Politika

Kako će se RASPOREĐIVATI VLAST poslije izbora: Srpska može DIJELITI FOTELJE prema popisu iz 2013.

Na osnovu kojeg popisa će se dijeliti vlast u BiH poslije oktobarskih izbora – onog iz 1991. ili 2013. godine – niko sa sigurnošću ne može da kaže.

Kako će se RASPOREĐIVATI VLAST poslije izbora: Srpska može DIJELITI FOTELJE prema popisu iz 2013.
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Naime, prema Ustavu, vlast u BiH se dijeli prema rezultatima popisa iz 1991. godine, i to sve dok se ne sprovede Aneks 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma, odnosno proces povratka. Tek nakon toga stiču se uslovi za raspodjelu vlasti na osnovu rezultata posljednjeg popisa sprovedenog u BiH, a to je onaj iz 2013. godine.

Međutim, postavlja se pitanje ko je taj ko u BiH konstatuje da je proces povratka završen.

Poslanik SNSD u Narodnoj skupštini RS Bojan Vidić smatra da su to entiteti i zajedničke institucije, koji su i potpisali Aneks 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Zajedničke institucije i dva entiteta su 1995. godine bili potpisnici Aneksa sedam i po prirodi stvari bi te strane trebalo da ovjere da je ta implementacija Aneksa sedam u potpunosti završena, bar što se tiče Republike Srpske, jer je to činjenično stanje. Pitanje je sada samo koliko će to htjeti da prihvate Federacija BiH i zajedničke institucije. Upravo ta odredba implementacije Aneksa sedam blokira suštinsku stvar u BiH, a to je da se primjene rezultati posljednjeg popisa. Što se tiče formiranja organa vlasti u RS, mislim da bi implementacija izbornih rezultata, koji se tiču i raspodjele pozicija po nacionalnom ključu u Vladi RS, trebalo da bude u skladu sa posljednjim rezultatima popisa, a to je onaj iz 2013. godine – kaže Vidić.

Profesor prava Vitomir Popović, takođe, smatra da ne postoje nikakve ustavne ni zakonske smetnje da se, prije svega u RS, primjeni popis iz 2013. godine.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Popis odražava stanje stanovništva na određenoj teritoriji i srazmjerno rezultatima se raspoređuju pozicije koje pripadaju konstitutivnim narodima. Pitanje je sada samo da li vlast u RS ima „petlje“ da primjeni popis iz 2013. godine – kaže Popović.

Istovremeno, pravnik Krstan Simić podsjeća za Srpskainfo da je još prije nekoliko godina bivši zamjenik visokog predstavnika u BiH Donald Hejs podnio izvještaj u kome je konstatovano da je u RS izvršen povratak imovine predratnim vlasnicima oko 99 odsto.

– Predlagao sam tada da u Narodnoj skupštini RS donesemo zaključak da je povratak u RS, shodno Aneksu sedam, realizovan. Nažalost, tada nije bilo hrabrosti političkih predstavnika u RS da se to uradi. Bošnjaci su kasnije to iskoristili i nametnuli stav da Aneks sedam podrazumijeva i da se ljudi vrate i da ih čekaju radna mjesta. Zbog propusta koji smo tada učinili, bošnjačke partije provlače kao argument da povratak nije završen – ističe Simić.

On, međutim, dodaje da je nakon više od dvije i po decenije od rata proces povratka u BiH završen, a posebno u RS, i da bi shodno tome u Srpskoj prilikom formiranja vlasti poslije oktobarskih izbora mogli da se implementiraju rezultati posljednjeg popisa stanovništva, odnosno iz 2013. godine.

Salkić: Poštovati ustave

Potpredsjednik RS i funkcioner SDA Ramiz Salkić kaže da su svi u BiH obavezni da poštuju ustave, a u njima jasno stoji kako se formira vlast i kakva je zastupljenost.

– Ko bude želio da se to promijeni mora pokrenuti proceduru za promjenu ustava. Imali smo nedavno tumačenje visokog predstavnika prema Ustavnom sudu BiH i stav u vezi sa popisom iz 2013. gdje je jasno navedeno da Aneks sedam nije implementiran i da povratak nije završen. Dakle, ostaju na snazi odredbe koje su definisane Dejtonskim mirovnim sporazumom – ističe Salkić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu