Društvo

Ključno bezbjednosno pitanje: Uspostaviti sveobuhvatni okvir za smanjenje rizika od katastrofe

Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara smatra da je smanjenje rizika i uticaja katastrofa jedno od ključnih bezbjednosnih pitanja za BiH i region, te sarađuje sa UN i Vladom Švajcarske na uspostavljanju sveobuhvatnog okvira za smanjenje rizika od katastrofa, kojim je BiH sklona.

zajedničke institucije BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovo se navodi u zajedničkom saopštenju rezidentnog koordinatora UN u BiH Ingrid Mekdonald, ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Selme Cikotića i ambasadora Švajcarske u BiH Danijela Huna povodom 13. oktobra Svjetskog dana za smanjenje rizika od katastrofa.

Kako bi BiH pokazala da je potpuno spremna za smanjenje rizika od katastrofa, moraće nastaviti da razvija sistemski pristup upravljanju ovim rizikom.

– U predstojećem razdoblju potreban je dalji razvoj mjera na području smanjenja rizika od katastrofa uključivanjem sektora koji će primjenom odgovarajućih normi, standarda i propisa obezbijediti integraciju upravljanja rizikom od katastrofa u relevantne razvojne politike na svim nivoima vlasti -navodi se u saopštenju.

Oni podsjećaju da su četvrtinu BiH i milion ljudi u maju 2014. godine zadesile katastrofalne poplave u kojima je ukupna šteta iznosila približno 1,7 milijardi dolara, dok su ekonomski gubici premašili 1,5 milijardi dolara.

– Alarmantno iskustvo poplavne katastrofe donijelo je mnogo dublje, dugoročne posljedice razvoja po BiH, koje su jednake petogodišnjem nazadovanju u postizanju ciljeva veće ravnopravnosti polova, nižih stopa siromaštva, smanjene marginalizacije i veće jednakosti manjinskih grupa i osoba sa invaliditetom- ističe se u saopštenju.

Posebno se naglašava učestalost posljednjih godina većeg broja katastrofa poput oluja, poplava i suša, kao i pandemije virusa korona, te štete koja nastaje.

-Ove su katastrofe upozorenje da je među zemljama potrebna saradnja, sprečavanje katastrofa, kao i odgovor na njih – navodi se u saopštenju, te dodaje da klimatske promjene utiču na rast troškova reagovanja na katastrofe.

Do sada je 101 zemlja svijeta razvila nacionalne strategije za smanjenje rizika od katastrofa, a zajedničkim radom UN, Vlade Švajcarske i domaće institucije sprovode program uspostavljanja mehanizama za saradnju i koordinaciju između službi spasavanja, obrazovanja, socijalne i dječije zaštite, zdravstva i poljoprivrede.

– Radimo na uspostavljanju procjena rizika, organizaciji, opremi i obuci službi zaštite i spasavanja kako bismo mogli spriječiti i odgovoriti na katastrofe. Ovaj pristup povećava bezbjednost građana i štiti materijalna i druga dobra, te stvara mehanizam djelovanja i saradnje sa višim nivoima vlasti – ističe se u saopštenju.

Potpisnici saopštenja poručuju da je zajednički program ključan za BiH jer ne samo da doprinosi jačanju modela upravljanja rizikom od katastrofa, već je i osnova za dugoročno upravljanje rizicima i održivi razvoj, na dobrobit svih.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije