Svijet

ISTRAŽIVANJE Zapadni Evropljani otvoreniji od istočnih

Stanovnici zemalja Istočne i Centralne Evrope netolerantniji su prema vjerskim manjinima, homoseksualnim brakovima i abortusu od zapadnih Evropljana, navodi američki institut “Istraživački centar Pju” /Pew Research Center/.

ISTRAŽIVANJE Zapadni Evropljani otvoreniji od istočnih
FOTO: PROFIMEDIA/ILUSTRACIJA

Prema tom istraživanju, više od pola anketiranih zapadnih Evropljana prihvatilo bi muslimana kao člana porodice 53 odsto anketiranih u Velikoj Britaniji, 66 odsto u Francuskoj, te 88 odsto u Holandiji.

Međutim, u Istočnoj i u Srednjoj Evropi manje od polovine odraslih ispitanika spremno je da prihvati muslimana kao člana porodice, i to svega 12 odsto u Češkoj ili 29 odsto u Rumuniji. Taj procenat veći je samo u Srbiji – 43 odsto anketiranih.

Slična razlika pojavljuje se između Srednje/Istočne i Zapadne Evrope kada je riječ o prihvatanju Jevreja kao člana porodice, navodi “Istraživački centar Pju” i napominje da su katolička, protestantska i pravoslavna vjera većinske u 34 istraživane zemlje.

Osim BiH, Rusije i Bugarske, gdje živi veliki broj muslimana, u većini drugih zemalja muslimani i Jevreji predstavljaju mali dio stanovništva, koji ankete uglavnom teško mogu mjeriti, navodi se u istraživanju.

Anketa pokazuje da je “biti hrišćanin /katolik ili pravoslavac/ važan dio nacionalnog identiteta u bivšem istočnom bloku /osim u Češkoj/, ali ne i u Zapadnoj Evropi”.

U gotovo svim zemljama Srednje i Istočne Evrope većina je protiv legalizacije istopolnog braka /96 odsto u Jermeniji, 79 odsto u Bugarskoj i 47 odsto u Slovačkoj/.

Istovremeno, u Zapadnoj Evropi su tolerantniji, pa je u Švedskoj za takav brak 88 odsto, u Francuskoj 73 odsto, te u Portugaliji 59 odsto.

U Zapadnoj Evropi, pa i u katoličkim zemljama poput Irske, Italije i Portugalije, šezdeset odsto odraslih smatra da abortus treba da bude legalan u svim ili gotovo svim slučajevima.

Na Istoku je situacija drugačija – Česi su skloni abortusu, kao i Estonci i Bugari, ali je protiv njega većina ispitanika u Poljskoj, Rusiji i Ukrajini.

Anketa “Istraživačkog centra Pju” sprovedena je na reprezentativnom uzorku od 1.400 ljudi u svakoj zemlji, telefonom ili u direktnom kontaktu, sa marginom greške od 2,7 do 3,4 procentna boda, zavisno od zemlje.

U velikom istraživanju o vjerskoj demografiji, sprovedenom između 2015. i 2017. godine, učestvovalo je ukupno 56.000 odraslih iz 34 zemlje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije