KO JE ĐANLUKA ROKI Sudija koji je pokvario utakmicu Čelsi - Ajaks, ali i mnoge druge

Sigurno niste gledali puno utakmica kakva je bila ona u Londonu između Čelsija i Ajaksa, možda niste čak nijednu sličnu videli. A na Stamford Bridžu je bilo svega lijepog što fudbal donosi, ali, nažalost bilo je i one loše, ružne strane.

Pod “lijepim”, mislimo na nevjerovatan fudbal i zaista nesvakidašnji razvoj meča zbog kojeg su milioni koji su preko malih ekrana pratili utakmicu uživali od prvog do poslednjeg minuta. Golovi u ranoj fazi meča, igra Ajaksa koja prošle sezone bukvalno nijednog ljubitelja fudbala nije ostavila ravnodušnim i sada već legendarno, nadrealno drugo poluvreme.

Naravno, ukoliko pitate fudbalere Ajaksa, neće vam reći puno lijepih stvari o duelu o kojem od utorka uveče priča ceo svijet, a koji je završen rezultatom 4:4. To može da potvrdi Dušan Tadić. Srbin je bjesneo i grmio posle utakmice, ne mareći za posledice, a moramo priznati, imao je dobrog razloga za to.

A, zašto?

E, ovdje dolazimo do one loše i ružne stvari.

U mnogome je nestvarnim, ovu utakmicu učinio sudija, Đanluka Roki sa svojim pomoćnicima koje nećemo izostaviti. To su: Filip Meli, Đorđo Pereti i Mauricio Marijani.

Fantastična četvorka, četvorka iz Italije, na čelu sa arbitrom kojeg kroz karijeru prate kontroverze.

Roki je iskusan sudija, ima 46 godina, profesionalnac je od 2000, a u višim ligama sudi od 2004. Dakle, preživeo je jedan Kalčopoli. Na internacionalnim mečevima pojavljuje se od 2008. godine, ali nije malo onih koji se pitaju kako je uspio da zadrži status međunarodnog sudije.

Rokijeva karijera je obiležena incidentima i kontroverzama.

Lak je na kartonima, lak je i na penalima, čak i lako izgubi kontrolu na terenu. Dešavalo mu se to mnogo puta. Autoritet, gotovo da nema, a i ono što ima izgubi nakon cirkusa koji napravi za vrijeme meča.

Pamti se neopravdan crveni karton Zlatanu Ibrahimoviću 2006. zatim i poklonjen penal Juvenutusu 2009. Pamti se i bizaran crveni karton za Veslija Snajdera u milanskom derbiju, a nekako je uvijek Inter ispaštao kada za sudiju dobije Đanluku Rokija. Pa je tako protiv Napolija, 2011. godine, Džoel Obi prestrogo dobio dva žuta kartona. Prvi nakon čistog starta, a drugi zbog prekršaja van kaznenog prostora. Napoli je naravno, tada dobio penal i trijumfovao, a Roki je nastavio da uništava fudbalske događaje u Italiji, ali i u Evropi.

Italijan je kažnjen od strane UEFA, nakon performansa u utakmici grupne faze Lige šampiona. Roki je Mančester sitiju protiv Real Madrida dosudio diskutabilan penal, isključio je Alvara Arbelou iz ekipe Reala. Sitijevog pomoćnog trenera je poslao na tribine, a pored svega je dodijelio i sedam žutih kartona. Kažnjen je suspenzijom koja je važila u utakmicama prvog kola nokaut faze Lige šampiona.

Ipak, najveću prašinu, sve do duela Ajaksa i Čelsija, podigla je utakmica Serije A Juventus – Roma 2014. godine. Ekipa iz Torina je pobedila rezultatom 3:2, a sva tri postignuta gola “stare dame”, dovedena su u pitanje od strane fudbalera, funkcionera i navijača Rome.

Penal za Juventus, penal za Romu, pa onda ponovo za Juventus, šest žutih kartona i isključenje Rominog tadašnjeg trenera, Rudija Garsije i to sve u prvom poluvremenu. A nije blistao ni u nastavku, pobedonosni gol Bonućija je možda postignut poslije ofsajda, a utakmicu su sa desetoricom igrača završile obe ekipe, pošto su crveni kartoni pokazani Morati i Manolasu.

Sudio je mnogo velikih utakmica, svakako previše i ne bi bilo loše da neko, bilo ko, odgovori na pitanje – dokle će ovaj čovjek dobijati povjerenje? Djeluje, da ga nije zaslužio.

Možda će utakmica iz Londona proći bez posledica, možda će se UEFA opet odlučiti za suspenziju. A mi ćemo mu se pristojno “zahvaliti” zsto što nam je priredio spektakl, ali ćemo ga onda i zamoliti da to ne radi nikada više.