Društvo

KAKO SPRIJEČITI ŠIRENJE RADIKALIZMA U BiH 45 osoba u zatvorima zbog terorizma

Desetine osuđenika za terorizam u BiH izdržavaju zakonske kazne, ali pretpostavlja se da je mnogo veći broj onih koji utiču na širenje ekstremizma i radikalizma kako u zatvorima, tako i u zajednici nakon puštanja iza rešetaka. BiH se uz međunarodnu podršku bori protiv širenja nasilja, a šta su do sada donijeli projekti deradikalizacijie, otkrivaju nam nadležni.

KAKO SPRIJEČITI ŠIRENJE RADIKALIZMA U BiH 45 osoba u zatvorima zbog terorizma
FOTO STR/EPA

Prema podacima koje smo dobili iz Ministarstva pravde BiH, u BiH 16 osoba izdržava kaznu zatvora za krivično djelo terorizam, dok je zbog protivzakonitog formiranja i pridruživanja stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama u zatvoru jedna osoba. U međuvremenu još jednu osobu Sud BiH je pravosnažno osudio na kaznu zatvore u trajanju od tri godine zbog pridruživanja stranim paravojnim formacijama.

S druge strane, već 13 osoba izdržalo je zatvorsku kaznu zbog terorizma te pet osoba zbog odlazaka na strana ratišta. Pored toga, pred Sudom BiH u toku je postupak protiv devet osoba zbog djela terorizma, a do aprila 2018. određen je pritvor za tri osobe zbog nasilnog i ekstremističkog ponašanja.

Sveukupno, evidentirano je 45 osoba u svojstvu zatvorenika te tri pritvorenika zbog djela terorizma i odlazaka na strana ratišta.

Kada je riječ o zatvorskim kaznama, do kraja oktobra ove godine ukupno je izrečeno 156 godina i 11 mjeseci zatvora za krivična djela iz oblasti terorizma, dok je za protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim i parapolicijskim formacijama izrečeno 13 godina i šest mjeseci zatvora do kraja jula ove godine.

Sud BiH je ukupno izrekao kaznu od 176 godina i 11 mjeseci zatvora, što čini sveukupni prosjek od pet godina, jedan mjesec i 11 dana na nivou BiH, iz čega se zaključuje da je trenutno adekvatna kaznena politika u odnosu na predmetna krivična djela – mišljenje je Ministarstva pravde BiH.

Podrška Savjeta Evrope

Nasilni i ekstremistički zatvorenici u BiH postali su predmet brige Savjeta Evrope, stranih vlada i ambasada u BiH, pa se od 1. novembra 2018. godine u BiH provodi projekt “Strukturirano upravljanje kaznom za osuđena lica sa nasilnim i ekstremističkim ponašanjem u Bosni i Hercegovini”. Velika podrška projektu su vlade Ujedinjenog Kraljevstva, Velike Britanije i Sjeverne Irske te Vlada SAD-a.

Ovaj projekt realizuje se u bliskoj saradnji sa ministarstvima pravde BiH, Federacije BiH i Republike Srpske, kao i sa njihovim partnerima iz Ministarstva bezbijednosti BiH i agencija za sprovođenje zakona, službi za pružanje socijalne pomoći, organizacijama civilnog društva i drugim relevantnim partnerima.

Cilj projekta je, kako pojašnjavaju iz Savjeta Evrope, pružiti podršku vlastima BiH u povećanju sigurnosti u društvu promicanjem rehabilitacije i reintegracije nasilnih i ekstremističkih zatvorenika nakon puštanja iz zatvora. Na taj način namjera vlasti jeste smanjiti negativne efekte koje radikalizovani zatvorenici mogu imati na druge zatvorenike te smanjiti ekstremizam i nasilje u zatvorima. Projekat takođe uključuje ​​aktivnosti unapređenja znanja i vještina zatvorskog osoblja kako bi bili u mogućnosti identifikovati znakove radikalizacije među zatvorenicima, odnosno postupati sa onima koji već pokazuju znakove radikalizacije.

Ovaj projekt će trajati do novembra 2020. godine, a šta je do sada urađeno, govore iz Ministarstva pravde BiH.

– Do kraja 2019. očekuje se preliminarna prezentacija novog priručnika, smjernica i protokola upravljanja prema nasilnim i ekstremističkim zatvorenicima i preduzimanje mjera deradikalizacije takvih osioba i pokušaja njihovog vraćanja u društvenu zajednicu kao građanskih osoba s budućim ponašanjem u skladu sa zakonom i Ustavom BiH. Takođe će biti predstavljen Priručnik za tretman nasilnih i ekstremističkih zatvorenika, a njegovo korištenje u kazneno-popravnim zavodima planira se završiti sa 31. 12. 2019. Godine – rekli su iz Ministarstva pravde BiH.

Obuka zatvorskog osoblja

Entitetska ministarstva pravde proteklih mjeseci provode aktivnosti projekta “Strukturirano upravljanje kaznom za osuđena lica sa nasilnim i ekstremističkim ponašanjem u BiH”, a koje uključuju četiri komponente:

– Izrada strateškog dokumenta koji olakšava provođenje operativnih procedura u zatvorima i međuagencijsku saradnju;

– Izrada strategije za odabir zatvorskih kadrova u zatvorskim jedinicama zatvorenog tipa;

– Uspostavljanje sistema vođenja slučaja (CMS), za osuđene osobe sa nasilnim i ekstremističkim ponašanjem;

– Procjena alata za procjenu rizika i potreba, kao i posebnih programa tretmana osuđenih osoba sa nasilnim i ekstremističkim ponašanjem.

Iz Ministarstva pravde RS ističu važnost obuke zatvorskog osoblja kroz ovaj projekat.

– Smatramo da bi po završetku ovog projekta zatvorsko osoblje trebalo steći dodatna znanja za suočavanje sa izazovima sa kojima se sususreću tokom provođenja programa postupanja i interakcija sa zatvorenicima, kao i da unaprijede sposobnosti za reagovanje u različitim situacijama, a što će im olakšati rad sa zatvorenicima sa nasilnim ili ekstreminstičkim ponašanjem – kazali su nam iz nadležnog ministarstva RS.

Ukupan budžet novog projekta je 800.000 eura. Da li će njegovi rezultati biti novi dokumenti ili će se zaista pomoći osuđenicima za teroristička djela da prihvate društvene vrijednosti i izgrade sebe u korisnog građanina jednog društva, to jest biti primjer uspješne rehabilitacije, ostaje da vidimo.

(Klix)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije