Biznis

IZ UVOZA I DALJE DOLAZI 70 ODSTO HRANE Proizvodi kompanija iz BiH postaju sve konkurentnije na domaćem tržištu

Prehrambeni proizvodi iz Bosne i Hercegovine postaju sve konkurentniji na domaćem tržištu, pokazuju istraživanja analitičke kuće Euromonitor.

IZ UVOZA I DALJE DOLAZI 70 ODSTO HRANE Proizvodi kompanija iz BiH postaju sve konkurentnije na domaćem tržištu
FOTO: SHUTTERSTOCK

Na tržištu pekarskih proizvoda dominiraju domaće kompanije koje su se fokusirale na izgradnju vlastitih specijalizovanih pekarskih maloprodajnih lanaca. One proizvode zamrznuto tijesto, zatim distribuiraju proizvode svojim maloprodajnim objektima, gdje dovršavaju pečenje.

Neke domaće kompanije su osvojile i lidersku poziciju u segmentu zamrznutog voća i povrća u BiH, koje bilježe porast učešća u preradi voća i povrća.

U vrhu tržišta našle su se i pojedine domaće kompanije u segmentu prerađenog mesa, prvenstveno nudeći pileće proizvode, ali i govedinu. Neke kompanije u segmentu pirinča, tjestenina i rezanaca uvodile su nove inovativne proizvode, osvježavajući svoj standardni dizajn ambalaže i lansirajući tjestenine izrađene od integralne pšenice, pa su zabilježile najveći rast prodaje tokom ove godine.

Regionalni proizvođači i dalje dominiraju kad je riječ o gotovoj hrani, supama, sosevima, prelivima i začinima, slatkim namazima.

Kad se sve sabere i oduzme, konačni rezultat pokazuje da, ipak, više od 70 odsto hrane koju jedemo dolazi iz uvoza, što znači da se u BiH za potrebe njenog stanovništva u najboljem slučaju proizvede tek jedna trećina agroindustrijskih proizvoda.

Podaci Spoljnotrgovinske komore pokazuju da je za šest mjeseci ove godine izvezeno mesa u vrijednosti od 52,2 miliona, a uvezena 149,5 miliona KM. BiH je u prvom polugodištu izvezla mlijeka u vrednosti od 39,5 miliona, a uvezla mliječnih proizvoda u vrijednosti od 71,5 miliona KM. U pomenutom periodu, izvezeno je 60,3 miliona KM voća i povrća, a uvezeno ovih roba u vrijednosti čak 286,5 miliona KM.

Poražavajuće je da BiH uvozi i one prehrambene namirnice i robe za čiju proizvodnju ima izuzetno dobar potencijal.

Tako, na primjer, godišnje uvezemo vode u vrijednosti skoro 130 miliona, a hljeba i peciva 125 miliona KM. Još je apsurdnije da, pored zemalja okruženja i Evrope, ove proizvode uvozimo i iz Irana, Izraela, Afganistana, Jordana.

Iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa saopštili su da BiH godišnje uveze hrane, odnosno poljoprivrednih proizvoda, u vrijednosti skoro tri milijarde, a izveze jedna milijarda KM.

Međutim, skoro 90 odsto domaće proizvodnje potroši se u BiH i to treba uzeti u obzir kada pravimo jedan ukupan bilans potrošnje u BiH hrane i poljoprivrednih proizvoda – naglasili su u ovom ministarstvu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije