Društvo

Ko odbije vakcinaciju, plaća LIJEČENJE OD KORONE: Sve više zahteva za uvođenje nepopularne mjere u Srbiji

Sve je više nagovještaja da bi nevakcinisanima moglo da se dogodi da sami plaćaju liječenje od kovida 19.

Ko odbije vakcinaciju, plaća LIJEČENJE OD KORONE: Sve više zahteva za uvođenje nepopularne mjere u Srbiji
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RAS SRBIJA

Takvu mogućnost prvo je u sredu najavio predsjednik Aleksandar Vučić, obznanjujući da je takav predlog dobio od velikog broja ljekara, a juče je i ministar zdravlja Zlatibor Lončar podržao predlog struke, ocjenjujući ga kao “sasvim logičan”.

Odluka o tome nije donijeta. Predsjednik Vučić zasad ne prihvata da se uvode takva pravila, ali priznaje da je sve očiglednije da će država na neki način morati da reaguje kako bi suzbila širenje virusa korona. Iako su vakcine dostupne već mesecima, i može i da se bira, u Srbiji je nevakcinisano gotovo 51 odsto odraslih, a ako se gleda ukupna populacija čak 62 odsto stanovništva.

– Dobio sam dosta predloga od ljekara da se ljudima koji nisu vakcinisani, a imali su mogućnost da prime vakcinu, naplaćuju troškovi lečenja od korone – rekao je Vučić, pišu Novosti.

Pročitajte još

– Nisam za to. Možda nije direktno kršenje Ustava, ali jeste kršenje ravnopravnosti. Ali ćemo nešto morati da uradimo da takvu dozu neodgovornosti i neozbiljnosti suzbijemo. Kako i šta, još ne znam ali ovo ne mogu da podržim u ovom trenutku.

Pojedinačni troškovi liječenja, kako je rekao predsjednik, iznose i do 100.000 evra. Građani misle da je to pokriveno zdravstvenim osiguranjem, a zapravo u kasu osiguranja godišnje uplate oko 500 do 600 evra.

Ministar Lončar smatra da je sasvim logičan zahtjev ljekara da nevakcinisani građani sami plaćaju dio troškova liječenja od virusa korona, jer ima dovoljno vakcina, a mogu i da biraju koju će.

– Takav zahtjev ne bi imao smisla da država nije obezbijedila dovoljno cjepiva za sve građane.

Zdravstveni radnici sa razlogom to predlažu da bi podigli svijest ljudi, jer imate one koji ne vjeruju ni u koronu, ni u vakcinu, a kad se razbole znaju da će država sve da plati. Da ste se vakcinisali, najvjerovatnije ne biste bili u bolnici. Ovako, niti se pridržavaju mjera, niti su se vakcinisali pa su došli u bolnicu i očekuju da sve država pokrije.

Delta soj, koji je prisutan i u Srbiji, mnogo je zarazniji od izvornog, što povećava opasnost da se četvrti talas kovida 19 širi mnogo brže u tolikoj masi nevakcinisanih.

– Pandemija u cijelom svijetu ne može da se reši dok ne bude dovoljno vakcinisanih, i sigurno se neće riješiti dok ne bude 70, 80 odsto globalno imunizovanih – podseća Lončar.

Iako je broj novoinficiranih na uzlaznoj putanji, u apsolutnim iznosima to još nije dramatična situacija, ali Lončar kaže da je već povećan broj ljudi na prvim pregledima, kao i na prijemima za bolnicu.

– U Srbiji je delta soj dosad izolovan u osam slučajeva, ali sigurno je da ih sigurno ima više – kaže Lončar.

Sve više zemalja odlučuje se za obaveznu vakcinaciju zaposlenih u zdravstvu. I Srbija po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti može da uvede obaveznu vakcinaciju. To važi za zdravstvene radnike, za koje je, recimo, obavezna i vakcinacija protiv gripa. Po novom zakonu donijetom prošle godine ministar zdravlja može doijneti odluku o obaveznoj vakcinaciji u slučaju pojave zarazne bolesti. Ovaj član postojao je i u prethodnoj verziji zakona, a novina je u tome što ministar sada može narediti obaveznu imunizaciju i za druge zarazne bolesti, osim onih koje su navedene u zakonu .

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije