Svijet

KORISTILI ALATE TEORIJE HAOSA Naučnici otkrili potencijalno NAJBOLJU STRATEGIJU protiv pandemije

Nova studija njemačkih i britanskih matematičara primijenila je alate teorije haosa kako bi pokazala da konstruktivne podjele zapravo mogu dovesti pandemiju novog korona virusa pod kontrolu na mnogo efikasniji način.

KORISTILI ALATE TEORIJE HAOSA Naučnici otkrili potencijalno NAJBOLJU STRATEGIJU protiv pandemije
FOTO: ANATOLY MALTSEV/EPA

Zaštitne maske

Istraživanje je provedeno na univerzitetima Oksford i Getingen te na Institutu Maks Plenk. Naučnici  su napravili matematički model transmisije novog korona virusa, koji odgovara nasumičnom načinu na koji se broj infekcija mijenja tokom vremena. Primijetili su da se broj infekcija u manjim zajednicama ponekad smanji i na nulu, sve dok se ljudi pridržavaju mjera nošenja zaštitnih maski, socijalne distance te drugih standardnih epidemioloških mjera, piše Avaz.

To spontano nestajanje bolesti natjeralo ih je na razmišljanje o tome bi li veća izolacija manjih gradova ili opština od susjednih sredina dovela do nestanka korona virusa do te mjere da se život ponovno može vratiti u normalu na duže vrijeme, odnosno do eventualne nove pojave bolesti u većem obimu?

Pročitajte još

Rigorozna matematička analiza pokazala je da bi ta takozvana strategija “podijeli pa vladaj” (divide et impera, izreka koja se pripisuje rimskom caru Juliju Cezaru) bila učinkovita. Barem u teoriji jest. Rezultate svog istraživanja objavili su u naučnom časopisu Chaos.

Dva scenarija

Nakon toga su u najnovijoj vezanoj studiji, koja je objavljena prije službenih recenzija, napravili simulacije podataka na nivou opština  iz Njemačke, Engleske, Italije te američkih saveznih država Njujork i Floride. Za svaku od tih sredina usporedili su dva scenarija.

Prvi je scenario svima poznat i većina ga je zemalja prošla ili ga ponovno prolazi, a podrazumijeva strogo zatvaranje na nacionalnom nivou, koje mnoge evropske zemlje opet uvode.

U drugom scenariju uvode se ograničenja kretanja svaki put kad se nivo infekcija digne iznad određenog praga, ali se ograničenja primjenjuju od okruga do okruga ili čak kvartova unutar većih gradova i na način da se stanovništvo zapravo dijeli na populacije koje ne broje više od 200.000 ljudi.

Naučnici su otkrili da taj pristup lokalnoj kontroli epidemije može srezati broj dana provedenih pod strogim epidemiološkim mjerama za oko 80 posto.

Njihovi modeli predviđaju da bi se prednosti lokalne kontrole epidemije mogle pokazati nakon nekoliko mjeseci, ali sugerišu i da bi strategija podjele dugoročno mogla spasiti i jako puno života.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu