Društvo

KREATIVNI BANJALUČANI Nojeva, čipkana ili šarana muškom rukom, ova JAJA ćete ljubomorno čuvati

Mada je konkurencija žestoka, mnogi tvrde da  u Banjaluci, gradu žena, njaljepša vaskršnja jaja šara jedan gospodin,  penzionisani profesor politihenike i fotograf Dušan Stegić (78).

KREATIVNI BANJALUČANI Nojeva, čipkana ili šarana muškom rukom, ova JAJA ćete ljubomorno čuvati
FOTO DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Vještinu šaranja jaja na tradicionalni način, voskom i pisaljkom, simptični čika Duško je naučio od svoje majke Marije, koja je takođe bila nenadmašna majstorica u ovom poslu. Šarana jaja ne prodaje, poklanja ih dragim ljudima, jer je svako od njih posebno. Nikad, kaže, nije ponovio motiv, iako je za dvije decenije našarao nekoliko hiljada jaja.

Porodica ga godinama “nemislosrdno iskorištava”

Uz osmijeh se „žali“ da ga već 20 godina „porodica i prijatelji nemilosrdno iskorištavaju“ sa vaskršnjim molbama i narudžbama.

I ove godine sam našarao oko 100 jaja, a i dogodine ću, nadam se. Nema meni sad uzmicanja, dok sam živ – šali se čika Dušan.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Dušan Stegić

Šaranjem i ukrašavanjem jaja za prijatelje, ali i za kupce bave se i mnoge Banjalučanke, pa se na društvenim mrežama mogu naći vrlo zanimljive ponude. U pravilu, uvijek su u pitanju kokošja jaja.

Jaje veća od fudbalske lopte

Ima, međutim, i onih koji za svoju vještinu i kreativnost traže veće formate. Jedna o njih je penzionisana doktorka stomatologije Desa Latinčić, koja ukrašava jaja od noja, a jedan takav primjerak izložila je nedavno u Galeriji „Sonja Bikić“.

Izradom dekoracija i ukrasa iz hobija se bavi već godinama, slika na staklu i porculanu i izrađuje dekupaže, pa joj ni jaje veličine fudbalske lopte nije predstavljalo naročit izazov.

– Nojevo jaje ima dosta čvršću ljusku, pa sam ga ukrasila uljanim bojama, kamenčićima i dekupaž tehnikom – kaže Latinčićeva, objašnjavajući da je jaje, koje je nabavila u Trnu kod Banjaluke, prvo izbušila, kako bi iz njega iscurio sadržaj.

Bušilicom jaje pretvara u – čipku

Na isti način, Snežana Tunić (45) za svoje egzibicije priprema, nešto manja, pačija i guščija jaja, koja obrađuje – bušilicom!

– Kroz malu rupicu iscjedim sadržaj, da ostane samo ljuska, koju pažljivo izbušim mini bušilicom po prethodno ocrtanoj šemi i bukvalno pretvorim u čipku  – objašnjava Snežana, koja se godinama kreativnim radom, ali joj je slikanje, tvrdi, prva i najveća ljubav.

Foto privatna arhiva
Foto privatna arhiva

„Čipkana“ jaja iz Sneškine radionice izgledaju nevjerovatno i godinama se, kao dragocjena uspomena, čuvaju u vitrinama.

Ova agilna preduzetnica, primjenjena umjetnica i majka dvoje studenata, na nevjerovatan način stiže na sto strana: sa setrom vodi kafić, a kod kuće i u ateljeu je uvijek čeka brdo posla. Priznaje da je ove godine, zbog oskudice vremena, smanjila produkciju čipkanih jaja.

– Ta tehnika traži mnogo vremena i strpljenja, pa sam ove godine napravila samo nekoliko čipkanih jaja – kaže Snežana za srpskainfo.com.

Šarena jaja u galeriji i na pijaci

Akademska slikarka Sonja Bikić u svojoj galeriji u Banjaluci već godinama organizuje izložbu umjetnički ukrašenih vaskršnjih jaja. Ove godine keramička jaja ukrašena različitim tehnikama izložile su, između ostalih, akademske slikarke Biljana Gavranović, Željka Pajić i Jana Kuvalja.

Nedaleko od galerije, na gradskoj Tržnici, svoje rukotvorine su izložile Banjalučanke, koje prava kokošja jaja udešena pisaljkom, dekupažom ili cirkonima prodaju ugavnom za marku po komadu. Neke od njih, da bio popunile kućni budžet, rade danonoćno i pred Vaskrs na pijacu iznesu i po 1.000 šaranih jaja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu