Društvo

KO ĆE DOBITI STADO NA POKLON? Ekolozi u akciji spasavanja bare Tišina, vlažnih livada i tradicionalnog stočarstva u Posavini

Da bi se bara Tišina kod Šamca spasla od propadanja i da ne bi doživjela sudbinu mnogo poznatije Bardače, neophodneo je očuvati vlažne pašnjake u tom području.

KO ĆE DOBITI STADO NA POKLON? Ekolozi u akciji spasavanja bare Tišina, vlažnih livada i tradicionalnog stočarstva u Posavini
FOTO: CENTAR ZA ŽIVOTNU SREDINU

Poruka je to koju su poslali aktivisti ekolozi, koji su nedavno u Šamcu predstavili projekat “Revitalizacija vlažnih livada i pašnjaka u kompleksu Tišina”. Projekat provode ljubitelji ptica, jer su bare i močvare stanište mnogih ugroženih krilarih stvorenja. Biolozi iz udruženja “Naše ptice” iz Sarajeva i “Društvo za istraživanje i zaštitu biodiverziteta” iz Banjaluke su održali i radionicu za poljoprivrednike, koji su zainteresoovani za uzgoj stoke tradicionalnom ispašom na vlažnim travnjacima u Posavini.

Koordinator projekta  Jovica Sjeničić kaže da ova akcija ne donosi u Posavinu ništa novo, jer je cilj da se obnove vlažni travnjaci, livade i pašnjaci, koji su nekada bili široko rasprostranjeni duž rijeke Save i njenih pritoka, kako bi se stoka uzgajala na zdrav “starinski” način.

Foto: privatna arhiva/RAS Srbija
Foto: privatna arhiva/RAS Srbija

Travnjaci, koji su nekad bili staništa mnogih biljnih i životinjskih vrsta, između ostalog i mnogih ptica, a održavani ispašom stoke, danas su uništeni, zarasli ili pretvoreni u oranice. Tako je ugoržen i živi svijet na ovom području – upozorio je Sjeničić.

Uz lokalne poljoprivrednike, u projekat su se uključili i predstavnici opština Šamac u RS i Domaljevac-Šamac u FBiH, Instituta za genetičke resurse Univerziteta Banjaluka, Veterinarsko-stočarskog centra iz Banjaluke, Javnog preduzeća “Vode Srpske” i gosti iz Brodskog ekološkog društva, te iz Slavonskog Broda u Hrvatskoj.

Ovaj projekat ima i praktičniu stranu, jer se planira obnova travnjaka na oko 6,5 hektara površine uz baru Tišina.

– Planirano je njeno dugogodišnje održavanje tradicionalnom ispašom stoke, prvenstveno goveda i ovaca, što predstavlja polu-intenzivan način uzgoja, koji nije u suprotnosti sa ciljevima zaštite prirode. Uzgoj stoke održavao bi travnjake, a istovremeno donio i dobit stanovništvu, povećao atraktivnost i vrijednost cijelog područja i bio pionirski projekat vraćanja tradicionalnih izvornih posavskih rasa i djelatnosti u šamačku Posavinu – podvukao je Sjeničić.

Podsetio je da je banjalučko Društvo za istraživanje i zaštitu biodiverziteta još prošle godine sa opštinom Šamac podnijelo zahtjev za zaštitu prirodnog područja Tišina i Odmut na području RS, a projekat koji je planiran samo je nastavak praktičnih aktivnosti obnove i unaprejeđenja prirode bare Tišina.

Kroz projekat će se jednom domaćinstvu donirati matično stado, ograda za stoku, te troškovi vezani za obnovu travnjaka, kao što su priprema zemljišta, sijanje, košenje, pravljenje pojilišta. Donatori će obezbijediti i edukaciju poljoprivrednih proizvođača, koji žele da se bave tradicionalnim stočarstvom. Projekat predviđa i razvoj turističke ponude područja Tišine, kao i edukaciju najmlađih na ovu temu. Donator projekta je organizacija “EuroNatur” iz Nemačke, a aktivnosti će se provoditi i iduće godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu