana u pisanoj formi – rekao je načelnik Odjeljenja za pivredu Radenko Komljenović.

Foto: Srna
Foto: Srna
Radenko Komljenović

Poručuje da je Grad Banjaluka uradio puno na stvaranju povoljnog privrednog ambijenta kroz skraćenje procedura za registraciju preduzeća, olakšice i subvencije privrednicima, te smatra „da sve to daje određene rezultate“.

Kako naglašava, veliki napredak za grad jeste i što je urađena Strategija razvoja do 2027. godine, sa četiri cilja: grad povoljnog poslovnog okruženja, koncept „zelenog grada“, „pametnog grada“, te grada sporta, kulture i mladih.

Zvanični podaci iz ovog dokumenta pokazuju tako da ukupna vrijednost investicija realizovanih na području grada od 2012. do 2016. godine iznosi 2,4 milijarde maraka.

Više od 50 odsto vrijednosti investicija odnosi se na izgradnju novih kapaciteta, na rekonstrukciju, modernizaciju i proširenje oko 40 odsto, a na održavanje postojećih kapaciteta do 10 odsto. Sa stanovišta tehničke strukture, najveće učešće imaju investicije u mašine, opremu i transportna sredstva – oko 50 odsto, i  investicije u građevinske objekte do 40 odsto.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Najznačajnije investicije ostvarene su u oblasti izgradnje javnih, pravosudnih i zdravstvenih ustanova, infrastrukturnih i komunalnih objekata, velikih tržnih centara, finansijskih ustanova, objekata za razvoj IT tehnologija. Međutim, učešće investicija u oblasti prerađivačke industrije je skromno.

– Imamo dosta aktivne domaće investitore, pogotovo u poslovnoj zoni u Ramićima, ali nemamo stranih investitora. Ove godine bismo trebali da otvorimo i novu zonu „Jelšingrad“, radi se dokumentacija i priprema infrastruktura – ističe Komljenović.

On vjeruje da su se promijenili i sumorni podaci iz 2017. godine, kada se čak 76 odsto anketiranih banjalučkih privrednika izjasnilo da lokalna samouprava nema definisanu politiku, niti bilo kakvog uticaja na razvoj ovog sektora.

– Usvojili smo Strategiju razvoja grada i Plan kapitalnih investicija, a svi privrednici i udruženja  mogli su u toj proceduri da kandiduju projekte. Mislim da Banjaluka ima određeni razvoj i napredak u ovom segmentu – zaključio je načelnik Odjeljenja za privredu.

Najznačajnije investicije

Neke od najznačajnijih investicija na području Banjaluke od 2012. godine, kako se navodi u Strategiji razvoja grada, su:

  • Gradski sistem vodosnabdijevanja i odvođenja otpadnih voda u gradu – 40 miliona KM
  • Sanacija deponije u Ramićima – 16 miliona KM
  • Adaptacija kompleksa bivšeg poslovnog sistema „Unis-Valjaonica HVT” u zonu Ramići i izgradnja proizvodno-skladišnih objekata – 20 miliona KM
  • Izgradnja Tehnološkog centra za proizvodnju softvera i hardvera u Poslovnoj zoni „Incel” – 17 miliona KM
  • Izgradnja „Eko-Toplane” na drvnu sječku – 31 milion КM,
  • Izgradnja poslovnog objekta Investiciono-razvojne banke RS –  5,2 KM
  • Izgradnja poslovne zgrade Centralne banke BiH – 13,72 miliona KM
  • Izgradnja i opremanje bloka Južno krilo UKC Banjaluka – 25 miliona dolara
  • Izgradnja nove zgrade Osnovnog suda i rekonstrukcija i Okružnog suda u Banjaluci –  5,2 miliona KM
  • Izgradnja trgovačkog centra Delta siti – 140 miliona KM.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu