KRAJ ZA SRBIJU Crna Gora eliminisala izabranike Nenada Peruničića sa Evropskog prvenstva

Rukometaši Srbije poraženi su rezultatom od Crne Gore 22:21 u drugom kolu Evropskog prvenstva i na taj način su izgubili sve šanse da se plasiraju u narednu rundu takmičenja. Rival je ostvario prvu pobjedu na Evropskim prvenstvima.

Ovaj meč obilježila je katastrofalna realizacija igrača više u prvom dijelu i nešto bolja igra u nastavku, ali i veliki broj grešaka, te promašenih zicera zbog kojih Srbija nije uspjela doći do trijumfa.

Prvo poluvrijeme očajna realizacija igrača više za Srbiju

Srbija je prva došla do prednosti ali su Crnogorci preko Ševaljevića izjednačili i to u situaciji kada su imali igrača manje, a u šestom minutu Grbović ij dovodi u vođstvo. Uslijedio je period u kojem su oba tima napravila nekoliko grešaka u napadu, a poslije promašenih zicera Ševaljević pogađa za vođstvo Crnogoraca sa dva gola razlike (3:1).

Golom Čavora Crnogorci u devetom minutu dolaze i do četvrtog gola, a odmah je uslijedila reakcija Peruničića koji je, nezadovoljan otvaranjem utakmice, pozvao igrače na tajm-aut.

Odmah nakon odmora Srbija preko Zelenovića, a potom je Radivojević uspio natjerati Crnogorce na prekršaj u napadu (probijanje) ali u napadu sa igračem više, Srbija, drugi put na utakmici, katastrofalno reaguje u napadu, a potom i u odbrani dopustivši Grboviću da postigne gol za Crnu Goru sa igračem manje za vođstvo od (5:2).

Prvi gol s krila Srbija postiže tek u 12. minutu preko Ilića, a odmah na drugoj strani Radović koristi igrača više, pogađa za održavanje prednosti od tri gola za Crnogorce.

Na polovini prvog poluvremena Crna Gora preko Bakića prvi put dolazi do prednosti od četiri gola, pogodio je Bakić, i to opet sa igračem manje.

Katastrofalno je Srbija koristila igrača više, ali u ovim trenucima Bogdan Radivojević sa dva gola uspio je da održi priključak. Upsjela se Srbija još jednom odbraniti i poslije akcije Zelenovića i Marsenića ovaj drugi pogađa sa linije šest metara, pa Srbija serijom 3:0 prilazi na samo gol zaostatka (7:6).

Uslijedila su dva brza gola, prvo je Božović pogodio za Crnu Goru, a onda Kukić za Srbiju nakon samo pet sekundi pa se u poslednjih deset minuta prvog dijela ušlo sa golom prednosti za Crnogorce (8:7).

Još jednom je Srbija prokockala igrača više i nastavila sa katastrofalnom realizacijom u ovoj situaciji ali za razliku od Srbije Crna Gora uspijeva realizovati igrača više i preko Grbovića se vraća na plus dva.

Konačno je Srbija na pravi našin iskoristila isključenje Ševaljevića, uspjela je da postigne dva gola i izjednači na 9:9. Imala je Srbija napad za izjednačnje ali je Kukiću ispala lopta, a u završnici je Crna Gora postigla dva gola, Srbija jedan, pa su crnogorci na odmor otišli sa golom prednosti.

Nastavak – Srbija se budi, ali nedovoljno za pobjedu

Drugo poluvrijeme Srbija otvara serijom 2:0, golovima Kukića i Sretenovića, a prvi put, izabranici selektora Nenada Perunićića, nakon rezultata 1:0 dolaze u vođstvo 12:11, a nakon nekoliko minuta u igri gol za gol, Srbija u 39. minutu golom Lazara Kukića prvip ut dolazi na dva gola viška, a samo  minut kasnije Bogdan Radivojević šutira na prazan gol preko cijelog terena i donosi Srbiji plus tri (16:13).

Sa tri gola Božović donosi Crnogorcima izjednačenje (16:16), a u ovom periodu briljirao je golman Crne Gore Simić koji je odbranio tri zicera. Lipovina dovodi u 47. minutu Crnogorce u vođstvo, bivši igrač banjalučkog Borca Milan Đukić na drugoj strani donosi izjednačenje, a onda veoma lako golovima Lipovine i Vujovića ponovo dolazi na dva gola viška (19:17). Nakon dobrog otvaranja Srbije, Crnogorci su serijom 5:1 došli u vođstvo.

Nije se predavala Srbija. Prvo sa pozicije pivota pogađa Marsenić, a onda majstorijom Radivoljevića Srbija dolazi do izjednačenja (19:19). Branili su o ovim trenucima golmani odlično na obje strane, ali intervenciju Ivaniševića nije pratila odbrana Srbije, pa Grbović koristi neopreznost i kupi odbijenu loptu za vođstvo Crne Gore na pet minuta do kraja.

Solo akcijom Kukić donosi izjednačenjae ali Lipovina je izuzetno raspložen na drugoj strani za novo vođstvo (21:20). Na drugoj strani Srbija je odlično izigrala akciju za Marsenića koji pogađa stativu, a na drugoj strani pogađa Radović za plus dva i kraj za Srbiju.

Specijalna poruka – Crnogorci u zelenim dresovima

Rukometni savez Crne Gore odlučio za čudne boje dresova na ovom Evropskom prvenstvu. Na startu su protiv Hrvatske igrali u crnoj opremi, a protiv Srbije  u zelenoj!

Ta boja dresova nosi posebnu poruku, tiče se zelenaškog Komitskog pokreta iz 1918. čiji je vođa bio Krsto Zrnov Popović. Oni su se pobunili na odluku Podgoričke skupštine da se Crna Gora priključi Srbiji zbog čega je 6. januara te godine izbila Božićna buna.

Sa druge strane, Srbija se odlučila na tradicionalnu crvenu boju dresova.