Politika

KOSOVSKO USIJANJE Sve intenzivniji sastanci svjetskih državnika, slijedi MJESEC TEŠKOG LOBIRANJA

Vruće diplomatsko ljeto kada je riječ o Kosovu čeka srpski državni vrh i predsjednika Aleksandra Vučića. Nakon telefonskog razgovora sa njemačkom kancelarkom, predsjednik je juče razgovarao sa predstavnicima Nacionalnog konventa o EU, kao i sa visokim funkcionerom Stejt departmenta Metjuom Palmerom.

KOSOVSKO USIJANJE Sve intenzivniji sastanci svjetskih državnika, slijedi MJESEC TEŠKOG LOBIRANJA
FOTO: VASSIL DONEV/EPA

Gotovo da ne prođe dan da visoki srpski funkcioneri ne razgovaraju o rješenju kosovskog problema s nekim od uticajnih svjetskih zvaničnika.

Nakon foruma u Bratislavi gdje je pričao sa američkim zvaničnima Ronom Džonsonom i Filipom Rikerom, ali i na kojem je imao žestok okršaj sa Hašimom Tačijem, uslijedio je telefonski razgovor Vučića sa Angelom Merkel, koja je dan ranije razgovarala s Ramušem Haradinajem. U isto vrijeme šef srpske diplomatije Ivica Dačić predstavlja Srbiju na sjednici Ujedinjenih nacija o Kosovu. Sve do 1. jula i novog sastanka lidera regiona sa Merkelovom i Emanuelom Makronom u Parizu, predstavnicima našeg državnog vrha agende su popunjene.

Tokom ljeta, Vučić će se sastati sa francuskim parlamentarcima, ministrom odbrane Belorusije, putuje zatim u Minsk gdje će imati seriju sastanaka, a poslije već pomenutog sastanka regionalnih lidera u Parizu, polovinom jula, Makron stiže u Srbiju.

Da bismo smo se pomjerili s mrtve tačke, ukidanje taksa je condicio sine qua non (neophodan uslov). Takse su bile tema i sastanka Vučića sa Metjuom Palmerom.

Sa gospodinom Palmerom vodili smo veoma otvoren i konkretan dijalog, razgovarali smo o sudbini pregovora Beograda i Prištine, o zastoju dijaloga. Pričali smo kako da se SAD i Srbija potrude da obezbijedimo bezbjednost u regionu. Naše pozicije su drugačije, SAD su priznale Kosovo, mi ga smatramo našom teritorijom, ali moramo zajedno da obezbijedimo bezbjedne uslove za život svim građanima – rekao je danas Vučić, i odao da je sagovorniku poručio da je teško razgovarati s nekim ko sprečava protok roba i usluga u 21. vijeku.

– Ako niste u situaciji da prebacite keks s jedne na drugu teritoriju, a o čemu onda drugom da razgovarate, a treba da govorimo o mnogo komplikovanijim i važnijim pitanjima – zapitao je Vučić.

Na Sedmoj plenarnoj sjednici Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji, Vučić je rekao da zapadne sile ne mogu da se dogovore o pitanju Kosova.

– Ne znaju ni oni sami šta hoće. Kad ih pitam šta hoće, oni ne znaju. Postoje tri stanovišta o tom pitanju, a svi imaju različita, a Rusi čak četvrto. Zapadne sile pojma nemaju šta će s ovim pitanjem – naveo je Vučić.

I zvaničnik američkog Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Erat izjavio je da su SAD voljne da učestvuju na predstojećoj konferenciji u Parizu, ali da to još nije određeno.

Dragan Đukanović iz Centra za spoljnu politiku kaže za Blic da je najbitnije da na sastanku u Parizu budu utvrđeni okviri nekog budućeg rješenja, koji bi potom u narednih nekoliko mjeseci bili razrađivani sa novom briselskog administracijom.

– I dalje se kraj 2019. godine smatra optimalnim za postizanje rješenja, ali je nezahvalno govoriti o datumima i rokovima, posebno ako u obzir uzmemo da se u prvoj polovini godine nimalo nismo pomakli – navodi Đukanović.

Analitičar Dragomir Anđelković kaže za Blic da činjenica da nemamo rješenje ne mora da bude problematična, ali da bi problem mogao da nastane ukoliko neka moćna svjetska sila pokuša da iza kulisa pokuša da progura rješenje koje je nepovoljno za nas.

– Ni zamrznut konflikt nije problematičan koliko bi bilo problematično njegovo odmrzavanje koje bi dovelo do nasilja i koje bi cijeli region uvelo u problem, što bi se prvo odrazilo na strane investitore i na ekonomske prilike – navodi Anđelković.

Kada je riječ o tri stanovišta Zapada i četvrtom ruskom za Kosovo, koje je pomenuo Vučić, Anđelković je saglasan da postoji konfuzija u svjetskim okvirima.

– Dobro rješenje može biti samo kompromisno i fer. Ono se nazire, u pitanju je neka podjela, ali je pitanje ko će Albance na to da natjera – kaže Anđelković.

Na pitanje da li SAD imaju kapacitet da to učine, on kaže “da bi imale ukoliko bi bile homogene”.

– Bijela kuća bi rješenje prihvatila odmah, ali su Kongres i Senat upitni, budući da su tamo albanski lobisti veoma snažni. Kada bi SAD bile homogene, to bi odmah mogle da učine – zaključuje Anđelković.

Dogovor, pa referendum

Vučić je istakao da će svaki dogovor Beograda i Prištine morati da prođe nadležne institucije i da će narod na referendumu dati završnu riječ.

– Vjerujem da odgovorni političari žele da se rješenje za Kosovo pronađe, a većina bi željela da to rješenje nađe Vučić i da zbog toga dobije motku u glavu, kako bi oni riješili svoje političke probleme. Dakle, platformu će svi dobiti kada budemo blizu njene finalizacije – naveo je Vučić.

Upućen poziv Trampu da posjeti Srbiju

Vučić je susret s Palmerom iskoristio da pozove predsjednika Donalda Trampa da posjeti Srbiju.

– Koristim priliku da preko vas i preko svih američkih predstavnika pozovem predsjednika SAD-a da posjeti Srbiju. Mi znamo da od njega ne možemo da očekujemo veliku promenu stava po pitanju Kosova, ali vas molim da prenesete predsjedniku Trampu da bi bilo dobro da njegov odnos postane nešto izbalansiraniji prema pitanju Kosova i svim ostalim pitanjima – rekao je Vučić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu