Društvo

KASNI SADNJA DUVANA Poljoprivrednici u trci s lošim vremenom

Zbog nepovoljnih vremenskih prilika kasni sadnja duvana u Semberiji i Posavini, a od planiranih 320 hektara zasađeno je 70 odsto.

KASNI SADNJA DUVANA Poljoprivrednici u trci s lošim vremenom
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Kiša sprečava proizvođače da završe započete radove. Optimalni rok za sadnju bio je od 10. do 20. maja, pa brinu da će sabirati gubitke umjesto dobiti, jer je rasad u plastenicima prerastao, a prevelika vlaga u zemljištu može i da prepolovi prinose.

Poljoprivrednici vode mrtvu trku s vremenom. Započetu sadnju duvana ometa kiša. Radovi neće biti obavljeni u optimalnom roku, a padavine su onemogućile i adekvatnu pripremu zemljišta, što će se negativno odraziti na prinos i kvalitet ovogodišnjeg roda, pa samim tim i na prihod.

Duvan je trebalo da se do sada oformi odosno da se iz plastenika već iznese na njive te da biljka odradi svoje. Što se tiče samog rasada, primjenili smo sve agrotehničke mjere, uključujući i zaštitu od truljenja – kaže duvanar Milenko Zečević iz Srednje Čađavice.

Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija

Oni koji sade duvan na velikim površinama veći dio su zasadili krajem aprila, početkom maja, ali kiša im je poremetila planove.

Jovica Savić na 80 dunuma već okopava duvan, dok na 20 nije uspio ni da ga zasadi. Rasad je u kritičnom stanju, jer je optimalni rok za njegovo iznošenje na njivu 55 dana od sjetve, a već je prošlo više od 80 dana.

– Nikada do sada nije bilo ovako, a od 1981. godine radim duvan. Samo da stane kiša pa da radimo zaštitu, onda možemo nečemu da se nadamo – kaže duvanar.

Zabrinuti su i u preduzeću „Duvan“, koje ima sklopljen ugovor sa 102 kooperanta i u vlastitoj režiji sade duvan na 20 hektara.

Ovogodišnji plan proizvodnje od 450 tona čini se nedostižnim. Tehnolog u AD „Duvan” Bijeljina Slavko Mihajlović kaže da je povećan broj skraćivanja, odnosno šišanja rasada te da dolazi do pojave bolesti.

– Branimo od štetočina koliko možemo. Što je iznijeto na njive nije u najboljem stanju, parcele su prezasićene vlagom, pa se ne može ući s mehanizacijom na parcele,  ali nadamo se boljem – kaže Mihajlović.

Proizvođači će morati više da ulože i novca i rada da bi koliko-toliko sačuvali ovogodišnji rod.

Vršilac dužnosti direktora AD “Duvan” Čedo Gotovčević kaže da se preduzimaju sve potrebne mjere.

– Očekujem znatno manji prinos u odnosu na prethodne godine. Nadam se da će naši proizvođači uložiti dodatna ulaganja. Moraće se umjesto jednog, raditi tri redovna okopavanja. Takođe, međurednom kultivacijom može se popraviti vodno-vazdušni režim zemljišta da bi korijen dobio dovoljno vazduha za svoj razvoj da bi biljke uspjele porasti – kaže Gotovčević.

U AD „Duvan” podsjećaju da reditiraju proizvodnju, pa se nadaju da će proizvođači uspjeti barem da pokriju zaduženja za preuzeti repromaterijal koji vraćaju osušenim duvanom, da ne bi dug prenosili u iduću godinu.

Otkupna cijena neće biti promjenjena

Otkupna cijena duvana biće ista kao prošle godine, a one koji proizvedu više od 150 kilograma duvana po dunumu stimulišu sa 30 -40 pfeniga po kilogramu predatog duvana, u zavisnosti od klase.

Neizvjesno je da li će neko uspjeti da ostvari toliki prinos ove godine. Sve je, kažu, u božjim rukama, jer kašnjenje sadnje pomjera i berbu duvana u jesen, kada rani mrazevi mogu da „oberu” 40 odsto roda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije