Banjaluka

"Jedi meni za ljubav" Stručnjaci savjetuju roditelje kako da prevaziđu poremećaj u ishrani kod djece (FOTO)

Iz anonimne savjetodavne linije „Plavi telefon“ rekli su da se danas većina roditelja i djece susreće sa nekim poremećajem u ishrani, te da čine sve kako bi mu pomogli da prevaziće taj problem, i ne sluteći da na tom putu mogu napraviti greške.

"Jedi meni za ljubav" Stručnjaci savjetuju roditelje kako da prevaziđu poremećaj u ishrani kod djece (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovi su putem svoje Fesjbuk stranice objavili savjete kako da se na najbolji način, zajedničkim snagama izbore sa ovim problemom.

– Osim ranog prepoznavanja ovih problema, jako važan faktor u procesu oporavka jeste podrška. Zbog toga vam donosimo nekoliko smjernica koje vam mogu pomoći u pružanju podrške vašem djetetu. Prije svega prihvatite da vaše dijete ima problem u ishrani koji može biti jako ozbiljan – poručili su oni putem svoje Fejsbuk stranice.

Dodaju da problemi sa poremećajem u ishrani imaju najveću stopu smrtnog ishoda u odnosu na druge mentalne poremećaje ukoliko se zanemaruju.

👉Vjerujemo da većina roditelja/staratelja djece s nekim poremećajem u ishrani želi da učini sve što može kako bi mu/joj…

Posted by Plavi telefon BiH on Sunday, April 3, 2022

– Budite tu za dijete i ne osuđujte ga. Razgovarajte sa njim o tome šta osjeća i kroz šta prolazi trenutno. Informišite se i edukujte o poremećajima u ishrani. Način ishrane i izgled su važne karakteristike, ali poremećaji u ishrani su mnogo više od toga – rekli su iz ove savjetodavne linije.

Savjetuju da izbjegavate komentare poput: „Moraš jesti!“, „Jedi meni za ljubav.“, „Biću jako tužan/na ako ne jedeš.“, „Brineš se oko gluposti. Izgled nije toliko važan.“, „Svaka čast na disciplini i istrajnosti!“, „Sve ti je to u glavi.“.

Pročitajte još

– Ne etiketirajte i ne vređajte dijete „Anoreksičarko!“, „Vidi na šta ličiš.“, „To što si obukao/la bolje stoji na ofingeru.“ Ne osuđujte i ne krivite dijete zbog toga kako se osjeća i ponaša.  Podsjećajte i dijete i sebe da je oporavak moguć, ali i da je potrebno strpljenje na tom putu – pojasnili su oni.

Zapamtite da ste vi roditelji, a ne stručno lice. Zajedno potražite stručnu pomoć i podršku kako bi proces oporavka bio što kraći i lakši za vas i dijete.

Prema njihovim riječima potrebno je pronaći načine kako da se svi lakše nose sa ovim problemom.

– Vjerujemo da vam nije nimalo lako i da mogu naići periodi kada ne znate kako da se nosite sa ovim problemom. Zbog toga nam je važno da znate da niste sami. Ukoliko želite da razgovate o ovoj temi, pozovite Plavi telefon na besplatan broj telefona 080 05 03 05 svakim radnim danom ili nam pišite putem četa na našem veb sajtu. Tu smo za vas i rado ćemo vam pomoći- zaključuju iz Plavog telefona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu