Politika

Isto para za BiH znači MANJE ZA SRPSKU: Zajedničkim institucijama od PDV opet predviđeno 780 miliona KM

Predsjedništvo BiH još se nije upoznalo s Nacrtom budžeta institucija BiH koji je Savjet ministara utvrdio 25. marta, rečeno nam je u kabinetu predsjedavajućeg Milorada Dodika.

Isto para za BiH znači MANJE ZA SRPSKU: Zajedničkim institucijama od PDV opet predviđeno 780 miliona KM
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Podsjećamo da je Predsjedništvo već jednom vratilo Nacrt Savjetu ministara, sa preporukom da u budžetu obezbijede novac za saniranje posljedica izazvanih virusom korona.

U novom nacrtu za te potrebe je ubačeno 21.684.000 KM, a ko će da dobije novac i koliko Savjet ministara će propisati posebnim odlukama. Kako je saopšteno nakon prošle sjednice, Nacrt budžeta usvojen jednoglasno, a ukupni prihodi, primici i finansiranje institucija BiH u 2021. iznose 1.027.100.000 KM, što je povećanje za tri odsto u odnosu na budžet iz prethodne godine, dok servisiranje spoljnog duga iznosi 843.905.504 KM i takođe je veće, za pet procenata.

FOTO: SAVJET MINISTARA BIH
FOTO: SAVJET MINISTARA BIH

Plate zaposlenih u institucijama BiH ostaju na nivou iz prethodne godine, baš kao i prihodi od indirektnih poreza – 780 miliona KM. Tako ukupni rashodi institucija BiH i servisiranje spoljnog duga BiH u Nacrtu budžeta iznose 1.871.005.504 KM i u odnosu na 2020. veći su za četiri odsto odnosno 67.452.574 KM.

Opozicija je reagovala, ne čekajući da budžet dođe u PS BiH, već su se vodili saopštenjem Savjeta ministara. U čemu je problem i da li je na neki način oštećena Srpska?

Pročitajte još

Članica Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma, Mira Pekić (PDP), prstom upire u zahvat od indirektnih poreza (PDV) koji se raspoređuju tako što se prvo namiri budžet BiH, spoljni dug, pa tek onda budžeti nižih nivoa vlasti. Ako prihodi od PDV nastave da padaju, budžet BiH će imati isto novca kao i protekle godine, jer je predviđen isti iznos, dok bi ostali budžeti dobili manje.

Podsjećamo, prema podacima UIO BiH, pad prihoda indirektnih poreza u 2020. bio je 9,48 procenata u odnosu na godinu prije, a u januaru i februaru 2021. pad je 3,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

– U tom smislu je oštećena Republika Srpska. Svih prethodnih godina je zahvat od poreza bio 750 miliona KM, a prošle godine, kada je SNSD došao na vlast, uzeto je 780 miliona i ove godine je ostalo isto. Tada sam rekla da su kočnice popustile, teško će se više ikad taj budžet vratiti na 750 miliona KM. Prošle godine je pandemija izazvala krizu, ova godina će da bude još gora i bilo je za očekivati da će ove godine to vratiti na 750 miliona KM – kaže Pekićeva za Srpskainfo.

FOTO: FOTO: PDP
FOTO: FOTO: PDP
Mira Pekić

Zamjera i zbog toga što se novac za borbu protiv posljedica korone dijeli iz budžetske rezerve BiH, umjesto da se taj novac prebaci budžetima entiteta.

– Čudno je da su ta sredstva prošle godine bila oko 28 miliona KM, a sada su planirana u iznosu od oko 21 milion KM, iako je budžet povećan za više od 30 miliona. Tek kada dobijemo budžet vjerovatno ćemo vidjeti i da su kapitalne investicije ostale na istom nivou, što je trebalo drastično smanjiti – zaključuje ona.

Majkić: Ništa dok ne vidimo budžet

Predsjedavajuća Komisije za finansije i budžet Doma naroda BiH Dušanka Majkić (SNSD) nije željela da komentariše bilo šta u vezi sa budžetom BiH za 2021. sve dok dokument ne dođe u PS BiH.

Teoretski, u slučaju da kabineti članova Predsjedništva BiH budu imali dodatne primjedbe na budžet, moguće je da ga izmjene amandmanima, bez vraćanja u Savjet ministara BiH, jer bi to dodatno produžilo ionako komplikovanu proceduru usvajanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu