Svijet

Kina se hvali kako je njena ekonomija posebnom strategijom POBIJEDILA PANDEMIJU, a građani ipak NISU ZADOVOLJNI

Privreda Narodne Republike Kine, druge po veličini ekonomske sile u svijetu, zabilježila je ubrzani rast u trećem tromjesečju, potpomognuta oporavkom potrošnje početkom jeseni, a nakon šoka koji je prouzrokovao korona virus, pokazuju zvanični podaci.

Kina se hvali kako je njena ekonomija posebnom strategijom POBIJEDILA PANDEMIJU, a građani ipak NISU ZADOVOLJNI
FOTO: WU HONG/EPA

Kineski BDP od jula do septembra porastao je za 4,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine, objavio je zavod za statistiku. To je dramatičan preokret u odnosu na prvi kvartal ove godine kada je ekonomija zabilježila pad za 6,8 odsto. Na tromjesečnom nivou, od jula do septembra BDP je porastao 2,7 odsto i bio je za 11,5 odsto veći nego početkom godine. U periodu od januara do septembra aktivnosti su bile 0,7 odsto više nego u istom periodu prošle godine, prenosi Blic.

Oporavak Kine od korona šoka počeo je već početkom proljeća, a novi podaci otkrivaju da se početkom jeseni proširio i na potrošnju, pa je tako promet u maloprodaji u septembru porastao 3,3 odsto na godišnjem nivou, a u avgustu je porastao skromnih 0,5 odsto.

Industrijska proizvodnja skočila je u septembru 6,9 odsto, nakon povećanja od 5,6 odsto u prethodnom mjesecu.

Ulaganja kompanija takođe pokazuju primijetne znakove oporavka, pa su tako ulaganja u fiksni kapital u prvih devet mjeseci bila veća 0,8 odsto nego u istom razdoblju 2019. godine, a u prvih osam mjeseci bila su niža 0,3 odsto.

Niz mjera

Vlada je uvela niz mjera kako bi podstakla rast i poduprla zaposlenost, uključujući pojačanu državnu potrošnju i poreske olakšice.

Kina će jedina u grupi velikih privreda zabilježiti pozitivnu stopu rasta od 1,9 odsto, procijenio je Međunarodni monetarni fond (MMF). Prema procjenama Fonda, svjetska privreda će pasti za 4,4 odsto, što je najveći pad poslije Velike krize.

Kovid-19 pojavio se prvi put u decembru u Vuhanu, u centralnoj Kini, a početkom aprila ukinuta je izolacija. Fabrike i prodavnice su postepeno otvarane, a ograničenja putovanja ublažavana. Uvedene su i mjere stimulacije: smanjenje poreza i snižavanje kamatnih stopa, kao i krediti lokalnim upravama i povoljniji krediti za kompanije.

Većina kineskih škola i preduzeća je otvoreno, a prije izbijanja novog klastera u istočnoj provinciji Šangdong ovog meseca, zemlja skoro dva mjeseca nije zabilježila nijedan slučaj zaraze. Prema zvaničnim podacima, u Kini je od kovida-19 umrlo 4.634 ljudi, a zabilježeno je više od 85.000 slučajeva infekcija korona virusom.

Nova strategija

Kinesko rukovodstvo primenjuje novu strategiju poznatu kao “privreda dva toka” (dual circulation economy). Model, koji je u maju predstavio predsjednik Si Đinping, ima za cilj da smanji zavisnost zemlje od stranih tržišta i ekonomija, te podstakne domaću potrošnju i napredovanje tehnologije.

“Ništa im ne vjerujem”

Dok Kini svijet možda zavidi, njeni stanovnici ukazuju na probleme sa kojima se suočavaju.

Korisnici kineske društvene mreže “Veibo” podozrivo gledaju na nove podatke, a jedna žena je primijetila da su ona i njene kolege mjesecima unaprijed dobili bonuse koji se obično dijele pre Kineske nove godine.

– Kako da onda podaci ne budu dobri? Sve je poskupilo. Ništa im ne vjerujem – napisao je jedan korisnik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu