Društvo

Komisije obilaze Istočnu Ilidžu, Trnovo i Pale NAKON POPLAVE: Šteta od pet miliona maraka samo na infrastrukturi

Opštine sarajevsko-romanijske regije koje su poplavljene prije desetak dana još zbrajaju nastalu štetu koju su pretrpjeli građani, kao i same lokalne zajednice, ali već su prve procjene izuzetno zabrinjavajuće.

Komisije obilaze Istočnu Ilidžu, Trnovo i Pale NAKON POPLAVE: Šteta od pet miliona maraka samo na infrastrukturi
FOTO: SRNA

Samo na infrastrukturi u Istočnoj Ilidži, Trnovu i Palama pričinjena šteta je veća od pet miliona maraka.

– Što se tiče infrastrukture, zemljišta koje je uništeno bujicom i površina koje su pokrivene muljem nakon povlačenja vode, procjenjujemo da će u Istočnoj Ilidži biti štete oko 3,5 miliona KM. Poplavljeno je i 41 domaćinstvo. Komisija još radi na popisu, ali procjenjujemo da je tu načinjena ukupna šteta od oko 300.000 KM. Ova cifra može još da naraste, jer ljudima je uništena bijela tehnika, ostali su bez ogrijeva, nekome su čak stradale i domaće životinje – precizirao je zamjenik načelnika Miroslav Lučić.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Ova opština se uzda u Vladu RS, koja je obećala novac za uređenje korita rijeke Željeznice koja se izlila tokom obilnih padavina. Projekat sanacije korita u dužini od 300 metara već postoji.

– To je trebalo da se realizuje prije sedam godina, ali zbog nekih propusta projekat još stoji. Prema premijerovim riječima, Vlada je odobrila milion KM, a na taj iznos će dati još 300.000 KM od projekta pješačka staza Dobrnja. To će biti iskorišteno za uređenje Željeznice kod mosta „Ratko Močević“. Za nadoknadu troškova nastalih za vrijeme borbe protiv poplava namijenjeno je 100.000 KM – precizira Lučić.

Željeznica je, zajedno s bujičnim poplavama, napravila problem i Trnovu. Štete na terenu su ogromne, ocjenuje načelnik Dragomir Gagović, navodeći da su u ovoj opštini formirali tri komisije za procjenu štete.

nacrt budžeta Trnovo
FOTO: RTRS/YOU TUBE/SCREENSHOT

– Jedna komisija procjenjuje štetu na infrastrukturnim objektima i podaci kažu da ona iznosi oko 500.000 KM. Procjenjuju se štete na više od stotinu kuća u Trnovu, prvenstveno u naselju Kijevo; komisija još radi, a očekujemo da ćemo te podatke imati do četvrtka. Treća komisija prati štetu na elektrovodovima, prvenstveno na rasvjeti, koja po mojoj procjeni iznosi više od milion maraka – precizirao je Gagović, uz napomenu da su pripadnici Civilne zaštite i MUP RS neprekidno radili na pomoći stanovništvu i saniranju štete.

Poručuje da će građani u značajnoj mjeri biti obeštećni, uz realno očekivanje da niko ipak neće biti zadovoljan do kraja.

Pročitajte još

Podsjetio je da na magistralnom putu ka Sarajevu, u blizini jezera, postoje dvije kritične tačke čija će sanacija biti otežana, jer je ispod puta provalija, a uz saobraćajnicu su provedene vodovodne cijevi.

U opštini Pale potvrdili su nam da je šteta na infrastrukturi, lokalnim putevima i mostićima oko 200.000 maraka. U ovu sumu nisu, međutim, uključena oštećenja nastala na regionalnim putevima, koji su u nadležnosti preduzeća „Putevi RS“, te u Olimpijskom centru „Jahorina“, koje oni samostalno zbrajaju.

– Opštinska komisija koju je formirao načelnik Boško Jugović, koji je i komandant štaba za vanredne situacije, danima je na terenu i obavlja popis i procjenu štete. Zbog veličine opštine biće posla za još dva, tri dana kako bi ti podaci bili sumirani – rekao je šef kabineta načelnika opštine Pale, Srđan Šekara.

Voda je poplavila osam kuća i uništeno je na desetine pomoćnih objekata domaćih poljoprivrednika.

– Najvažnije je da nema ljudskih žrtava, niti štete u stočnom fondu, ali je na velikim površinama uništeno poljoprivredno zemljište zajedno s plastenicima. Nastojali smo ljudima u čije objekte je ušla voda da pomognemo s pumpama i sušilicama, ali sad tek treba da vidimo, na osnovu njihovih pojedinačnih zahtjeva, šta još možemo da uradimo – navodi Šekara.

Šteta će dijelom biti namirena iz opštinskog budžeta, ali pomoć se očekuje i od Vlade RS.

– Nastojaćemo da vidimo šta je prioritet i šta hitno moramo da riješimo. Sigurno je da će opština realokacijom morati da izdvoji dio sopstvenih sredstava, ali ako ne budemo mogli samostalno da riješimo svu štetu, obratićemo se Vladi RS i očekujemo da ćemo dobiti adekvatnu pomoć – zaključio je Šekara.

Gagović: Uvijek imam svoj stav

Govor načelnika Trnova na konferenciji za medije, održanoj nakon poplava, izazvao je veliku pažnju javnosti. Dragomir Gagović iznio je mnoge probleme koji potresaju ovu lokalnu zajednicu. Između ostalog, poručio je da Trnovo nema koristi od male hidrocentrale na rijeci Željeznici, a nastala šteta je ogromna.

– Ja uvijek imam svoj stav, to svi znaju, a samo sam djelimično ispričao, jer je tema konferencije bila poplava. Htio sam da upozorim, ne aludirajući ni na koga, da moramo voditi računa kada je u pitanju gradnja objekata, da li nam oni trebaju, kakvu korist donose, a kakva je šteta. Ako imate 10.000 KM prihoda, vi ćete to za godinu dana skupiti od građana, a uništili ste kanjon. Mi moramo voditi računa šta ostavljamo našoj djeci – naglasio je on.

Dodaje da nije imao političkih pritisaka nakon ove konferencije, a da ih je bilo, takvima bi, tvrdi, „žešće odgovorio“.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu