Kako je navedeno, od istaknute 23 preporuke, 15 preporuka je djelomično sprovedeno, a osam nije provedeno uopšte.
Uprkos lošim rezultatima BiH, GRECO je konstatovao i pozitivne pomake.
– GRECO pozdravlja usvajanje Strategije za borbu protiv korupcije 2024-2028. godine u junu 2024. godine i pratećeg Akcionog plana za sprovođenje. Provjere integriteta su uspostavljene za predsjedavajućeg Savjeta ministara, ministre i zamjenike ministara, ali ne i za njihove šefove kabineta i savjetnike, niti za šefove kabineta i savjetnike članova Predsjedništva BiH – navedeno je.
GRECO, kako je istaknuto, primjećuje da bi usvajanje državne antikorupcijske strategije trebalo da otvori put za sačinjavanje odnosnih akcionih planova GPBiH i SIPA. Usvajanje novoga Etičkog kodeksa GPBiH, praćenog praktičnim smjernicama, još je jedno pozitivno postignuće, tvrdi se.
– SIPA trenutno radi na svom etičkom okviru, ali se opipljivi rezultati tek očekuju. Oni bi trebalo da obuhvataju sačinjavanje mjera za usmjeravanje, podizanje svijesti i sprovođenje – naglašeno je.
GRECO traži i veću transparentnost u radu Savjeta ministara BiH i svih ministarstava.
– Iako su imena i oblast nadležnosti nekih šefova kabineta i savjetnika objavljeni onlajn, informacije koje su dostupne trebalo bi da obuhvataju svih devet ministarstava i da budu sveobuhvatnije – kažu oni.
Podsjećajući da je Zakon o sukobu interesa usvojen u martu 2024. godine, s odredbama o prihvatanju darova, nespojivostima, vanjskim aktivnostima, ograničenjima nakon zaposlenja i sukobima interesa, upozoravaju da posao još nije završen.
– Ta komisija je uspostavljena, ali još nije započela s radom. Novi Zakon o slobodi pristupa informacijama takođe je usvojen u avgustu 2023. godine. Za neke odredbe ovoga Zakona je utvrđeno da nisu usaglašene sa standardima Konvencije Savjeta Evrope o pristupu službenim dokumentima i potrebno ih je revidirati – upozorili su u ovoj instituciji.
Takođe, podsjećaju da je uspostavljen jedan jedinstveni sistem izjava o imovini i finansijskim interesima, a osobe s najvišim izvršnim funkcijama (PTEF-i) treba odmah da informišu Komisiju za odlučivanje o sukobu interesa kada saznaju o potencijalnom sukobu interesa.
– U isto vrijeme, ostaje otvoreno nekoliko pitanja, kao što su uvođenje pravila o tome kako PTEF-i stupaju u kontakte s lobistima, mjere kako bi se proces donošenja zakona učinio transparentnijim, ili osiguravanje odgovarajućih financijskih i ljudskih resursa APIK-u – naglasili su oni.
Potrebno je, kako se kaže, za sve policijske službenike uspostaviti jedinstveni formalizovani mehanizam za redovne provjere integriteta koji se odnosi na potencijalne sukobe interesa.
– Od vlasti se takođe očekuje da preduzmu dodatne mjere kako bi zagarantovale transparentnost i nadzor javnosti nad konkursima za postavljenje višeg rukovodstva. Moraju se uložiti dodatni napori u pogledu rodne ravnoteže, rotacije osoblja i sprečavanja sukoba interesa. Osim toga, ali ne i najmanje važno, treba se suštinski poboljšati okvir za zaštitu zviždača – upozorili su.
Na kraju je zaključeno da bi napredak trebalo ostvariti u narednih 18 mjeseci, kako bi se postigao odgovarajući nivo usklađenosti s ovim preporukama, pišu Nezavisne.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu