Društvo

KAKO SU MILENIJALCI PROMIJENILI SVIJET Troše na zdravlje, kasnije se vjenčavaju i dobijaju djecu

“Milenijalci su sve promijenili”, često je izgovarana rečenica prethodne decenije. Vjerovatno najkritikovanija generacija je 2010. imala raspon između 14 i 29 godina, dok je sada između 24. i 39. godine, dakle u idealnom životnom dobu da promeni svijet i prilagodi ga svojim potrebama.

KAKO SU MILENIJALCI PROMIJENILI SVIJET Troše na zdravlje, kasnije se vjenčavaju i dobijaju djecu
FOTO: MITAR MITROVIĆ/RAS SRBIJA

Milenijalci u očima bejbi bumera važe za ljenjivce koji žele sve na tacni dok besomučno prave selfije, ali jedno je sigurno oni rade stvari potpuno drugačije od svojih roditelja i svijet posle njih više nikada neće biti isti.

Evo kako je revolucija nove generacije za samo deset godina transformisala svijet.

Mladi se sve kasnije osamostaljuju

Zbog finansijskih poteškoća i povećanja cijena, milenijalci odlažu kupovinu sopstvenog doma. Oni koji prvi put kupuju kuću ili stan sebi plaćaju za 39% više cijenu nego prije 40 godina. Dok ne skupe pare za sopstveni krov nad glavom, milenijalci najčešće ostaju sa roditeljima ili žive sa cimerima.

Odlažu vjenčanja

Zbog straha od razvoda i finansijskog tereta, milenijalci se obično odlučuju za brak kasnije nego njihovi roditelji. U 2017. godini, prosječna godina prvog braka za ženu je 27, a za muškarca 29, dok je 1980. bila 22 i 25. Prema procjeni, 25% milenijalca se nikada ni ne vjenča jer brak smatra prevaziđenjim.

Tradicionalna struktura porodice je promijenjena, djelimično zbog toga što milenijalci kasnije ulaze u brak, pa kasnije dobijaju i djecu. Danas se više žena porađa u tridesetim nego u dvadesetim godinama. Najčešći razlog za odlaganje dobijanja potomstva ili za to što imaju manje djece nego što smatraju da bi trebalo jesu finansije.

Na poslu traže autonomiju i olakšice

Milenijalci obično ne ostaju na istom radnom mjestu duže od pet godina. Oni žele nove privilegije i olakšice, kao što su plaćeno roditeljsko odsustvo, besplatna hrana, popust na teretanu i slično, a mnoge kompanije izlaze u susret ovim zahtjevima jer u njima vide podsticaj za produktivnost. Osim toga, žele i fleksibilnost zbog čega je porastao broj samozaposlenih.

Revolucija potrošačkog svijeta

Milenijalci su u posljednjoj deceniji uništili nekoliko industrija, od piva do lanaca restorana. Ova generacija se preorijentisala na onlajn kupovinu i tako zatvorili mnoge standardne prodavnice. Zbog toga su mnoge kompanije morale doslovno da svoj marketinški fokus prebace prema mobilnim telefonima, koje milenijalci najviše koriste. Međutim, milenijalci ipak više novca troše na „iskustvo“, nego na materijalne stvari.

Sektor luksuza je postao pristupačniji

Kao i ostatak njihove generacije, bogati milenijalci troše na doživljaje. Oni biraju brendove u zavisnosti od njihove misije i vrijednosti, a ne zbog lojalnosti prema njima. Bogati milenijalci stvaraju nove trendove i statusne simbole, a modu su učinili neformalnijom.

Troše na zdravlje i izgled

Zdravlje i dobar izgled postali su statusni simboli. Neki milenijalci troše više na fitnes nego na školovanje, kupujući odjeću za vežbanje i skupa pomagala i plaćajući članarine u teretanama. Milenijalci biraju i zdravija alkoholna pića, koja imaju manje kalorija i šećera, zbog čega dolazi do ozbiljnog preokreta u ovoj industriji.

Društvene mreže promenile način života

Jutjub i Fejsbuk, koji su pokrenuti u prvoj deceniji 21. vijeka, doživjeli su svoj vrhunac u drugoj deceniji, a početkom nje pokrenuti su i Instagram i Snepčet, koji su doprineli revoluciji društvenih mreža. Na ove četiri platforme razvili su se današnji blogeri i influenseri, koji su postali poznate ličnosti. Društvene mreže su tako postale i mjesta na kojima se prodaju proizvodi, a milenijalci zarađuju velike svote novca od svog broja pratilaca.

Aplikacije za upoznavanje kao glavno sredsto za upoznavanje partnera

Milenijalci su kroz sve ove prethodne godine koristili aplikacije za upoznavanje, i na taj način destigmazovali upoznavanje “na internetu”. Većina ljudi, čak tri četvrtine milenijalaca, sada stupa u prvi kontakt onlajn, gdje se milenijalci osjećaju sigurnije jer mogu da pokažu samo ono što žele da njihov potencijalni partner vidi.

Otvoreno o zabranjenim temama

Sve ono o čemu su prethodne generacije ćutale, milenijalci sada govore glasno i javno. Milenijalci lakše pričaju o svojim finansijskim problemima, ali i o problemima sa mentalnim zdravljem.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije