Društvo

"KAD SU SVI BJEŽALI IŠLA JE I ONA" Školski drugovi Trampove Srpkinje o njenom životu

“Nije bila šteber, ni damica kakvih je u to vreme bilo mnogo u beogradskoj Matematičkoj gimnaziji. Više je bila sportski tip srednjoškolke koja je furala kraću frizuru. Važila ja za dobrog druga – kad se bježalo sa časa, bježala je i Jelena”. Ovim riječima je Jelenu Mekvilijams, najmoćniju Srpkinju u Americi koju je Tramp lično imenovao, opisao njen školski drugar koji se i danas, 28 godina kasnije, sjeća zanimljivih detalja iz školske klupe u gimnaziji koja se nalazi u srcu Beograda.

"KAD SU SVI BJEŽALI IŠLA JE I ONA" Školski drugovi Trampove Srpkinje o njenom životu
FOTO: FACEBOOK / COMMUNITY BANKERS OF MICHIGAN (CBM) / SCREENSHOT

U četvrtom razredu srednje škole, 1991. godine, iz Matematičke gimnazije je u SAD otišlo sedmoro učenika, i samo jedna od naših drugarica se kasnije vratila u Srbiju. Jelena je tamo završila školu i ostala u Americi, a vidimo i koliko daleko je dogurala – prisećaju se školski drugovi Jelene Mekvilijams, predsednice američke Savezne korporacije za osiguranje depozita FDIC i trenutno Srpkinje na najvišem položaju u američkoj administraciji.

Njeni školski drugovi iz Matematičke gimnazije, za koje u intervjuima tvrdi da su genijalci, i danas je se dobro sjećaju kao Jelene Obrenić (djevojačko prezime) iz III-1, oniže crvenokose djevojke koja je bila karakteristična po svom sportskom stilu oblačenja i kratkoj frizuri.

Dodaju da je Jelenino odjeljenje u Matematičkoj gimnaziji imalo 30 učenika, a njihova učionica bila je prva pored zbornice, u prizemlju zgrade.

– Jelena povremeno dolazi u Beograd i viđa se tom prilikom sa društvom iz srednje škole. Najpopularnije mjesto okupljanja nam je kafana pored Matematičke gimnazije u koju smo nekad bježali sa časova – kažu za Blic školski drugovi Jelene Mekvilijams.

Žrtva kolapsa bankarskog sistema danas štiti deponente

Predsjednica američke Savezne korporacije za osiguranje depozita FDIC završila je prava na postdiplomskim studijama na Berkliju, a na ovu poziciju, gdje upravlja sa 13 triliona dolara, imenovao ju je lično predsjednik SAD Donald Tramp. Zakletvu je položila u junu prošle godine.

Jelena Mekvilijams rukovodi jednom od najvećih finansijskih institucija koja održava stabilnost i povjerenje u finansijski sistem najveće svjetske ekonomije, odnosno štiti deponente u slučaju stečaja ili likvidacije banke.

Interesantno je da je i njena porodica bila žrtva kolapsa bankarskog sistema u bivšoj Jugoslaviji, kada je ostala bez čitave životne ušteđevine.

Foto: Privatna arhiva/RAS Srbija
Foto: Privatna arhiva/RAS Srbija

Inače, Mekvilijamsova je samohrana majka jedne djevojčice, kojoj govori da “ima privilegiju što se rodila u najvećoj zemlji na svijetu”.

Prije sadašnje funkcije, od 2007. do 2010. godine radila je kao advokat u Bordu guvernera Federalnih rezervi, a zatim šest godina i u Senatu SAD, najprije u Komitetu za mali biznis i preduzetništvo, i u Komitetu za bankarstvo, nekretnine i urbane poslove.

“Američki san je i dalje živ”

Jelena Mekvilijams je u Ameriku otišla sa 18 godina, na razmenu učenika, sa 500 dolara u džepu, da bi vremenom radila manje plaćene poslove kako bi sebi platila školovanje na Berkliju. U početku je živela u porodici svojih domaćina u Stoktonu, da bi kasnije radila kao pripravnik u Silicijumskoj dolini, u Palo Altu.

Sedam mjeseci nakon što je kupila kuću u Kaliforniji, usred razvoda, povela je svoje roditelje, kćerku i mačku, i sa 12 kofera se preselila u Vašington.

U brojnim intervjuima američkim medijima ističe da vjeruje da je “američki san i dalje živ”. Naime, kada je došla u SAD imala je samo novac koji su njeni roditelji pozajmili da bi joj dali, a pošto nije imala kreditnu istoriju ni imovinu morala je da se “bori za kreditnu karticu”.

– Nisam imala prihode, nisam imala posao, nisam imala imovinu. Šalim se da sam tada bila savršeni nindža – isticala je u razgovoru sa novinarima.

Na kraju je uspjela da dobije karticu koja joj je pomogla da se integriše u američko društvo.

– Kao imigrant, to je značilo da sam se prilikom svakog odlaska u prodavnicu, kada izvadim “plastiku” da platim robu, osjetila kao svaki drugi Amerikanac – rekla je u intervjuu.

Možda su upravo ta njena iskustva uticala na to da se Savezna korporacija za osiguranje depozita FDIC, na čijem je čelu, danas fokusira na pružanje prilike doseljenicima da postanu dio finansijskog sistema.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije