Kultura

IZABRANI UČESNICI SLAVJANSKOG BAZARA IZ BiH: Talentovani pjevači spremni za put u Bjelorusiju

Slovenski kulturni centar iz Banjaluke i Slavjanski bazar iz Bjelorusije potpisnici su sporazuma o saradnji na osnovu kojeg je banjalučki partner organizovao prvo bosanskohercegovačko takmičenje čiji su pobjednici stekli pravo da nastupaju na 29. festivalu “Slavjanski bazar” u Vitebsku.

IZABRANI UČESNICI SLAVJANSKOG BAZARA IZ BiH: Talentovani pjevači spremni za put u Bjelorusiju
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ

Izborno takmičenje organizovano je u velikoj sali Banskog Dvora u Banjaluci za kategoriju pop pjevača od 18 do 31 godine i djece od osam do 14 godina.

Izabrane predstavnice BiH na festivalu „Slavjasnki bazar“ u Vitebsku u Bjelorusiji 2020. godine su Elena Kesić u kategoriji od 8-14 godina i Ivona Odicki u kategoriji od 18-31 godine.

Drugo mjesto osvojile su Sara Milojević u kategoriji djece i Irina Subašić u kategoriji mladih pop pjevača, a treće Danilo Milosavljević u mlađoj i Milica Stijepić-Ivić u starijoj kategoriji.

Osim najbolje ocijenjenih takmičara, učesnici koji su se plasirali na drugo i treće mjesto takođe će imati priliku da otputuju na neki od festivala. Drugoplasiranim takmičarima je „Slovenski kulturni centar“ obezbijedio učešće na dječijem festivalu „Zlatne iskre“ i festivalu mladih izvođača „Otkriće“ u Varni, u Bugarskoj.

Trećeplasirani takmičari su takođe dobili pravo učešća na festivalima u inostranstvu. Za male pjevače predviđeno je učešće na festivalu „Razigrane note“ u Zagrebu, a za odrasle na festivalu „Riga Simfoni“ u glavnom gradu Letonije.

Foto: Siniša Pašalić
Foto: Siniša Pašalić

Učesnici iz BiH na ovom festivalu učestvuju od 2000. godine, kada je na devetom takmičenju izvođača pop muzike nastupila banjalučanka Romana Panić, osvojivši četvrto mjesto. Te godine Grand Prix je osvojio Toše Proeski. Na dječijem, tada revijalnom, festivalu predstavio se banjalučki plesni klub “Kiko” –  rekao je Nikola Deretić, predsjednik Slavenskog kulturnog centra.

Međunarodni festival umjetnosti “Slavjanski bazar” održava se u Vitebsku u Bjelorusiji, pod pokroviteljstvom predsjednika Bjelorusije i Ministarstava kulture Rusije i Bjelorusije od 1992. godine. Njegov primarni cilj je otkrivanje novih talenata, što značajno učvršćuje internacionalne kulturne veze i razmjenu duhovne i kulturne baštine.

– Iz BiH će nastupiti 23 izvođača u dvije kategorije. Pobjednici u obje kategorije stiču pravo učešća na festivalu Slavjanski bazar. Na dječiji festival  “Zlatne iskre” u Varni putovaće drugoplasirani u mlađoj kategoriji. Drugoplasirani u starijoj kategoriji dobija poziv za učešće na festivalu “Otkriće” u Varni. Nekoliko učesnika ćemo nagraditi odlascima na dječije festivale u regionu – rekao je Deretić.

Ove godine festival se održava od 13. do 22. jula. Međunarodni žiri broji devet članova i čine ga renomirani umjetnici iz cijelog svijeta.

U proteklih 28 godina na ovom prestižnom festivalu učestvovali su i izvođači iz Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. U kategoriji mladih izvođača pop muzike treću nagradu su osvojili Boris Režak i Igor Vukojević, a uspješno su se, između ostalih, predstavili Romana Panić, Nermin Puškar, Vukašin Brajić, Jovana Raljić, Irina Kapetanović, Jelena Šukalo, Đorđe Jovančić, Lukijan Ivanović, Marko Cvijić i drugi. Uspješne nastupe imali su i pjevači iz regiona. Grand prix festivala osvojili su Toše Proeski, Željko Joksimović, Ceca Slavković, Filip Žmaher, Damir Kedžo, Milovan Zimonjić Ziki, a nagrađeni su i Tanja Banjanin, Madam Piano, Jelena Tomašević, Dušan Svilar, Maja Marković, Dino Jelusic i dr.

– Prvog dana festivala, takmičari pjevaju popularnu pjesmu komponovanu od strane slavenskog kompozitora, na maternjem ili na bilo kojem drugom slavenskom jeziku. Drugog dana takmičenja učesnici izvode svetski hit, odnosno pjesmu po svom izboru. Svi izvođači pjevaju uživo uz pratnju Bjeloruskog nacionalnog koncertnog orkestra pod dirigentskom palicom maestra Mihaela Finberga – objasnio je.

Foto: Siniša Pašalić
Foto: Siniša Pašalić

Drugi takmičarski program je dječje muzičko takmičenje gdje se svake godine predstavi 20-ak odabranih malih izvođača. Na dječjem festivalu takođe se izvode dve kompozicije. Prvoga dana se izvodi kompozicija nekog od slavenskih kompozitora, a drugog dana kompozicija po slobodnom izboru.

– Na Slavjanskom bazaru su, između ostalih, pobijedili Ruslana, Filip Žmaher, Ceca Slavković, Željko Joksimović, Toše Proeski, što dovoljno govori o kvalitetu festivala i načinu ocjenjivanja. Pjevati sa Nacionalnim revijskim orkestrom Belorusije, pod upravom maestra Mihaila Finberga, je čast i jedinstvena prilika. Pjevati pred 6000 posjetilaca u ljetnjem amfiteatru u Vitebsku je fascinantno. Na toliko velikoj sceni mnogi od boljih pjevača nikada više ne zapjevaju. Glavni takmičarski program ide u direktnom prenosu, dok ga odloženo emituje nekoliko zemalja. Među njima smo svojevremeno bili i mi – kaže on.

Na svim festivalskim pozornicama, do 2019-te, održano je preko 2500 koncerata, kojima je prisustvovalo preko tri miliona posjetilaca. Tokom festivala održavaju se i brojni prateći programski sadržaji: pozorišne predstave, likovne izložbe, filmske premijere, džez večeri, disko večeri itd. Svake godine u pripremi i realizaciji festivala učestvuje 1000 ljudi, a u svim programima nastupi oko 5000 učesnika. Do sada je na festivalu učestvovalo više od 70 zemalja.

Nadamo se većem interesovanju

Nikola Deretić: Interesovanje je očekivano, jer smo ugovor sa Direkcijom festivala u Belorusiji potpisali tek krajem prošle godine. Nadamo se da će interesovanje iduće godine biti i veće, dok se svi uvjere u ozbiljnost prve manifestacije, koju organizuje Slavenski kulturni centar iz Banjaluke. Interes organizatora je da BiH predstavlja najbolji interpretator, koji će moći ravnopravno sa 20 izabranih iz 20 zemalja da konkuriše za nagradni fond od 50.000 američkih dolara u konkurenciji pop pjevača i 11.000 dolara u konkurenciji izvođača od osam do četrnaest godina.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu