Biznis

Kada bi svijet imao samo 100 dolara: Evo kako bi izgledala raspodjela bogatstva po zemljama

Većina svjetskog bogatstva koncentrisana je u samo nekoliko zemalja. Zapravo, gotovo trećinu bogatstva domaćinstava drže Amerikanci, dok stanovništvo Kine čini gotovo petinu.

Kada bi svijet imao samo 100 dolara: Evo kako bi izgledala raspodjela bogatstva po zemljama
FOTO: KHALED ELFIQI/EPA

Koristeći podatke Credit Suisse, grafika Eleonore Nazander prikazuje distribuciju bogatstva domaćinstava širom svijeta, naglašavajući jaz koji postoji u različitim dijelovima svijeta, piše Vizual Kapitalist.

Top 10 najbogatijih zemalja

Kako bi se stvari pojednostavile, ova grafika pokazuje koliko bi bogatstvo domaćinstva svaka zemlja imala da svijet ima samo 100 dolara, prenosi Investitor.me.

Kao što tabela pokazuje, prvih 10 najbogatijih zemalja imalo bi oko 77 dolara ili 77 odsto globalnog bogatstva po domaćinstvu. Evo raspodjele imovine kada bi celi svet imao 100 dolara:

SAD – 29,4 dolara

Kina – 17,71 dolara

Japan – 6,93 dolara

Njemačka – 4,07 dolara

Ujedinjeno Kraljevstvo – 3,98 dolara

Francuska – 3,81 dolara

Indija – 3,5 dolara

Italija – 3,15 dolara

Kanada – 2,38 dolara

Španija – 2,16 dolara

SAD je na prvom mjestu, kojoj bi pripalo 29,40 dolara, ili gotovo trećinu ukupnog bogatstva, dok je Kina na drugom mjestu sa 17,71 dolara.

Pročitajte još

To ima smisla s obzirom na visoku koncentraciju ultra-bogatih pojedinaca u obje zemlje – u Kini i SAD-u živi više od polovine svjetskih milijardera, a osam od 10 najbogatijih ljudi na planetu su Amerikanci, uključujući najbogatijeg na svijetu, Ilona Maska.

Japan je na trećem mjestu na listi sa 6,93 dolara. Poput SAD i Kine, Japan takođe ima visok udio građana sa ultra visokom neto vrijednošću od 30 miliona dolara ili više.

Zanimljivo je da Indija zauzima sedmo mjesto na listi, uprkos činjenici da ima treći najveći broj milijardera u svijetu i masivnu populaciju od 1,4 milijarde ljudi. Jedan od faktora koji tome doprinosi mogla bi biti relativno visok nivo siromaštva u zemlji.

Nejednakost bogatstva

Važno je napomenuti da si i SAD i Kina, uprkos tome što drže većinu svjetskog bogatstva, i dalje bore s nejednakostima u društvu.

Trenutno, prvih 1 odsto američkih domaćinstava drži 31,7 odsto ukupnog bogatstva. I dok je Kina postigla napredak u siromaštvu u posljednjoj deceniji kroz brzi privredni rast, jaz u bogatstvu između bogatih i siromašnih u zemlji se povećao posljednjih godina.

Vlade obje zemlje najavile su planove za rješavanje problema socijalnih nejednakosti. Na primjer, Bajdenova administracija radi na donošenju zakona koji bi povećao poreze na preduzeća i bogate Amerikance. U međuvremenu, kineska vlada objavila je svoj petogodišnji plan za suzbijanje širenja privatnih preduzeća, u pokušaju razbijanja monopola i konačnog postizanja “zajedničkog prosperiteta”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu