Politika

Iskrivljen građanski koncept je opasnost za BiH: Zašto se od ove ideje Srbima i Hrvatima DIŽE KOSA NA GLAVI

Već pri pomenu građanske BiH, većini Srba i Hrvata diže se kosa na glavi. Razlog: propagiraju je probosanske i bošnjačke nacionalne stranke u kojima ne manjka onih koji zagovaraju državu bez entiteta i kantona, bez mogućnosti zaštite vitalnih nacionalnih interesa, što znači da bi vladali oni kojih je najviše.

Iskrivljen građanski koncept je opasnost za BiH: Zašto se od ove ideje Srbima i Hrvatima DIŽE KOSA NA GLAVI
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

S druge strane su presude Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH koje kažu da je sadašnji ustavni koncept tri konstitutivna naroda diskriminacija jer nemaju svi (plus „ostali“) jednaka prava na svakom milimetru BiH.

Primjera radi, Bošnjak, Hrvat i pripadnik ostalih naroda ne može se trenutno kandidovati za člana Predsjedništva BiH iz Srpske. Ili, klubovi ostalih u Vijeću naroda RS i Domu naroda FBiH nemaju mogućnost pokretanja zaštite vitalnog nacionalnog interesa, za razliku od klubova Srba, Hrvata i Bošnjaka.

Da li je građanska BiH moguća u ovako uređenoj zemlji? Koliko je taj bauk – koncept ispravno predstavljen narodu, a koliko je iskrivljen na način da je postao paravan za bošnjačku, unitarnu politiku i državu, po principu jedan čovjek – jedan glas? I koliko je takvo zagovaranje građanske BiH prijetnja po stabilnost zemlje u odnosu na srpsku prijetnju secesijom i hrvatsku politiku neke vrste trećeg entiteta?

Odgovor na ova pitanja Srpskainfo je potražila od zagovornika i protivnika građanske BiH i od političkih analitičara.

Mirjana Marinković Lepić, poslanik Naše stranke u Predstavničkom domu BiH, smatra da je građanska BiH moguća, ali ne u ovoj konstelaciji snaga, dakle ne sa ovim vladajućim strankama.

– Šta se podrazumijeva pod građanska? Podrazumjeva se da živimo u zemlji sa istim pravima, istim obavezama, istim mogućnostima. I da nam ono sve što se podrazumijeva pod nacionalno ne bude non stop u fokusu. Odnosno, da se bavimo problemima građana, a da u BiH svakako i dalje imamo mehanizme za zaštitu nacionalnih interesa. To je moja zamisao BiH – kaže za Srpskainfo Marinković Lepić.

Mirjana Marinković-Lepić sjedi za stolom
FOTO: PARLAMENT.BA

Tvrdi da nikada niko, barem ne u posljednje vrijeme, barem ne iz njene stranke, nije zagovarao promjenu ustavne organizacije BiH sastavljene od dva entiteta, plus deset kantona u FBiH.

– Ali problem BiH je što su nas nacionalne stranke, stavljajući u fokus samo to, dovele do situacije u kojoj se BiH nalazi 30 godina poslije rata. Nismo odmakli previše daleko, uronjeni smo u kriminal, u političku korupciju, gdje vladajuće političke stranke i te kako imaju prste u svemu. Dakle, zamisao građanske BiH jeste da nam problemi građana budu pod broj jedan, ali da isto tako imamo mehanizme za zaštitu nacionalnih interesa. Da ispravimo ovo što sada imamo. To je da svi građani BiH nisu ravnopravni na čitavoj teritoriji BiH, i u smislu mogućnosti da biraju i da budu birani, da se počnu poštovati ljudska prava, da ih svi građani uživaju jednako – kaže Marinković Lepić.

Promjena vlasti

Kako kaže, nada se da će sa promjenom vlasti u oktobru biti moguće krenuti napred, ne zamazujući oči ljudima nacionalizmom.

– Kada kažu da je to paravan za unitarnu državu, ja se pitam šta je onda to što mi stalno slušamo od strane nacionalnih stranaka? O ratu, koji je bio prije 30 godina, nikada nismo više pričali nego u posljednje dvije godine. Naravno da ništa ne treba zaboravljati, ali mi smo više sa temom rata u posljednje dvije godine nego 1996. Upravo nacionalne stranke prave paravan stalno nam servirajući kao glavne nacionalne, a ne egzistencijalne interese građana – zaključuje naša sagovornica.

Međutim, Milan Tegeltija, savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH za pravna pitanja, tvrdi da je koncept “građanske” države u BiH samo retorički trik političkog Sarajeva, a u stvari se pod tim pojmom krije namjera formiranja bošnjačke nacionalne države. Pošto to ne mogu javno da kažu, kaže Tegeltija, onda forsiraju termin “građanska” država.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– U korijenu te ideje je brisanje konstitutivnih naroda kao temelja državnosti BiH i svođenje BiH na državu koja bi bila pod bošnjačkom dominacijom i u kojoj bi se sve odluke donosile u Sarajevu i sva sredstva slivala u Sarajevo, a onda bi Sarajevo odlučivalo kome i koliko bi čega davalo u BiH. Taj koncept predstavlja ideju koja se pokušava realizovati još od 1939. a čiji je nosilac organizacija “Mladi muslimani” čiji je član bio i Alija Izetbegović, koji je taj pokret i ideju reafirmisao uspostavljanjem političkog plularizma u BiH i osnivanjem SDA – kaže Tegeltija za Srpskainfo.

Pročitajte još

Prema njegovim riječima, suštinski taj koncept je utopija jer predstavlja negaciju Srba i Hrvata u BiH kao ravnopravnih naroda koji imaju pravo da odlučuju sami o sebi, koji negira postojanje Srpske i koji u sebi nosi latentni konfliktni potencijal.

– Pa tako forsiranjem te ideje, iz nje ništa sem konflikta ne može proizaći. Ne postoji ni promil šanse da to Srbi i Hrvati u BiH ikada prihvate niti to Bošnjaci silom ikad mogu nametnuti. U svakom slučaju ta ideja koja ustvari predstavlja politiku političkog Sarajeva sve građane BiH čini njenim taocima i onemogućava dalji razvoj i unapređenje života u BiH – zaključuje Tegeltija.

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da je problem to što je koncept građanske BiH potpuno derogiran.

– Imamo Srbe i Hrvate koji su ovaj koncept pežorativno sveli na „građanštinu“, određujući ga na taj način kao „prljavštinu“, nešto ružno i gadno, dok se na trećoj strani kao pobornik koncepta građanske države javlja, odnosno personifikuje ga SDA, stranka ekstremne vjerske i nacionalne provinijencije. Ovako shvaćen koncept građanske države jeste opasnost za BiH – kaže Topićeva za Srpskainfo.

Tanja Topić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Poručuje da je bitno u državama, kao što je BiH, omogućiti ravnotežu između kolektivnog i individualnog, jer su u sadašnjim postavkama ugroženi građani, pojedinci i njihova prava se krše.

– Drugi problem je što su stranke opozicije u sjeni dominantnih političkih narativa etnonacionalnih partija koje su na vlasti, pa nastoje u stopu pratiti njihove koncepte koji su u suštini ekstremni i isključivi. Tako da opozicione partije sa sjedištem u FBiH u stopu prate SDA, pa su dopustile da se između ove stranke i građanskog koncepta stavlja znak jednakosti – dodaje Topićeva.

Kako kaže, na drugoj strani, građani koji ne smatraju da nacionalno mora određivati njihov identitet, već se zalažu za poštivanje individualnih prava, i iskaču iz srpske i hrvatske matrice, bivaju izopšteni iz tih zajednica jer nisi „pravi“ Srbi i Hrvati po mjeri političkih autoriteta.

– Generalno, niti jedna od ovih politika nije iskrena prema sopstvenim građanima, manipuliše njima i poigrava se njihovom budućnošću, a tobože štiteći ih – zaključuje Tanja Topić.

Tegeltija: Bošnjaci su privilegovani

Milan Tegeltija tvrdi da su i u ovakvoj, Dejtonskon BiH, Bošnjaci privilegovan narod jer u Predstavničkom domu PSBiH imaju značajno više mjesta nego što im po broju ljudi i glasova pripada. – Naime, za PSBiH za stranke iz Sarajeva glasalo je 806.635 glasača i dobili su 23 mjesta u Predstavničkom domu. Za stranke iz RS glasalo je 667.324 glasaca i dobili su 13 mjesta. Za jedno mjesto u PSBiH treba čak 47.803 srpska glasa, dok za jedno mjesto u PSBiH je dovoljan 35.071 bošnjački glas. To znači da je danas u ovakvoj BiH srpski birački glas daleko manje vrijedan od bošnjačkog, te je jasno da RS i u ovakvoj BiH ne ostvaruje adekvatan broj poslaničkih mandata u PSBiH u odnosu na broj glasova, dok bošnjačke stranke imaju daleko više nego što im pripada – izračunao je Tegeltija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije