Društvo

KAKO PREPOZNATI SEKSUALNE PREDATORE? Šalju poljupce, oblizuju usne i zvižde, ne biraju vrijeme i mjesto, a meta su im i DJEVOJČICE

Autonomni ženski centar nedavno je objavio istraživanje „Mladi i iskustvo seksualnog uznemiravanja“ koje se bavilo koliko je seksualno uznemiravanje u Srbiji rasprostranjeno, ali i da li mladi umiju da ga prepoznaju.

KAKO PREPOZNATI SEKSUALNE PREDATORE? Šalju poljupce, oblizuju usne i zvižde, ne biraju vrijeme i mjesto, a meta su im i DJEVOJČICE
FOTO: SHUTTERSTOCK

Rezultati koji su dobijeni nakon nekoliko mjeseci anketiranja mladih žena poražavajući su svaka druga djevojka doživjela je da joj na ulici nepoznati muškarci šalju poljupce, oblizuju usne, ali i zvižde dok prolaze pored njih.

Prema podacima istraživanja, sa seksualnim uznemiravanjem susreću se djevojke uzrasta od 18 do 30 godina, a nema pravila da li je neka od njih završila školu, fakultet, da li je zaposlena ili nezaposlena. Skoro svaka ispitanica barem jednom u životu susrela se sa jednim ili više oblika seksualnog uznemiravanja – na ulici, poslu, u autobusu ili prodavnici, dok je 14 odsto ispitanih žena doživjelo sve vrste seksualnog uznemiravanja, od neprimjerenih nadimaka, slanja poljubaca, lascivnih poruka, samododirivanja do ugrožavanja ličnog prostora, unoseći se u lice.

Ovakve situacije ostavljaju velike traume na žene koje ih doživljavaju, pogotovo zato što se plaše da se odbrane od seksualnih predatora.

Kako za Blic priča Sanja Pavlović iz Autonomnog ženskog centra, Srbija je tek od prošle godine takva i slična ponašanja kvalifikovala kao krivično djelo polno uznemiravanje za koje je zaprijećena novčana ili kazna zatvora do šest mjeseci.

– Sve radnje sa seksualnom konotacijom koje čine da se osjećamo poniženo ili uplašeno jesu krivično djelo – kaže Sanja Pavlović.

Od kada je 1. juna prošle godine seksualno uznemiravanje postalo krivično djelo, pa do kraja te godine podnijeto je 25 krivičnih prijava protiv punoljetnih lica zbog polnog uznemiravanja. Ipak, samo za dva slučaja donijete su presude, i to uslovne.

Progone i djevojčice

Seksualni predatori se nisu libili ni da proganjaju djevojčice.

– Ovo krivično djelo se goni po službenoj dužnosti jedino kada je riječ o maljoletnim žrtvama, što znači da bi punoljetne žene morale da angažuju sopstvene advokate. Jasno je da neki procesi traju i tokom ove godine, ali ne bismo voljele da vidimo trend u izricanju uslovnih osuda. Kao država i kao društvo moramo da pokažemo da nećemo više tolerisati seksualno uznemiravanje i da ćemo ga osuditi – kaže ona.

Neprijatne situacije dovode do osjećaja duboke sramote i krivice, neželjenog prodora u sferu intimnosti, zbog čega je ženama teško da o tome progovore.

– Čak i onda kada se odluče da progovore i potraže podršku, nailaze na nevjerovanje, nerazumijevanje i umanjivanje njihovog iskustva. Sve ovo može da ostavi i dublje traume, pogotovo ako je žena i prethodno bila izložena nekom obliku seksualnog nasilja. Dugoročno može doći do gubitka samopoštovanja i samovrednjovanja, što umnogome može uticati na percepciju sebe, samopouzdanja, svojih vrijednosti i kapaciteta – kaže Sanja Pavlović.

Prostakluk

A vrebatora ima gotovo svuda i većina njih svjesna je da njihove neprimjerene opaske predstavljaju seksualno uznemiravanje. Ovo donekle potvrđuju i podaci iz istraživanja Autonomnog ženskog centra. Iako je jasno da mladići u manjoj mjeri prepoznaju seksualno uznemiravanje, ipak znatan broj njih vrlo dobro zna o kakvim radnjama je riječ – tako 40 odsto mladića smatra da upućivanje nadimaka sa seksualnom konotacijom predstavlja seksualno uznemiravanje, a više od 90 odsto njih to isto misli za dodirivanje, unošenje u lice, trljanje o tijelo i priljubljivanje.

Socijalni psiholog Vesna Tomić objašnjava za Blic da problema sa seksualnim uznemiravanjem žene imaju oduvijek, samo što se ranije to drugačije zvalo – nevaspitanje.

– Takvo ponašanje muškaraca se zove primitivizam i prostakluk kojeg je uvijek bilo i uvijek će biti. Nekada se to zvalo nevaspitanje, a sada muškarci misle da su mangupi ako djevojci dobace na ulici ili zazvižde kada prođe pored njih. Oni su vrlo svjesni toga šta rade, a njihovi postupci zapravo su put ka određenom cilju – ili da ispadnu mangupi ili ne znaju drugi način da priđu ženama – kaže naša sagovornica.

Ponižavanje

Seksualno uznemiravanje na poslu, odnosno mobing, ogleda se u psihološkom zlostavljanju žena. Takvim muškarcima često je cilj da ženu ponize i navedu je da se osjeća loše.

– Takva vrsta nasilja najčešća je samo verbalna – lascivni komentari, zviždanje… Međutim, nerijetko umije da preraste u agresiju, da se muškarac unosi ženi u lice, da je dodiruje, što sveukupno loše utiče na psihu žena koje se osjećaju poniženo – objašnjava socijalni psiholog.

Da seksualno uznemiravanje zapravo ima za cilj da muškarac ponizi ženu, saglasna je i Sanja Pavlović. Kako kaže, seksualno uznemiravanje nikad nije bilo nešto što se smatra neprihvatljivim, čak suprotno, ono se podstiče kao željeno ponašanje mladih momaka i muškaraca.

– I dalje se smatra simpatičnim gestom kada dječak zadigne suknju svojoj drugarici jer time pokazuje da joj se sviđa. Zato mislim da nismo oguglali na seksualno uznemiravanje, već ga doživljavamo kao nešto što je dio naše kulture – kaže Sanja Pavlović.

Prevencija

Najbolja prevencija u slučaju seksualnog uznemiravanja jeste sklanjanje žrtava od predatora. Međutim, ako ih je nemoguće izbjeći, obavezno prijavite – bilo policiji bilo obezbjeđenju.

– Nikako ne ćutati i ne tajiti probleme jer oni ne mogu sami da se riješe – naglašava Tomićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije