Svijet

IZGRADNJA RATNIH BRODOVA Spenser: Uzimamo komponente od Rusa i Kineza, što je NEDOPUSTIVO

Izgradnja ratnih površinskih brodova u SAD nemoguća je bez nabavke komponenti iz Rusije i Kine, a to narušava nacionalni interes, upozorava američki ministar vojnopomorskih snaga admiral Ričard Spenser.

IZGRADNJA RATNIH BRODOVA Spenser: Uzimamo komponente od Rusa i Kineza, što je NEDOPUSTIVO
FOTO: PROFIMEDIA

On smatra da Vašington mora da prekine zavisnost od uvoznih komponenti tako što će domaćim snagama naći adekvatna zamjenska rješenja.

Fajnenšel tajms prenosi Spenserovo upozorenje da bi situacija po ovom pitanju uskoro mogla postati kritična, a glavni uzrok je “nepredvidivi lanac snabdijevanja”.

Pri izgradnji ratnih brodova mnogi dobavljači oslanjaju se na strane isporučioce kada je riječ o nabavci određenih visokotehnoloških i visokopreciznih komponenti.

To povećava vjerovatnoću da se ove komponente nabavljaju od geostrateških rivala, u prvom redu od ruskih i kineskih firmi.

Ovakav pristup apsolutno nije u skladu s nacionalnim interesima u kontekstu globalnog nadmetanja između velikih sila, pa dobavljači moraju znati šta rade – naglašava Spenser.

Njega posebno zabrinjavaju potezi Kine, koja, kako navodi, pokušava da “naoruža svoj kapital” pomoću projekta “Jedan pojas, jedan put”.

Ministar je kao eklatantan primjer naveo italijansku brodograđevinsku kompaniju “Fincantijeri”, koja sudjeluje u izgradnji raketnih fregata za potrebe Ratne mornarice SAD, i koja je, istvoremeno, dio kineske strateške inicijative.

Spenser optužuje Kinu da različitim državama nudi kredite za pokrivanje njihovih dugova i tako dobija mogućnost da nad njima ostvari kontrolu.

– Kinezi su uspostavili kontrolu nad velikim brojem pomorskih luka u državama trećeg svijeta i, ukoliko Peking u jednom trenutku odluči da onemogući njihovu upotrebu za brodove Ratne mornarice SAD, naše snabdijevanje u indopacifičkoj regiji u potpunosti će biti paralizovano – napominje Spenser.

Ria Novosti prenose stav Pentagona da je glavni zadatak savremene američke vojne industrije da se osloni na vlastite kapacitete i postane autonomna i da ne zavisi od vanjskih komponenti.

– Ukoliko ne zauzmemo smjer održivog i predvidivog finansiranja dijelova naše industrije u kojoj imamo izazove – svemir, kiber-prostranstvo, vojnopomorska sfera – rizikujemo da izgubimo trku s Rusima i Kinezima – upozorava Džozef Danford, predsjednik zajedničkog objedinjenog odbora načelnika štabova SAD.

Međutim, ove planove neće biti lako realizirati, jer najveće investicione banke nerado sarađuju sa odbrambenim poduzećima.

Tu je još jedan problem, možda i teži od samog aspekta finansiranja – neminovni gubitak vojne nadmoći usljed nedostatka novih ideja, navode portali.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije