Politika

POLITIČARI O FUNKCIJAMA, GRAĐANI O SIROMAŠTVU Šta otkrivaju predizborne poruke i očekivanja

Ukoliko se lokalni izbori zaista održe u novembru, kako je za sada planirano, vjerovatno ćemo ponovo svjedočiti predizbornoj kampanji koja obiluje bombastičnim porukama o vitalnim nacionanim interesima, jedinstvu, ugroženosti. Mada takave poruke nemaju mnogo veze s lokalnim nivooom vlasti, činjenica je da političke partije već decenijama na tim pričama dobijaju izbore.

POLITIČARI O FUNKCIJAMA, GRAĐANI O SIROMAŠTVU Šta otkrivaju predizborne poruke i očekivanja
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

S druge strane, građani se žale na lošu infranstukturu, siromaštvo, nezaposlenost, naopaku socijalnu politiku Ipak, u stanju su da uvijek progutaju isti mamac.

Upravo ovaj paradoks pokušaće da razbistre aktivisti i novinari Udruženja građana “Impuls” Banjaluka, kroz projekat “Društvo u tranziciji između političkih obećanja i potreba građana”.

– Cilj nam je da predstavimo javnosti potrebe i probleme građana, s posebnim naglaskom na male i ruralne zajednice, koje su uvijek zapostavljene. Želimo da se čuje njihov glas i da na taj način pošaljemo poruku da se lokalne politike moraju “prizemljiti”, jer praksa pokazuje da se  u BiH lokalni izbori, kad su u pitanju kampanja i političke poruke, ni po čemu ne razlikuju od parlamentarnih, ili izbora za predsjednika RS, odnosno članove Predsjedništva BiH – kaže  Jelena Jevđenić, koordinatorka  ovog projekta, kooji UG “Impuls” provodi uz podršku Ambasade Češke Republike u BiH.

Nove snage

Jelena Jevđenić je dodala da je jedan od ciljeva projekta da se predstave nove snage na političkom nebu u BiH, ali i osvijetli koliko su njihovi programi okrenuti realnim problemima građana.

Pročitajte još

Šta očekuju od lokalne vlasti imaće priliku da kažu građani opština Stolac, Berkovići i Drvar, gradova Bihać, Bijeljina, Banjaluka, te još nekih lokalnih zajednica.

Prvi su anketirani građani i aktivisti u Mostaru, koji su rekli da su se čelnici HDZ BiH i SDA, nakon 12 godina bez izbora, dogovorili kako će podijeliti mandata i kontrolu nad lokalnim budžetom, ali da niko ne nudi rješenje kako unaprijediti život Mostaraca i, kako su rekli, “uljuditi grad”.

Mostar

Mostar je, istakli su, zatrpan smećem i pun je ruševina, a socijalna situacija je katastrofalna, pogotovo ove godine kada je zbog epidemije korona virusa propala turistička sezona.

– Politički sistem u BiH, a u Mostaru pogotovo, tako je komplikovan, da bi svako morao završiti pravni fakultet da sve to shvati i da zna kako bi trebalo da glasa. Nije slučajno što je tako. Kad je sistem komplikovan, a narod sluđen, onda možeš na priči o nacionalnoj ugroženosti vladati 400 godina, kao što su vladali Turci – rekao je za “Impuls portal” mostarski novinar i književnik Emil Karamatić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije