Politika

Kako se izboriti za svojih 15 minuta slave? Žene političarke marginalizovane i u strankama i u medijima

Zašto su žene političarke, čak i u vrijeme predizborne kampanje, slabije zastupljene u medijima od svojih muških kolega?

Kako se izboriti za svojih 15 minuta slave? Žene političarke marginalizovane i u strankama i u medijima
FOTO: SINIŠA PASALIĆ

Koliko su za ovakvu situaciju odgovorna rukovodstva partija, a koliko uvriježeni stereotipi nježnijem” i “ljepšem” polu? I šta političarke mogu da učine da promijenile ovakvu sliku?

Na ova pitanja pokušale su da odgovore učesnice i učesnici konferencije “Žene u politici kroz medijske naočale”, koju je organizovalo Udruženje BH novinari, uz podršku Ambasade SAD u Bosni i Hercegovini.

Kako je istakla Zlatiborka Popov Momčinović, profesorica Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu, u “začaranom trouglu” stranke- mediji- patrijarhalno društvo, za  marginalizaciju političarki ipak su najodgovornije političke partije.

– Fokus medijske pažnje je uvijek na liderima. Čak i u kampanjama za lokalne izbore dominiraju „državotvorna“, a ne „komunalna“ pitanja, pa zato žene kandidatkinje teško dolaze do riječi, jer su državotvorne teme rezervisane za stranačke lidere – istakla je Popov Momčinović.

Ona je dodala da su česte i priče tipa “politika je prljav posao”, zbog čega muškarci nastoje da žene “zaštite” od te prljavštine, sklanjajući ih u stranu.

– Probem je što žene tu podvalu ne prepoznaju. Umjesto da se suprotstavimo tom obrascu mi, pristajući na to, ulažemo u naše tlačenje – zaključila je Popov Momčinović.

Poseban problem je što mnogi mediji i novinari i danas robuju stereotipima. Tako je uobičajeno da se ističe kako neka politčarka izgleda, kako se odijeva, šta kuva.

Vildana Selimbegović, glavna urednica sarajevskog “Oslobođenja”, podsjetila je na jedan takav primjer.

– Kada je Azra Hadžiahmetović, u vrijeme dok je bila ministarska spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, zajedno sa dvojicom kolega muškaraca, gostovala na javnom servisu BHT, njih su pitali kada ćemo u EU, kakva je sudbina države i slično. A Azru, koja je pripremila 49 zakona iz evrpske agende, su pitali šta će kuvati za Bajram – navela je Selimbegovićeva.

Ona je podsjetila i na seriju intervjua, u kojima je „Oslobođenje“ izborne 2020. godine predstavilo 50 žena, koje su obrazovane i uspješne u svojim profesijama, a nisu političarke.

Pitali su ih, da li bi se one politički angažovale, pod kojim uslovima, u kojim strankama i sa kakvim programima.

– Njih 92 odsto je odgovorilo da ne žele u politiku, jer u politici ne bi dobile priliku da ostanu uspješne – navela je Selimbegovićeva.

Vesna Andree Zaimović, projekt menadžerka na portalu „Radiosarajevo.ba“, podsetila je kako je Endi Vorhol davne 1969. prorekao da će doći vrijeme kada će „svako imati svojih 15 minuta slave“.

Danas živimo u takvom vremenu: u vremenu kada svako mora da se izbori za svojih „15 minuta slave“, a to nije nimalo lako.

– Prosječan građanin je od ranog jutra izložen medijskim sadržajima. Hodamo kroz nepreglednu šumu informacija i to mora imati na umu svako ko želi da se sa svojom porukom nametne i „probije“ do ciljne grupe – istakla je Andree Zaimović.

On je istakla značaj društvenih mreža, kao alata uz pomoć kojeg političarke mogu poslati poruku i privući pažnju mejnstrim medija. Kao primjer dobre komunikacije navela je „tvitove“ Mirjane Marinković Lepić, poslanice Naše stranke u Parlamentu BiH.

Ova političarka, međutim, ističe da ozbiljne poruke često gube bitku sa populističkim biserima.

– Kad Dragan Mektć kaže da „raspravljamo o uticaju vlage na kredenac“, to se za sekund nađe u svim medijima u BiH, a kad se bavimo budžetom ili rasipanjem novca građana ove zemlje, to malo koga interesuje – poručila je Mirjana Marinković Lepić.

Srpskainfo pozitivan primjer

Na konferenciji je istaknut i poguban uticaj pojedinih portala, pogotovo onih „bez adrese i impresuma“, koji se ne bave informisanjem, nego odstrelom neistomišljenika. Žene sa političke scene su često na udaru takvih portala.

Ipak, jedna od ključnih poruka jeste da svaki medijski pismen čitalac, pa i političar ili političarka, može prepoznati kojem medijima treba vjerovati i da ne treba sve portale svrstavati u isti koš.

Nekoliko učesnica, među kojima i načelnica opštine Jezero Snežana Ružičić i poslanica u PS BiH Mirjana Marinković Lepić, istaklo je da je Srpskainfo, portal „EuroBlica“, izuzetno profesionalan i odgovoran medij, u kojem su žene političarke solidno zastupljene i predstavljene na adekvatan način.

Dobra priča

Da bi se političarka izborila za medijski prostor, kako ističu novinari, bitno je da ima priču, zanimljivu mediskoj publici. Primjer dobre priče, koja je “proslavila” malu ruralnu opštinu Jezero i načelnicu te opštine Snežanu Ružičić, je priča o krateru na Marsu. Kako je ranije pisala Srpskainfo, kada je jedan krater na planeti Mars, zbog vrlo sličnog reljefa, nazvan po mjestu Jezero, marketingu vješta načelnica opštine je iskoristila tu priliku da bi za njen zavičaj čuo cijeli svijet. A to je dobra prilika da se u Jezeru započnu razvojni projekti. – Nedavno sam, u nevjerovatno jakoj konkurenciji najuspješnijih ljudi u BiH iz svih oblasti, dobila “Večernjakov pečat” za Poduhvat godine. Odmah sam rekla da tu nagradu dijelim sa medijima, jer bez medija ne bih mogla učiniti ništa – poručila je Ružičićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije