Politika

Kad politika postane IGRA MOĆI I KONTROLE, a ne briga za društvo "Političare na vlasti treba mijenjati kao i pelene"

U posljednjih 30 godina mnoge su se stvari mijenjale, samo je, izgleda, ljubav prema politici vječna. Tako je BiH čist primjer zemlje u kojoj jedni te isti političari vladaju već decenijama.

miting
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Direktor Centra za ljudska prava Banjaluka, Dejan Lučka, kaže da treba ići ka primjeni poznate uzrečice u praksi.

– Političare na vlasti treba mijenjati kao i pelene, kada dođe vrijeme za to. Bili oni ove ili one opcije. Ne treba razmišljati u smjeru da su i ovi drugi isti, ili da će kada dođu na vlast oni drugi biti gori od ovih. Možda hoće, ali možda i neće – izjavio je Lučka.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

On kaže da nažalost promjenu političara, kada dođe vrijeme za to, za ovih 30 godina još nismo naučili raditi.

Politikolog Darko Kuzmanović kaže za Srpskainfo da, posmatrano sa stanovišta i nauke i prakse, redovne smjene političara su definitivno jedan od osnovnih pokazatelja stepena razvijenosti političke kulture jednog društva.

– Što se političari duže nalaze na određenim pozicijama to stepen demokratičnosti samog sistema i društva u cjelini opada. Ljudi, naročito na našim prostorima, teško se odlučuju na promjene tako da političari prosto postaju navika za stanovništvo uprkos tome što bi neko drugi taj posao možda obavljao bolje. S druge strane, duži boravak na vlasti omogućava političarima viši stepen kontrole tokova novca, naročito u društvima u kojima sistema skoro i nema, kao što je to slučaj kod nas – objašnjava Kuzmanović.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Takođe, ističe da se političari nakon dužeg vremena provedenog na određenim pozicijama počnu osjećati nezamjenjivim, pa to sve zajedno prerasta u autoritarizam, a u najradikalnijim slučajevima i u otvorenu diktaturu.

Pročitajte još

– Istovremeno, takvi pojedinci ne mogu da idu u korak s vremenom i ponude nove političke ideje. U društvima i političkim sistemima kakav je naprimjer američki, jedan pojedinac ne može da dođe u poziciju da kontroliše praktično sve segmente društva. Prvo, iz razloga što XXII amandman američkog ustava ograničava mogućnost izbora istog predsjednika na maksimalno dva mandata od četiri godine, a drugo, što je za dostizanje apsolutne kontrole sistema potreban upravo duži vremenski period – kaže Kuzmanović.

Takođe, dodaje, američki politički sistem posjeduje sistem kočnice i ravnoteže gdje svaki političar, ukoliko odstupi od temeljnih vrijednosti demokratije, bude upleten u kriminalne afere ili naruši ugled institucije kojoj pripada ili koju obavlja, može da bude smijenjen.

– Nažalost, Republika Srpska takav sistem nema i na snazi je trenutno dominacija jedne političke opcije i političara koji konstantno ili sporadično obavljaju najviše funkcije već decenijama. Razlog zbog čega je to tako krije se u veoma lošoj ponudi na političkom tržištu sa jedne, a sa druge strane, dugogodišnji vlastodršci su kreirali sistem u kojem je glas građanina potpuno nebitan, a izborne malverzacije i trgovina uticajem kroje sudbinu društva. Rješenje problema je upravo u ustavnom ograničavanju perioda vladavine na maksimalno dva mandata na najvišim pozicijama nakon čega bi, uz nacionalnu penziju predsjednici, premijeri i predsjednici skupštine mogli da imaju samo savjetodavnu ulogu. Međutim, očekivati takvo nešto u sistemu koji je praktično autokratski je gotovo nemoguće – zaključio je Kuzmanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije