Politika

Ivancov: Rusija kontinuirano štiti Dejtonski mirovni sporazum

Ruski ambasador u BiH Petar Ivancov izjavio je Srni da Rusija u kontinuitetu štiti Dejtonski mirovni sporazum, jer taj dokument čuva integritet BiH, oba njena entiteta i tri konstitutivna naroda.

Ivancov: Rusija kontinuirano štiti Dejtonski mirovni sporazum
FOTO DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

On je istakao da nije čudno to što se u Republici Srpskoj godišnjice parafiranja ovog sporazuma obilježavaju kao praznik.

-Dejtonskim mirovnim sporazumom nije samo završen rat u BiH, nego su i postavljeni temlji za uspostavljanje savremenih odnosa i sistema u BiH rekao je Ivancov u Istočnom Sarajevu.

Prema njegovim riječima, to ima poseban značaj za Republiku Srpsku, jer Dejtonski mirovni sporazum čuva bezbjednost i razvoj Srpske.

-Ovoj principijelnoj temi posebnu podršku dalo je rukovodstvo Republike Srpske, a naročito Milorad Dodik, novi srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH – istakao je ruski ambasador u BiH.

Danas su se navršile 23 godine od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH.

Tvrdnju da je ovim sporazumom stvorena državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koju smo preuzeli sa Srne, sajt raskrinkavanje.ba je ocijenio kao “manipulisanje činjenicama”.

Kako navode u analizi, Ustav Bosne i Hercegovine ne podupire tvrdnju da je Dejtonskim sporazumom “stvorena državna zajednica Bosna i Hercegovina sastavljena od dva entiteta”. U Ustavu se, zapravo, navodi da Republika BiH “nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država”. U prvom članu Ustava BiH jasno se navodi da se Ustavom njena unutrašnja organizacija modifikuje – to jest, mijenja ili prilagođava – unutar već postojećih, međunarodno priznatih granica. Ona, dakle, nije u Dejtonu “sastavljena” od dva entiteta, u smislu da je nastala njihovim spajanjem, već se od njih “sastoji”, kako je navedeno u članu 3.

Iz Ustava je, dakle, jasno da je Bosna i Hercegovina postojala i prije zaključivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, te da nije “stvorena” mirovnim sporazumom iz 1995. Ona je nezavisnost od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije proglasila 1. marta 1992. godine, nakon održanog referenduma o nezavisnosti. Zemlje članice tadašnje Evropske zajednice su je kao nezavisnu i suverenu državu priznale 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije, to su učinile i Sjedinjene Američke Države, zaključuju na sajtu raskrinkavanje.ba.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije