Politika

KONCESIJE NA DRINI Komisija na nivou BiH još nije uradila ništa po odluci Ustavnog suda, plate uredno idu

Komisija za koncesije BiH još nije ništa uradila po pitanju odluke Ustavnog suda BiH da riješi spor između BiH i Republike Srpske nastao oko koncesija na Drini za gradnju hidroelektrana.

KONCESIJE NA DRINI Komisija na nivou BiH još nije uradila ništa po odluci Ustavnog suda, plate uredno idu
FOTO: SRNA

Zamjenik predsjedavajućeg Komisije u tehničkom mandatu, Milomir Amović, rekao je za Srpskainfo da su ostvareni kontakti sa Komisijom za koncesije RS, ali da se dalje od toga nije išlo.

– Planirano je da u septembru bude formirana zajednička komisija koja bi se bavila tim pitanjem, to je posao prvenstveno za pravnike. Nju treba da čine članovi komisija za koncesije BiH i RS. U međuvremenu je raspisan konkurs za izbor novih članova Komisije za koncesije BiH, trebalo je krajem mjeseca da budu održani intervjui sa kandidatima… To je jedan od razloga zbog kojih se ne žuri – kaže Amović.

Podsjećamo, Ustavni sud BiH je polovinom jula razmatrao apelaciju 24 poslanika iz Federacije u Predstavničkom domu BiH, koji su tražili da se izdavanje koncesija za gradnju HE na Drini, od kojih je prva „Buk Bijela“, proglasi neustavnim i da se zabrani dalja gradnja. Međutim, prije konačne odluke, sud je dao rok od tri mjeseca Komisiji za koncesije BiH da riješi to pitanje. U istom tom periodu (negdje do polovine oktobra) Ustavni sud BiH je odložio postupak po zahtevu poslanika, što znači da gradnja HE, koju zajedno prave RS i Srbija, nije zabranjena.

Ustavni sud BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Međutim, ishod ove priče postao je neizvjestan, kako zbog nove političke krize u BiH, tako i zbog blokade aktuelnog saziva Komisije za koncesije BiH. Ipak, to je nije spriječilo da troši novac iz budžeta BiH. Revizori su napisali da je funkcionisanje Komisija za koncesije BiH prošle godine bilo onemogućeno, ali je ipak uspjela da potroši 648.527 KM iz budžeta.

Prema Zakonu o koncesijama BiH, Komisija se sastoji od sedam članova, uključujući predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Komisije. Međutim, Komisija trenutno broji četiri člana čiji su mandati istekli 2008. godine za jednog člana, 2010. godine za dva člana i 2015. godine za jednog člana.

– Komisija, prema Zakonu o koncesijama BiH, donosi odluke ako su prisutna najmanje četiri člana od kojih po jedan treba biti predstavnik sa prebivalištem u FBiH, Republici Srpskoj i Brčko distriktu BiH. Međutim, trenutni sastav Komisije ne odražava navedenim zakonom predviđenu teritorijalnu zastupljenost članova Komisije tako da je i u tom pogledu samo funkcionisanje Komisije onemogućeno – navela je Kancelarija za reviziju institucija BiH.

Prema podacima sa sajta Komisije za koncesije BiH, u njoj sjede samo Milomir Amović iz Sokoca (koji je zamjenik predsjedavajućeg) te članovi Đoko Slijepčević iz Banjaluke, Mensur Šehanović iz Vlasenice i Anto Matić iz Livna.

Milomir Amović
FOTO: MIĆA AMOVIĆ/TWITER

– Revizijom je utvrđeno da su dva člana i zamjenik predsjedavajućeg Komisije i dalje radno angažovani, iako su stekli uslove za penziju – navode revizori.

Imenovanje novih članova komisije je u toku, ali još nije okončano, niti je poznato kada će biti, imajući u vidu nefunkcionisanje institucija BiH. Savjeta ministara BiH je 8. aprila 2021. donio Odluku o kriterijima za imenovanje članova Komisije i Rješenje o imenovanju članova Komisije za provođenje konkursne procedure za izbor sedam članova Komisije – novi tekst. Zaduženo je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da u saradnji s Kancelarijom za zakonodavstvo Savjeta ministara BiH pripremi ovu odluku i rješenje za potpisivanje i objavu u Službenom glasniku BiH. Ministarstvo je 23. aprila pripremilo odluku i rješenja o imenovanju članova Komisije i dostavilo Kancelariji za zakonodavstvo, radi upućivanja na potpis predsjedavajućem Savjeta ministara BiH.

Zakon kaže da članove Komisije za koncesiji BiH imenuju oba doma Parlamentarne skupštine BiH. Ali, i dalje je na snazi zaključak Narodne skupštine RS koji kaže da nema uslova za učešće predstavnika RS u donošenju odluka u institucijama BiH, sve dok se ne riješi pitanje izmjena Krivičnog zakona BiH koje je na odlasku nametnuo bivši visoki predstavnik u BiH, Valentin Incko.

zajedničke institucije BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Bez obzira na ove probleme, Komisija za koncesije BiH potrošila je prošle godine za bruto plate 471.083 KM, za naknade zaposlenih 60.552 KM, za unajmljivanje imovine i opreme 71.040 KM i ugovorene i druge posebne usluge 15.048 KM.

Pročitajte još

– Prosječan broj zaposlenih za koje su isplaćene bruto plate u Komisiji bio je 11. Na osnovu Metodologije za raspoređivanje zaposlenog unutar platnog razreda u decembru 2020. godine ukupno četvoro zaposlenih je napredovalo u viši unutrašnji platni razred i to jedan zaposleni u treći unutrašnji platni razred na osnovu ocjene rada i višeg stepena stručnog ili naučnog zvanja, a troje zaposlenih u prvi unutrašnji platni razred na osnovu ocjene rada – navodi se u revizorskom izvještaju.

Za iznajmljivanje imovine plaćeno je 71.040 KM i odnosi se na zakup poslovnog prostora za smještaj Komisije u Banjaluci. Mjesečna zakupnina iznosi 5.920 KM bez PDV za 334 kvadrata (17 KM po metru kvadreatnom) bez uključenih režijskih troškova.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu