Društvo

Izvještaj o radu Komunalne policije Prijedora: Preduzeća KAŽNJAVAJU zbog uništavanja zelenila i trotoara

Komunalna policija grada Prijedora u toku protekle godine izdala je 595 prekršajnih naloga vrijednosti 55.826 KM, što je za 13 odsto više nego godinu ranije.

Izvještaj o radu Komunalne policije Prijedora: Preduzeća KAŽNJAVAJU zbog uništavanja zelenila i trotoara
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Iz Odjeljenja za komunalnu policiju navode da su tokom 2017. godine pokrenuli 1.502 postupka i da je došlo do povećanja za 12 odsto u odnosu na 2016. godinu. Upozoravaju da najveća oštećenja na javnim površinama prave preduzeća nakon izvođenja radova i prekopavanja zemljišta.

U izvještaju o radu za prošlu godinu ističu da su zbog oštećenja na javnim površinama pokrenuli 70 predmeta protiv odgovornih preduzeća i pojedinaca.

I dalje je evidentan problem prekopa javnih površina, trotoara i ulica od strane Toplane, Vodovoda, telekomunikacijskih preduzeća te drugih pojedinaca, koji prekope rade sa ili bez odobrenja. Zabilježeno je da po završenom poslu ne saniraju površine po propisu zbog čega je većina gradskih ulica u vrlo lošem stanju –  tvrde u Komunalnoj policiji.

Istovremeno, navode i da je najveću štetu napravilo jedno prijedorsko preduzeće.

– Ključni problem prekopa javnih površina, trotoara, a naročito ulica, pada na teret „Vodovoda”. Svojim površnim i neodgovornim radom i ne saniranjem prekopa po propisu, većinu asfaltiranih ulica su doveli u stanje neupotrebljivosti – ističu komunalni policajci. Međutim, kao dobar primer rada navode banjalučko preduzeće koje je takođe izvodilo radove na rekonstrukciji vodovodne mreže, a koji su ulice u skladu sa pravilima vratili u prvobitno stanje.

Kao veliki problem komunalna policija ističe i uništavanje zelenih površina od strane nesavjesnih vozača protiv kojih su podnjeli 458 prekršajnih naloga.

– Vozila parkiraju ili ostavljaju na mjestima koja nisu predviđena za parkiranje. Najčešće na trotoarima, zelenim površinama, pešačkim stazama i prelazima, u neposrednoj blizini škola ili vrtića gdje direktno utiču na bezbjednost djece u saobraćaju – navode u ovom Odjeljenju.

Ističu da su podnjeli i 55 prekršajnih naloga za neovlašteno zauzimanje javne površine i 29 naloga za neovlaštenu uličnu prodaju.

– Kako su predviđene male novčane kazne po odluci o komunalnom redu za neovlašteno zauzimanje javnih površina, a koja iznosi 50 KM, većina osoba ide u prekršaj – smatraju komunalni policajci.

Problem začepljenih šahtova

Ističu i da je izražen problem i odvođenje otpadnih voda, te da prošle godine nisu šahtovi čišćeni.

– Godinama se talože naslage u odvodnim cjevima od prašine, blata i materijala kojima se posipaju ulice u zimskom periodu tako da je protok vode većine cjevi kanalizacije smanjen za 50 odsto, a ne preduzimaju se mjere čišćenja što u kišnim danima i većom količinom padavina stvara probleme poplava u većini dijelova grada – zaključuju u Komunalnoj policiji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije