Digitalna Srpska

Izvještaji sajber bezbjednosti su zabrinjavajući: Ranjivost Epl uređaja PORASLA ZA 467 PROCENATA

Prema nedavno objavljenom izveštaju za sajber bezbjednost, značajno je poraslo prisustvo ranjivosti na Epl uređajima u periodu između prve i druge polovine 2021. godine.

Izvještaji sajber bezbjednosti su zabrinjavajući: Ranjivost Epl uređaja PORASLA ZA 467 PROCENATA
FOTO: ROMAN PILIPEY/EPA

Analize, koje su sproveli AtlasVPN i Telefonica Tech, pokazuju da je ranjivost Epl uređaja tokom druge polovine prošle godine zabilježila značajan skok od čak 467 procenata u odnosu na prvu polovinu 2021.

Samo je Huavei zabilježio veći rast ranjivosti (814%). Zanimljivo je da je broj ranjivosti, koje su zabilježene na Epl uređajima iznosio 380, dok ih je na Huavei uređajima otkriveno 201. S druge strane i Mikrosoft i Gugl su imali veći broj ranjivosti koje su otkrivene na njihovim proizvodima i uslugama.

Pročitajte još

Prema navodima kompanije AtlasVPN, većina Epl ranjivosti je otkrivena u kompanijinom Safari pregledaču i operativnim sistemima na različitim proizvodima. Takođe se ističe da, zbog toga što je dosta Epl softvera povezano, ranjivosti imaju tendenciju da utiču na više linija proizvoda.

Na pitanje, zbog čega Epl bilježi ovako veliki rast ranjivosti, Vilius Kardelis iz AtlasVPN kaže da je to zbog povećane potražnje kompanija za korišćenje Epl uređaja. To sugeriše i da se više ljudi prebacuje da Windowsa na Mek računare, piše B92.

Kao još jedan razlog povećanja Epl ranjivosti navodi se to da istraživači sajber bezbjednosti prijavljuju brojne opcije eksploatacije Ajfon i Mek uređaja. To uključuje izvršavanje “zero-day” koda (CVE-2021-30860), koji je Apple zakrpio u septembru prošle godine, a koji je iskorišćen za isporuku Pegasus spywarea na uređajima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu