Svijet

"JOŠ SMO NA POČETKU" Život nakon karantina NEĆE IZGLEDATI kako smo mislili

Po uspješnosti u suzbijanju pandemije korona virusa, naročito su se istakle Južna Koreja i Njemačka, koje sada oprezno pristupaju povratku normalnom životu, ocjenjuje CNN.

"JOŠ SMO NA POČETKU" Život nakon karantina NEĆE IZGLEDATI kako smo mislili
FOTO: QUIQUE GARCIA/EPA

Južna Koreja, u kojoj su razmjere epidemije COVID-19 u februaru bile najveće u svijetu, izuzimajući Kinu, uspjela je da obuzda širenje virusa kombinacijom masovnog testiranja, agresivnog praćenja kontakata, mjera u sferi javnog zdravstva i digitalne tehnologije, usljed čega ograničenja kretanja nisu morala da budu drastična, mada je režim karantina bio strog, navodi CNN.

Zahvaljujući svemu tome, broj novozaraženih sada je veoma nizak, a broj preminulih juče je zvanično iznosio ukupno 256.

Vlada je u srijedu počela da postepeno ublažava mjere društvenog distanciranja, uvedene 22. marta, ali isključivo u skladu sa smjernicama politike “distanciranja u svakodnevnom životu”, prema kojima se, na primjer, pripadnicima visoko rizičnih grupa i starijim od 65 godina i dalje preporučuje ostanak kod kuće i izbjegavanje boravka u zatvorenim prostorima, odnosno na mjestima na kojima se nalazi veliki broj ljudi.

Nadležni su poručili da nova politika ne treba da bude shvaćena kao povratak životu kakav je bio prije pandemije, već kao napor usmjeren ka istovremenom sprečavanju širenja zaraze i odvijanju svakodnevnog života.

U skladu sa time, ponovo se igraju i utakmice nacionalne bejzbol lige, ali bez publike, dok sudije i treneri nose maske.

U Njemačkoj, restriktivne mjere se takođe ublažavaju korak po korak, a kancelarka Angela Merkel u srijedu je izjavila da, iako zemlja sada sebi može “priuštiti da pokaže malo hrabrosti”, valja voditi računa o tome da situacija ne izmakne kontroli.

Prva faza pandemije je iza nas, ali smo još na početku i ona će dugo biti sa nama – rekla je Merkelova.

U nešto blažem vidu, ogrančenja u pogledu društvenih kontakata ostaju na snazi do 5. juna, a na javnim mjestima i dalje je obavezno održavanje međusobne distance od 1,5 metara i prekrivanje usta i nosa.

Uspjeh koji je Njemačka postigla u borbi protiv COVID-19, uključujući i relativno nizak broj umrlih u odnosu na neke druge zemlje, rezultat je dobre opremljenosti njenog zdravstvenog sistema i razvijenosti industrije medicinskih dijagnostičkih sredstava, što je omogućilo masovno testiranje još od rane faze pandemije, navodi CNN.

Jedan od razloga leži i u decentralizovanom sistemu vlasti u zemlji, koji je, uz koordinaciju na nacionalnom nivou, lokalnim zajednicama omogućio fleksibilnost kada je riječ o načinu i vremenu ublažavanja preporuka o društvenom distanciranju.

To bi, međutim, moglo da znači da će se taj proces u velikim gradovima odvijati sporije nego u ruralnim sredinama, a ublažavanje mjera biće automatski obustavljeno ako broj novozaraženih u zemlji premaši brojku od 50 na 100.000 stanovnika.

Uz odgovarajuće preventivne mjere i bez prisustva publike, utakmice fudbalske Bundeslige ponovo će se igrati od 16. maja, po čemu će Njemačka biti prva u Evropi, barem kada je riječ o najjačim fudbalskim ligama na Starom kontinentu, navodi CNN.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu