Kultura

Izložba „Koncentracioni logor Jasenovac 1941–1945. godine“ u Novom Sadu

Povodom 76. godišnjice od proboja poslednje grupe logoraša iz Koncentracionog logora Jasenovac, 22. aprila, izložba „Koncentracioni logor Jasenovac 1941–1945. godine“ biće otvorena u Istorijskom arhivu grada Novog Sada i publika će moći da je pogleda do 22. maja.

Izložba „Koncentracioni logor Jasenovac 1941–1945. godine“ u Novom Sadu
FOTO: SPOMEN PODRUČJE DONJA GRADINA

Prošle godine, povodom 75. godišnjice od proboja logoraša, izložba je prvi put prikazana u organizaciji Javne ustanove „Spomen-područje Donja Gradina“. Ova izložba organizovana je pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Ministarstva odbrane Republike Srbije.

Autori izložbe su viši kustosi Dejan Motl i Tanja Tuleković. Sastoji se iz nekoliko dijelova kojima je dat hronološki pregled istorijskih dešavanja: osnivanje NDH, sa naglaskom na zakonskim odredbama i ustaškoj propagandi, formiranje Koncentracionog logora Jasenovac, najveće stratište Koncentracionog logora Jasenovac: Donja Gradina, sudbina dece logoraša, stradanje djece, Srba, Jevreja i Roma, likvidacije, uništavanje tragova zločina, istraživanja u Donjoj Gradini i posleratno bolno traganje porodica za svojim nestalim članovima.

Na pripremi materijala, pored autora, radili su i istoričari Mirko Dimić i Marko Janković iz Javne ustanove „Spomen-područje Donja Gradina“.

Izložba je svoje premijerno otvaranje imala 17. decembra 2020. godine u Domu vojske Srbije u Beogradu, a u martu je gostovala u Narodnom muzeju Kruševac.

FOTO: SPOMEN PODRUČJE DONJA GRADINA
FOTO: SPOMEN PODRUČJE DONJA GRADINA
FOTO: SPOMEN PODRUČJE DONJA GRADINA
FOTO: SPOMEN PODRUČJE DONJA GRADINA
FOTO: SPOMEN PODRUČJE DONJA GRADINA
FOTO: SPOMEN PODRUČJE DONJA GRADINA
FOTO: SPOMEN PODRUČJE DONJA GRADINA
FOTO: SPOMEN PODRUČJE DONJA GRADINA

– Dosadašnje reakcije posjetilaca su veoma pozitivne, dobili smo više ponuda za daljnja gostovanja, ali zbog prethodno sačinjenog plana gostovanja izložbe, morali smo i da odbijemo neke ponude. Ono što pripremamo jeste virtuelno predstavljanje ove izložbe koje će uskoro moći da s pogleda na sajtu Javne ustanove „Spomen-područje Donja Gradina“. Nakon Novog Sada izložba putuje u Suboticu (maj-jun) i potom se vraća u Republiku Srpsku gdje ćemo takođe imati nekoliko predstavljanja ove izložbe – rekla je Tanja Tuleković.

Recenzenti izložbe su Mira Radojević iz Beograda te Drago Njegovan iz Novog Sada. Dokumentarni i video materijal korišten na ovoj izložbi je većim delom iz Javne ustanove „Spomen-područje Donja Gradina“ ali su korišteni i materijali iz nekoliko muzeja i arhiva iz Republike Srbije i Republike Srpske: Muzej žrtava genocida, Muzej Vojvodine, Jevrejski istorijski muzej, Arhiv Srbije, Arhiv jugoslovenske kinoteke, Muzej Republike Srpske i Arhiv Republike Srpske.

Pored arhivskih snimaka i fotografija, izložbu čine i video svjedočanstva preživjelih logoraša, predmeti, dokumenti, hologramska projekcija, interaktivna prezentacija, te pokretna grafika i animacija. Izložba je okupila veliki tim saradnika iz Republike Srpske i Republike Srbije koji su dali svoj doprinos realizaciji ove multimedijalne izložbe.

– Veoma je značajna realizacija izložbi na ovu temu. Na ovaj način čuvamo sećanje na nevine žrtve Koncentracionog logora Jasenovac, a to je dio našeg nacionalnog i kulturnog identiteta. Takođe, predstavljamo i istorijske činjenice, obrazujemo školske generacije i ostvarujemo interakciju sa posetiocima. Posetioci nam uglavnom dostavljaju podatke, dokumente, fotografije ili predmete svojih predaka koji su život izgubili u ovom logoru pa je i to veoma značajan način prikupljanja podataka o žrtvama Konentracionog logora Jasenovac – naglasila je Tulekovićeva.

Kako kaže, nakon premijernog otvaranja izložbe u Domu vojske Srbije u Beogradu, ostvarili su kontakt sa velikim brojem ljudi koji su im dostavili podatke i fotografije predaka stradalih u logoru.

– Naši kustosi rade na unosu podataka, obradi i pripremi za objavljivanje u narednim našim projektima – dodala je ona.

Kultura sjećanja

Ova tema je dio našeg nacionalnog i kulturnog identiteta. Naše bake i djede su nam prvi pričali o strahotama logora Jasenovac jer gotovo da nema kuće u Potkozarju, ali i šire, koja nije bila izložena ustaškom teroru i stravičnim zločinima. Javna ustanova „Spomen-područje Donja Gradina“ osnovana je sa ciljem da istražuje ustaški zločin genocida počinjen u NDH i da čuva sjećanje na nevine žrtve KCL Jasenovac. Redovne školske posete spomen-području su još jedan način obrazovanja na ovu temu i kultura sećanja, a tu kulturu sećanja treba i dalje gajiti i očuvati kako se ovakvi i slični zločini nikada više ne bi ponovili.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije