Društvo

Ko u Federaciji BiH na vrijeme ne PRIJAVI IMOVINU, plaća 600 KM, ali ni to ne garantuje da će ZADRŽATI ZEMLJU

Srbi izbjegli iz Federacije BiH ne mogu ostati bez vlasništva nad svojim nekretninama u tom entitetu, ako najkasnije u roku od godinu dana ne potvrde vlasništvo nad njima, ali bi ih to moglo debelo da košta.

Ko u Federaciji BiH na vrijeme ne PRIJAVI IMOVINU, plaća 600 KM, ali ni to ne garantuje da će ZADRŽATI ZEMLJU
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

U Federaciji BiH u toku je projekat registracije nekretnina koji se odnose na usklađivanje podataka između katastra i zemljišnih knjiga. Praktično, u pitanju je zamjena starih zemljišnih knjiga sa novim katastrom, pri čemu opštinski sudovi u Federaciji, posredstvom federalnog “Službenog glasnika” ili oglasa u medijima, pozivaju vlasnike, koji imaju nekretnine u određenim katastarskim opštinama, da prijave svoja prava u roku od 60 dana.

Međutim, građani koji ne prate službene glasnike ili federalne medije nisu obaviješteni o potrebi odazivanja sudu oko potvrde svoje imovine, što je kod većine izazvalo bojazan da bi u slučaju da je ne registruju mogli i da ostanu bez nje.

Besplatno

Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta, međutim, za “EuroBlic”, pojašnjava da se pravo vlasništva nad nekretninama ne može tek tako izgubiti.

  Tokom ovog procesa ne mogu se oduzeti prava nad nekretninama. Međutim, zakon jasno kaže, da ako u roku od 60 dana, pa najkasnije do godinu dana, građani ne prijave svoja prava na nekretnine, moraju plaćati sudsku taksu, odnosno taksu oglašavanja. Dakle, dok traje proces javnog poziva za registraciju nekretnina upis je besplatan, a ako se to ne uradi, može da košta od 300 evra, pa nadalje – kaže Linta.

Foto: Medija centar
Foto: Medija centar

On ističe da se na sajtu Saveza Srba iz regiona nalazi spisak katastarskih opština, gdje trenutno traje proces pozivanja građana da ostvare svoja prava na nepokretnosti, kao i onih u kojima će taj proces trajati do kraja godine, te spisak neophodne dokumentacije za registraciju.

Opasnosti

Linta, ujedno upozorava da određene opasnosti vrebaju u drugim zakonima, poput zakona o stvarnim pravima.

– Taj zakon kaže da ako neko obrađuje zemlju deset godina, uz saznanje vlasnika, on može postati vlasnik zemlje! Dakle, ako Bošnjak obrađuje zemlju Srbina u Glamoču, Grahovu ili nekoj drugoj opštini u FBiH, može podnijeti nadležnom opštinskom sudu zahtjev da vlasnik zemlje zna da on to obrađuje deset godina i da mu to posvjedoče dva svjedoka. Tada sud može donijeti presudu da taj Bošnjak postaje vlasnik zemlje. Takođe, ako neko koristi zemlju 20 godina, bez znanja vlasnika, on nakon 20 godina može podnijeti tužbu opštinskom sudu, doći sa dva svjedoka da se stvarni vlasnik ne javlja i sud donosi odluku da taj Bošnjak ili Hrvat postaje vlasnik zemlje – ističe Linta.

Slično je, kaže i u slučaju ako se na „tuđem“ zemljištu sagradi objekat čija je vrijednost veća od samog zemljišta.

– Ako neko sagradi objekat, recimo kuću, benzinsku pumpu ili neki poslovni objekat na zemljištu čiji je vlasnik Srbin, može mu se oduzeti zemlja na način da se kaže da je objekat vredniji od zemlje i da se onda vlasniku ponudi naknada koja u pravilu uvijek bude veoma niska – navodi Linta.

Kako bi Srbi izbjegli iz Federacije BiH  bili upućeni u svoja prava vezano za registraciju nekretnina u tom entitetu, Vlada RS je zadužila Republičku upravu za geodetske i imovinsko-pravne poslove da obezbijedi kancelarije u okviru svojih područnih jedinica i obezbijedi stručnu pomoć izbjeglim i raseljenim u postupku uspostave ili zamjene zemljišnih knjiga na teritoriji Federacije BiH.

Ko ostvaruje prava?

Prava nad nekretninama u Federaciji BiH, u zemljišno-knjižnim kancelarijama nadležnih opštinskih sudova odakle su porijeklom, mogu da ostvare svi građani čiji su otac i majka, dedovi i bake, pradjedovi i prabake ili rodbina (tetke, stričevi, sestre) bili vlasnici nekretnina na području FBiH, poput zemlje, šume, stanova, kuća, poslovnih prostora i garaža.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu