KUP AMERIKE "Karioke" stigle do devete titule! Brazil - Peru 3:1

Reprezentacija Brazila je osvajač ovogodišnjeg Kupa Amerike pošto je u finalnom susretu odigranom na stadionu Marakana u Rio de Žaneiru savladala Peru sa 3:1 (2:1). “Karioke” su na ovaj način stigle do devetog trofeja.

U 15. minutu domaći su poveli Gabriel Žezus se na desnoj strani odlično oslobodio dvojice čuvara, zatim sjajno centrirao i prebacio sve protivničke defanzivce, a na pravom mjestu našao se Everton koji je zakucao loptu u mrežu.

U 41. minutu Tijago Silva je igrao rukom u svom šesnaestercu, pa je sudija iz Čilea Roberto Tobar Vargas pokazao na bijelu tačku. Nakon dojave iz VAR sobe provjerio je odluku i potvrdio je poslije pregledanog snimka.

Tako je Paulo Gerero izveo najstrožu kaznu tek u 44. minutu, poslao je loptu u lijevi ugao protivničkog gola, dok je Alison Beker otišao desno. Bio je to prvi gol koji su golman Liverpula i brazilski fudbaleri primili na ovom šampionatu i treći napadača Perua.

Ipak, egal nije dugo potrajao, pošto je u trećem minutu sudijske nadoknade Roberto Firmino oduzeo loptu protivniku, ona je došla do Alana koji je proigrao Gabrijela Žezusa, a ovaj je preciznim udarcem pogodio donji desni ugao nemoćnog golmana Pedra Galjesea.

U ovoj akciji bilo je dosta sreće za “Karioke”, jer su se dvojica Peruanaca okliznula, pa su asistent i strijelac dobili slobodan prostor koji su odlično iskoristili.

Nastavak je donio otvorenu igru sa obe strane, reprezentativci Perua su pokušavali da dođu do izjednačenja, a domaći do trećeg gola kojim bi riješili pitanje pobjednika.

Brazil je ostao sa igračem manje u 70. minutu kada je Gabrijel Žezus zbog oštrog starta nad Karlosom Zambranom dobio drugi žuti, odnosno crveni karton.

Tako je fudbaler Mančester Sitija postao jedini igrač u istoriji koji je na finalnoj utakmici Kupa Amerike zabilježio gol, asistenciju i isključenje.

U 88. minutu sudija Tobar je opet pokazao na bijelu tačku, ovaj put za Brazil poslije duela Zambrana i Evertona, opet je provjerio svoju odluku i potvrdio kazneni udarac.

Odgovornost je preuzeo Rišarlison koji je snažnim udarcem poslao loptu u desni donji ugao galjesea, koji je otišao na pravu strani, ali nije imao šanse da odbrani treći penal na ovgodišnjem Kupu Amerike.

Za najboljeg igrača finalne utakmice proglašen je Everton, koji je postigao tri pogotka. I Gerero je imao isti učinak, ali je trofej uručen samo Brazilcu.

Za najboljeg golmana očekivano je proglašen Alison, dok je kapiten Brazila Dani Alveš ponio naslov najboljeg igrača ovogodišnjeg kupa Amerike. Selekciji Brazila pripao je trofej za fer-plej.