Društvo

“SAD TREBA BITI ČOVJEK” Dr Habibović je heroj u svom gradu, na prvoj liniji odbrane od KORONE

Doktora Seada Habibovića iz Sjenice građani su nazvali herojem, a kako drugačije i nazvati ljekara koji je na prvoj borbenoj liniji protiv korona virusa gotovo dvije nedelje neprekidno, koji ne spava, nema neradne dane i svaki slobodan trenutak koristi da pomogne svojim sugrađanima?

“SAD TREBA BITI ČOVJEK” Dr Habibović je heroj u svom gradu, na prvoj liniji odbrane od KORONE
FOTO: DUGA POLJANA/FACEBOOK,SCREENSHOT

U trenutku kada su ga pozvali novinari Telegrafa, doktor Habibović bio je kod kuće, vratio se iz noćne smjene koja je trajala do 7 ujutru.  Nije spavao ni sinoć ni danas, i iskreno kaže da ne zna kad će. Čini se da čak ni ne misli o snu u momentima kada je ljudima u njegovom gradu preko potrebna ljekarska pomoć.

Doktor skromno kaže da nije heroj, već samo neko ko savjesno radi svoj posao. U smjeni je bio cijelu noć, u kovid odeljenju stacionara sjeničkog Doma zdravlja, piše Telegraf.

Nažalost, mi se sada nalazimo u teškoj situaciji. Na specifičnom smo mjestu. U našoj okolini se dešava nešto slično kao i kod nas, i kod njih, u kovid ambulantama nema mjesta pa smo mi prinuđeni da zbrinjavamo ljude sa koronom. Naše pacijente nema ko da primi. Užas je šta se dešava u okolini – kaže sagovornik.

On navodi da zbog trenutne situacije i oni moraju da zbrinjavaju kovid pozitivne pacijente.

– Četiri pacijenta koja smo poslali, vratili su nam. Kažu da ni kod njih nema mjesta. Evo, ljekar iz kovid ambulante nam je obolio juče, dobio je obostranu upalu pluća i on je kod nas hospitalizovan na internom odjeljenju koje je postalo kovid silom prilika. Haotično je stanje bilo ovih 12, 13 dana, posebno u tom stacionarnom dijelu. Zadivljujuće je da nismo imali smrtni slučaj, iako je oko 70 odsto pacijenata imalo obostranu upalu pluća – priča ovaj doktor.

Kako dodaje, imaju još nekoliko oboljelih ljekara i medicinskih sestara.

– Trijažiramo, ukazujemo prvu pomoć, terapije, kiseoničku podršku… Tu smo, na prvoj liniji… – priča ljekar koji dodaje da na hitne slučajeve reaguju baš tako – hitno.

Pacijentima koji su smješteni na odjeljenju u Domu zdravlja Sjenica ukazan je kontinuiran nadzor od 24 sata. A pacijenti kažu, kako navodi sagovornik, da su zadovoljni kako ih tu liječe te da ne bi ni željeli da odu negdje drugdje.

– Imamo lijekove zahvaljujući donacijama i iz inostranstva, i državne pomoći. Bio nam je Rasim Ljajić, on kooordiniše sa ministrom zdravlja oko zapošljavanja. Zaposlili smo nekoliko mladih ljudi. Ali ipak, mi sa iskustvom, a ja ga imam više od 30 godina, na prvoj smo liniji, više smo, da tako kažem, “zagrizli” – priča sjenički doktor i kaže da dosad imaju dobrih rezultata.

To nije rad, već fanatizam

Medicinski radnici u Sjenici se žrtvuju, dodaje Habibović.

– To je nevjerovatno. To više nije rad, to je fanatizam, i to je sve naš kadar. Medicinski radnici ovde nisu umorni. U tim trenucima, čovek zaboravi na sve drugo. Imamo izvanredan kadar, ljude pune volje. Nisu sebični, nema panike, nema straha, zaraze se ali tome niko ne pridaje značaja… – u dahu priča doktor Sead.

On napominje i da, uprkos situaciji, i kovid ambulante fantastično funkcionišu.

– Čak 200 ljudi se dnevno se javi, ali nevjerovatno je koliko medicinski radnici sve izdržavaju. Bez obzira na situaciju, fenomenalno funkcionišemo – navodi Habibović.

Za njega nema radnih i neradnih dana jer doktor Habibović svaki trenutak koristi da pomogne ugroženim pacijentima, čak i onima koji nemaju veze sa kovidom.

– Nisam spavao uopšte, ni sinoć, ni danas, ništa… Evo i sad me zovu. Za sada stojim. Sasvim sam običan čovjek… Sad smo svi mi, ljekari, potrebni ljudima, ne za slikanje, ne da propisujemo recepte… Sad treba biti čovjek – poručuje dr Habibović koji poslije razgovora odlazi da pomaže svojim pacijentima, bez obzira na to da li su kovid pozitivni ili ne.

Porađao u kafani, bio i hirurg, i babica

Inače, kako je ranije pisao Glas javnosti, dr Habibović često je silom prilika vrlo često morao da se okuša i kao babica i ginekolog, kardiolog, hirurg, pedijatar… Pješačio je i po 10 kilometara da bi nekom ukazao ljekarsku pomoć.

Jednom se, kako je ranije ispričao, zadesio u kafani u kojoj je žena počela da se porađa.

– Pritrčao sam i morao da joj pomognem da donese dijete na svijet u uslovima kakve medicina ne poznaje, ali srećom sve je dobro završeno. Dječak je sada već porastao i uvek se radujem kada ga sretnem – ispričao je ovaj ljekar.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije