Svijet

Kako je djevojka iz ugledne porodice završila u SIRIJSKOM PAKLU

Borci Islamske države, poslije sloma tzv. kalifata smješteni su u kampovima, među kojima je i El-Hol, na sjeveroistoku Sirije. U pustinjskim uslovima živi 70.000 ljudi, među kojima je i hrvatska državljanka Dora Bilić sa petogodišnjom kćerkom.

Kako je djevojka iz ugledne porodice završila u SIRIJSKOM PAKLU
FOTO: RAS SRBIJA

Dora Bilić (32), Zagrepčanka imotskog porijekla prije sedam godina došla je na teritoriju pod kontrolom džihadista. Poslednja informacija o njoj objavljena je u februaru ove godine kada je Dora viđena u Baguzu, selu na sirijsko-iračkoj granici, koje je u to vreme bilo jedino preostalo uporište džihadista.

Slobodna Dalmacija je u februaru objavila informaciju koju su dobili od porodice jedne državljanke BiH koja se takođe nalazi u Siriji Dora i moja sestra nisu u istim kampovima u Siriji, ali redovno komuniciraju. Ona mi je i prenijela informaciju da je Dora u El-Holu. Upoznale su se u Raki, gdje su im porodice živjele u blizini.

S Dorom Bilić bi trebalo da je i njena kćerka, stara između pet i šest godina, koju je dobila u braku sa Senadom Avdićem Čađom. Upoznali su se u Gornjoj Maoči kod Brčkog i ubrzo se vjenčali. Prije sedam godina preko Sandžaka i Turske došli su u Siriju. Avdić je poginuo u bombardovanju Rake 2014. godine. Prema izvještajima, Dora je tada ranjena.

Zagrepčanka iz ugledne porodice, odgajana u katoličkom duhu, šokirala je svoje bližnje prelaskom u islam i to radikalni. Dora Bilić, međutim, nije jedina hrvatska državljanka koja je završila u kalifatu. Prema izvještaju Bezbjednosno-obaveštajne agencije (SOA) za 2018. godinu, u Siriji je boravilo ukupno sedam osoba sa hrvatskim pasošem, od čega dva muškarca i pet žena.

U izvještaju se ne navode njihov identiteti, nego samo da su oba muškaraca poginula u sukobima na strani džihadista, dok se neke od žena nalaze u civilnim kampovima pod kontrolom kurdsko-arapskih snaga SDF u Siriji. Prema podacima UN, čak dvije trećine izbjeglica u kampu čine mlađi od 18 godina, dok su 27 odsto žene.

Ističu i da im je otežan pristup pijaćoj vodi i zdravstvenoj zaštiti. Sirijci i Iračani su ogromna većina u kampu, a nekih petnaestak odsto su državljani trećih zemalja.

(Index)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije