Biznis

KOLIKO IZDVAJAMO ZA POREZE? Građani BiH radili 161 dan u godini za državu

Ove godine su građani BiH radili za plaćanje poreza 161 dan, dok su 2018. godine radili 162 dana, a 2017. godine su radili 152 dana.

KOLIKO IZDVAJAMO ZA POREZE? Građani BiH radili 161 dan u godini za državu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Zbog veće ekonomske aktivnosti i povećane kontrole, u prethodnoj godini poboljšana je naplata poreza, te je iznos svih naplaćenih poreza bio viši u odnosu na 2017. godinu. Ipak, veća ekonomka aktivnost rezultirala je rastom BDP, što je uticalo na to da porezni teret ostane na istom nivou – navedeno je iz Centra za politike i upravljanje povodom Dana poreskih sloboda.

– To praktično znači da je društvo teoretski zaradilo dovoljno da plati svoje poreze. Do danas smo radili da bismo platili ukupan iznos PDV, akciza, putarina, doprinosa za penziono, zdravstveno i osiguranje od nezapsolenosti, porez na dohodak i dobit, te druge manje poreze, takse i naknade. Od danas 10. juna (Dana poreskih sloboda) pa do kraja godine radimo za sebe i svoje potrebe – navodi se u analizi Centra za politike i upravljanje povodom Dana poreskih sloboda, prenosi Radio Sarajevo.

Ovim povodom predstavljena je ažurirana platformu www.mojporez.ba na kojoj možete izračunati vaš lični Dan poreske slobode – dan kada prestajete raditi za plaćanje poreza, a počinjete raditi za sebe.

– Zbog kompleksnog poreskog sistema i složene administrativne strukture državnog aparata, prikupljanje i utrošak poreza građanima slabo su razumljivi. Ovaj alat korisniku/ici omogućava da na osnovu sopstvenih primanja i potrošačkih navika sazna koliko poreza plaća na godišnjem i mjesečnom nivou, po kojim osnovama, te na šta se tačno troši novac koji uplaćuje u budžete – navode u ovom Centru.

Građani BiH trebaju biti svjesni da kroz poreze i doprinose plaćaju javne usluge (penzije, zdravstvo, obrazovanje, infrastukturu, administraciju, odbranu, javni red i sigurnost, socijalnu zaštitu…) i informisani o iznosu novca koji na mjesečnom i godišnjem nivou izdvajaju u te svrhe. Primjera radi, u 2018. godini najviše poreskog novca potrošeno je na penzije i socijalnu zaštitu, zdravstvo, te opšte javne usluge, a tačan iznos potrošen na pojedinačne javne funkcije, kao i iznos skupljenih poreznih sredstava se može pronaći na www.mojporez.ba.

Platforma www.mojporez.ba je kreirana od strane Centra za politike i upravljanje i U.G. Zašto ne u saradnji sa Centre for International Private Enterprise i Lithuanian Free Market Institute.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije