Svijet

KO JE BOLTONOV NASLJEDNIK? Kao protivnike vidi Rusiju i Kinu

Sve se odvijalo kao na TV-kastingu za talente: Američki predsjednik je prvo saopštio da ima na umu 15 potencijalnih kandidata za nasljednika omraženog savjetnika za nacionalnu bezbjednost Džona Boltona, onda je javnost vidjela svega pet, a na kraju je pobijedio on. Američki predsednik je odlučio da to bude diplomata Robert O'Brajen.

KO JE BOLTONOV NASLJEDNIK? Kao protivnike vidi Rusiju i Kinu
FOTO: FREDRIK PERSSON/EPA

Robert je fantastičan – oduševljeno je komentarisao.

Advokat iz Los Anđelesa je na dosadašnjoj funkciji specijalnog izaslanika za pregovore o taocima djelovao van očiju javnosti, pa je većini zagriženih ljubitelja politike nepoznat. Tramp ga, međutim, dobro poznaje, jer je neposredno sarađivao s njim, na primjer, prilikom pregovora s Turskom o oslobađanju američkog svještenika Endrua Bransona.

Kada je Tramp nedavno došao na ideju da oslobodi repera Ejsepa Rokija (ASAP Rocky), koji je posle tuče završio u zatvoru u Švedskoj, O'Brajen mu je pomogao. Bio je to jedini put da se njegovo ime dospjelo u medije. Iako Švedska ne važi za bespravnu državu, a za Rokija se nipošto ne može reći da je talac, O'Brajen je odleteo u Stokholm, a reper je nakon što mu je izrečena presuda, napustio Švedsku.

Tako je Tramp naučio da cijeni O'Brajena, koji mu je posredujući u oslobađanju najrazličitijih ljudi obezbijedio rijetke spoljnopolitičke poene.

O'Brajen je izuzetno lojalan, važi za vjernog Trampovog pristalicu, a očigledno zna koliko je predsjednik slab na laskanje. Novinari koji su putovali predsjednikovim avionom, prenjeli su da im je Tramp oduševljeno saopštio da ga je O'Brajen opisao kao najvećeg pregovarača o taocima u istoriji.

– I u pravu je – konstatovao je Tramp zadovoljno da bi nakon toga objavio da je imenovao O'Brajena za savjetnika za bezbjednost.

Postavlja se pitanje koliko će novi čovjek izdržati na stolici za katapultiranje u Bijeloj kući, piše “Špigl”. Poznato je da se Tramp okružuje brojnim savjetnicima, ali na kraju često ipak donese odluku koju on smatra najboljom, iako je u suprotnosti sa njihovim predstavama.

O'Brajenova prednost je možda u tome što je novi posao dobio na preporuku ministra spoljnih poslova Majka Pompea, koji se stalno sukobljavao s njegovim prethodnikom Boltonom. O'Brajena bije glas da je “lak za rukovanje”, te da lako izlazi na kraj s najrazličitim tipovima karaktera. Zbog toga bi u budućnosti mogao da djeluje u timu sa Pompeom, što će možda pomoći da se haos u spoljnopolitičkim i pitanjima bezbjednosti u Bijeloj kući svede na najmanju moguću mjeru.

O'Brajen zastupa spoljnu i bezbjednosnu politiku koja uopšte nije toliko drugačija od tvrde linije njegovog prethodnika Boltona. Zalaže se za političku, ekonomsku i vojnu snagu Amerike, koju vidi kao vodeću svjetsku silu, koja se bori protiv zla u svijetu. Pritom je za njegovanje tradicionalnih saveza i potiskivanje suparnika, poput Rusije i Kine.

U knjizi pod naslovom “Dok je Amerika spavala”, koju je objavio 2016, O'Brajen se strogo obračunao sa spoljnom politikom bivšeg američkog predsjednika Baraka Obame. Tvrdi da je svijet za vrijeme njegovog službovanja bivao sve opasniji. Obama je svojim principom “rukovođenja iz pozadine” ojačao američke protivnike, a razočarao saveznike, smatra O'Brajen.

Pogotovo kada je riječ o odnosu prema državama kao što je Iran, Obama je bio suviše popustljiv i slab, piše O'Brajen. Džon Bolton na koricama knjige ocjenjuje da su O'Brajenovi eseji “obavezna lektira” za političare koji se bave spoljnom i bezbjednosnom politikom.

Prije rada u Trampovoj vladi, O'Brajen je, između ostalog, radio kao savjetnik bivšeg predsjedničkog kandidata Mita Romnija, a za vrijeme Džordža V. Buša bio je američki predstavnik u Ujedinjenim Nacijama.

Foto: Jim Lo Scalzo/EPA
Foto: Jim Lo Scalzo/EPA

Iranska kriza je vjerovatno jedan od najvažnijih zadataka koji ga očekuju. Poslije napada na saudijska naftna postrojenja, Tramp je i dalje uzdržan kada je riječ o mogućoj vojnoj intervenciji.

Da li će još dugo izdržati u takvom stavu? Trampova politika prema Iranu izaziva kontroverze čak i u njegovoj partiji. Republikanski senator Lindzi Grejem, zapravo Trampov prijatelj, već danima kritikuje njegov stav.

– Očigledno je da ono što mi radimo ne funkcioniše – izjavio je, a ocijenio je i da je Iran Trampovu odluku da poslije obaranja američkog drona ovog ljeta odustane od uzvratnog napada, očigledno protumačio kao “slabost”.

Savjetnik za bezbjednost O'Brajen u srijedu nije želeo da iznese svoje planove, uključujući i one u vezi sa Iranom. Prilikom zajedničkog nastupa sa Trampom, samo je najavio da će se sada “brzo informisati o najnovijoj situaciji” o temi Iran, a potom predsjedniku dati svoj savjet. Naravno, u povjerenju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu