Društvo

ISTRAŽIVANJE U UKC RS Profesor dr Milovanović o postkovidu i sindromu hroničnog umora

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je odredila 12. maj kao dan obilježavanja i podizanja svjesnosti za bolest sindrom hroničnog umora ili Mijalgični encefalomijelitis, skraćeno ME/CFS, sa šifrom G93.3.

ISTRAŽIVANJE U UKC RS Profesor dr Milovanović o postkovidu i sindromu hroničnog umora
FOTO: DUŠAN MILENKOVIĆ/RAS SRBIJA

Većina naučnika danas smatra da je ova bolest praktično ista kao i postkovid sindrom, koji postaje ozbiljni epidemiološki problem.

Tim povodom se taj dan obilježava u mnogim institucijama i organizacijama.

Evropska mreža pacijenata (EMEA), koja okuplja organizacije pacijenata iz 17 zemalja Evropske unije, je organizovala više aktivnosti u narednom periodu sa grupom ljekara eksperata za ovu bolest, koji su organizovani u dvije grupe.

Jedna grupa okuplja naučnike koji se bave bazičnim istraživanjima, a druga grupa u kojoj su kliničari koji aktivno liječe bolest.

Na žalost broj eksperata za ovu bolest je mali, samo 23, s obzirom na broj stanovnika Evropske unije.

FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

Udruženje pacijenata sa sindromom hroničnog umora i krizama svijesti (SHUKS) iz Srbije je jedino udruženje koje je van Evropske unije.

U organizaciji srpskog udruženja, na čijem je čelu Ina Ignjatović, 27. maja će se održati Balkanski sastanak, zajedno sa slovenačkim i hrvatskim, a pod pokroviteljstvom Evropskog udruženja.

Pročitajte još

Cilj je podizanje svijesti i edukacija pacijenata i doktora vezano za ovu bolest.

Profesor dr Branislav Milovanović, član ekspertske grupe Evropske unije EMERG, će učestvovati kao stručnjak koji se bavi ovom problematikom, na području Balkana i Jugoistočne Evrope i prenijeti iskustva vezano za dijagnosiku i liječenje ovog teškog sindroma.

Evropska ekspertska grupa, EMERG, koja okuplja kliničare i bazične istraživače u Londonu 18. maja održava drugi važan sastanak eksperata iz cijelog svijeta koji se bave postkovid sindromom i sindromom hroničnog umora.

Glavna tema sastanka je da li su u pitanju iste bolesti.

Profesor Milovanović će izložiti rezultate svojih istraživanja u okviru projekta Fonda za nauku Republike Srbije i rezultate studije u Univerzitetskom kliničkom centru Banjaluka.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Rezultati su pokazali na nema veće razlike između ove dvije bolesti i da se može govoriti da je to isti sindrom.

Inače, prošle godine u periodu obilježavanja povećane svjesnosti za problem bolesti sindrom hroničnog umora, Evropski parlament je donio političku rezoluciju o potrebi preduzimanja hitnih mjera za istraživanje  uzroka ove bolesti i metoda liječanja kao i organizovanje edukacije za doktore i pacijente.

Pored toga, organizovan je i uspješan okrugli sto posvećen ovom problemu.

Norveška i holandska vlada su ove godine raspisali i konkurs za prijavu istraživačkih projekata.

Internacionalna grupa na čelu sa profesorom Katarinom Grujić i profesorom Milovanović su aplicirali sa projektom vezano za dijagnostiku i liječenje ove bolesti, ali i Lajmske bolesti i kriza svijesti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije