Politika

KAKO U PRAKSI IZGLEDA ZAKLJUČAK IZ BANJALUKE Prestavnici Srpske idu na sjednice, ali ne glasaju

Šta u praksi znači zaključak sa jučerašnjeg sastanka u Banjaluci da politički predstavnici iz Republike Srpske u institucijama BiH neće učestvovati u odlučivanju, sve dok se ne usvoji zakon o Ustavnom sudu BiH?

Institucije BiH u Sarajevu
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Na ovo pitanje ćemo već danas dobiti odgovor jer su u Parlamentarnoj skupštini BiH ranije zakazane brojne aktivnosti, kao što su sjednica Kolegijuma Doma naroda BiH, sjednica Zasjedničkog kolegijuma, kao i sjednice brojnih parlamentarnih komisija, među kojima i sjednica Komisije za spoljnu i trgovinsku politiku, carine, saobraćaj i komunikacije Doma naroda.

Idem na sjednice komisije, ali ne učestvujem u donošenju odluka, a to znači da ne glasam ni za ni protiv – kaže za Srpskainfo članica te komisije Dušanka Majkić.

Majkićeva, kao jedan od najboljih poznavalaca parlamentarnih procedura, pojasnila nam je i kako će se ovakva situacija odraziti na rad parlamenta.

FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija
FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Stalne komisije donose odluke većinom glasova. Ali, zajedničke komisije Predstavnčkog doma i Doma naroda BiH odlučuju tako da za neku odluku mora da bude glas bar jednog člana iz svakog naroda. To znači da zajedničke komisije, zbog našeg neglasanja, neće moći da odlučuju. Kada je u pitanju Dom naroda, a za sutra je zakazana sjednica, to znači da u prvom krugu glasanja neće biti potrebnih dva glasa iz Republike Srpske. Onda bi trebalo da se ide u drugi krug glasanja, pod uslovom da se postigne saglasnost u Kolegijumu kao komisiji. Pošto to neće biti postignuto, sve će stajati u nekom bezvazdušnom prostoru dok se stanje ne izmijeni. U svakom slučaju, biće problem parlamentarnih odluka. Nema ih dok se ne učini nešto na ovom planu – kaže Majkićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu