Biznis

"Kvadrat i ispod 1.200 evra" Evo koliko koštaju stanovi u Trstu, a kupuju ih i stanovnici iz cijele bivše Juge (FOTO)

Anja B*. (nije željela da joj se pominje prezime) iz Beograda se prije osam godina sa porodicom preselila u Trst pošto je njen suprug dobio posao u tom gradu na sjeveru Italije, nekada omiljenom mjestu za šoping Jugoslovena.

Kvadrat stana u Trstu se može kupiti i za 1.200 evra
FOTO: LUCA ZENNARO/EPA

Prvih godinu dana živjeli su u centru grada, da bi se potom preselili u luksuzno predgrađe Duino u kojem se nalazi Koledž ujedinjenog svijeta Jadrana (Collegio del Mondo Unito dell'Adriatico).

– Ovaj kraj bi mogao da se uporedi sa elitnim beogradskim naseljem Dedinje. Uglavnom su ovdje sagrađene vile i žive bogatiji – kaže Anja za BBC na srpskom.

– Ima i stambenih zgrada, gdje smo muž i ja kupili nedavno stan, jer smo naišli na povoljnu priliku. Međutim, za cijenu koju smo platili ovdje, na Dedinju sigurno ne bismo mogli da kupimo takav stan, dodaje.

Trst, grad na krajnjem istoku Italije, blizu granice sa Slovenijom, od Beograda je udaljen 621 kilometar, odnosno oko šest i po sati vožnje.

Pročitajte još

Anjina porodica je među oko 4.000 državljana Srbije koji trenutno žive u gradu Trstu, a u široj okolini prijavljeno je 18.000 njih, prema podacima Poreske uprave u Italiji (Agenzia dell'Entrate).

Mirjana Bubčić, vlasnica agencije Kazarte Imobilijare (CasArte Immobiliare), kaže za BBC da godišnje proda između 15 i 20 stanova u Trstu srpskim državljanima, uglavnom iz Beograda i Novog Sada.

Nije poznat tačan podatak koliko je ljudi iz Srbije kupilo stan u ovom gradu na Jadranskom moru posljednjih godina.

Iz tršćanskog katastra su u pisanom odgovoru BBC  odgovorili da takve podatke ne mogu da daju.

Koliko košta stan u Trstu?

Osim školovanja djece i dobijanja posla, pojedine ljude iz Srbije i sa Balkana privlače i cijene nekretnina u Trstu.

Po cijeni garsonjere u Beogradu, u Trstu može da se kupi jednosobni ili dvosobni stan.

Na sajtu Imobilijare (Immobiliare.it), vodeće agencije za nekretnine u Italiji, trenutno je u ponudi više od pedeset stanova u širem centru grada.

Prosječna cijena je od 50.000 do 70.000 evra za jednosobne ili dvosobne stanove.

Kvadrat stana u Trstu i oko 1.200 evra
FOTO: LUCA ZENNARO/EPA

Većina stanova u ponudi bi morala da se renovira, mada ima i pojedinih u dobrom stanju.

Takav je, recimo, dvosoban stan, od 56 kvadratnih metara, čija je cijena 67.000 evra, piše u oglasima agencije. Renoviran je 2012. i nalazi se u kvartu Valmaura, gdje su nekada živjele radničke porodice.

Odatle do centra potrebno je dvadesetak minuta autobusom.

Vlasnici u oglasu naglašavaju da je stan opremljen modernim namještajem, sa podnim grijanjem, da poseduje energetski sertifikat, kao i da je idealan za mladi bračni par ili kao dobra investicija.

Pojedini iz Srbije su odlučili da novac ulože u kupovinu stanova u Trstu, poput Srđana Stojanovića, vlasnika jednog lanca restorana u Beogradu, koji je sada vlasnik tri nekretnine u italijanskom gradu.

– Kada sam prije 20 godina prvi put došao u Trst, nije mi se svidio. Posebno ne njegov centar. Posljednjih deset godina, međutim, Trst je obnovljen – kaže Stojanović za BBC na srpskom.

Razgovor sa gradonačelnikom Robertom Kazolonijem prije osam godina, dodaje, podstakao ga je da počne da razmišlja da investira u ovom gradu.

Pročitajte još

– Prodao sam kuću sa bazenom na Kosmaju i taj novac sam uložio ovdje. Investirao sam u dijelovima grada gdje žive uglavnom Tršćani i gdje cijena nikada neće padati, već će, vjerujem, biti stabilna ili će da raste – uvjeren je.

Kaže da dva stana izdaje, a u trećem boravi kada dođe u Trst.

Za razliku od njega, Anjina porodica stan u Trstu je kupila da u njemu živi.

Prema podacima agencije za prodaju nekretnina u Italiji Audace Immobiliare, prosječna cijena kvadratnog metra u Duinu, gdje sada živi Anjina porodica, cijena kvadratnog metra je 4.850 evra.

Vladimir E. iz Beograda sa suprugom je ove godine kupio dva stana.

Stan od 40 kvadratnih metara su platili 32.000 evra, dok ih je drugi stan od 58 kvadratnih metara koštao skoro duplo.

– Prvi stan smo renovirali i odmah ga izdali. Nalazi se u kvartu San Đakomo, nedaleko od centra.U Italiji je uobičajno da se sa agencijom koja se bavi izdavanjem stanova pravi ugovor na četiri godine – kaže Vladimir za BBC na srpskom.

Dodaje da je oduvijek želio da ima kuću na moru i da se zato odlučio na ovaj korak.

Njegova supruga je italijanskog porijekla, baka joj je iz Trsta, tako da im je ovaj grad oduvijek bio privlačan kao mesto u kojem bi možda jednog dana živjeli kada budu bili stariji.

– Moja supruga je potom kupila veći stan na njeno ime. Stan je kompletno renoviran i planiramo da ga od proljeća oglasimo na dnevni najam. Prijateljica Italijanka koja živi u Beogradu nam je dosta pomogla oko procedure pri kupovini – dodaje ona.

Vladimir kaže da je za sada ovo samo investicija, a da će možda neko od njegove djece u budućnosti odlučiti da studira u Trstu, pa će imati gdje da živi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije