Politika

KOME ODGOVARA NESTABILNA BiH Umjesto ekonomije građanima nude NACIONALNE TENZIJE

Zapaljive nacionalističke i uvredljive poruke, koje se gotovo svakodnevno mogu čuti u Bosni i Hercegovini, vuku ovu zemlju u mračnu prošlost iz koje pojedinci vjerovatno nikada nisu ni izašli.

KOME ODGOVARA NESTABILNA BiH Umjesto ekonomije građanima nude NACIONALNE TENZIJE
FOTO: SDSS/FACEBOOK

Stav je ovo sociologa i analitičara, koji upozoravaju da nacionalne tenzije ne idu u korist građanima već isključivo političkim strankama, kojima je to jedini način da se održe na vlasti.

Ruku na srce, zapaljive nacionalističke poruke ne dolaze samo iz usta političara, već ih ima i u medijima, na društvenim mrežama, sportskim i raznim drugim manifestacijama, ali i u svakodnevnom životu običnih ljudi, pa čak i djece. Posebno je to izraženo u vrijeme izbora, ali i nakon izbora, što stvara utisak da smo u stalnom vanrednom stanju.

Tako je nedavna proslava Dana Republike bila odličan poligon za novo podgrijavanje političke situacije u BiH. Svečanost na ulicama Banjaluke bila je dovoljna da pokrene lavinu negativnih komentara, kako na društvenim mrežama, tako i iz usta političara, koji su pozivali visokog predstavnika da reaguje. Redale su se reakcije poput ”opasne namjere”, “prelaženje granice”, “veličanje genocida” i slično.

FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija
FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Analitičari upozoravaju da je stvaranje nacionalnih tenzija stari oprobani recept za skretanje priče s gorućih ekonomskih i opštedruštvenih tema i spinovanje javnosti.

Po njihovom mišljenju, većini pripadnika sadašnjih političkih elita odgovara dizanje tenzija i držanje građana u stalnom strahu od onih drugih, jer nemaju ništa drugo da im ponude.

Univerzitetski profesor iz Mostara Slavo Kukić ističe da političari podstiču nacionalne tenzije, te da kada bi oni promijenili retoriku, isto bi učinili i građani. On ističe da trenutno stanje odgovara nacionalističkoj političkoj klasi, koja na govoru mržnje produžava vijek svoga trajanja. Kukić ističe da te stranke nemaju nikakve druge rezultate na osnovu kojih bi se nametnuli građanima.

Foto: Klix/RAS Srbija
Foto: Klix/RAS Srbija

Nemaju ni ekonomske, ni političke, niti rezultate u sferi kulture ili međunarodnih relacija. Samo mržnja i riganje bijesa, obnavljanje i dalje razvijanje strahova, netrpeljivosti, netolerancije prema drugom i drugačijem im garantuje da će se održati u sedlu vlasti – ističe Kukić.

Pročitajte još

Dodaje da će se ove stvari promijeniti tek onda kada građani prestanu nagrađivati te stranke na izborima.

– Onog časa kada pažnju tome ne budu posvećivali mediji i kada u javnom prostoru budu prenošeni signali koji dolaze od ljudi iz sfere politike i javnog života, a koji govore o potrebi zajedničkog života i  tolerancije drugog i drugačijeg, tog časa počinje otkucavati sat za one koji šire mržnju – smatra Kukić.

Aleksandar Žolja iz Helsinškog parlamenta se takođe slaže da podizanje nacionalnih tenzija definitivno odgovara političarima, jer na taj način kriju svoj nerad. Žolja ističe da svaki put kada političari nemaju šta novo da ponude građanima okrenu se dizanju nacionalnih tenzija.

Foto: screenshot N1/RAS Srbija
Foto: screenshot N1/RAS Srbija

– To se posebno radi kako bi se skrenula pažnja sa ekonomije. Nacionalne tenzije se posebno dižu u vrijeme predizbornih kampanja, ali i tokom proslave nekog važnog datuma za jedan od tri konstitutivna naroda u BiH. Tenzije su se digle sada, prilikom obilježavanja 9. januara, a isto se dešava i 11. jula, kada se obilježava zločin u Srebrenici, i slično – navodi Žolja.

On ističe da, dugoročno gledajući, ovakvo stanje šteti BiH, jer ne možemo ići naprijed, već smo zarobljeni u prošlosti. Političari s druge strane, kako navodi Žolja, to odlično iskorištavaju kako bi homogenizovali građane i na neki način ih ponovo podsjetili na protekli rat.

– Ustvari, time na neki način otupljuju kritičnu masu koja bi možda zahtijevala neke promjene i veću odgovornost političara – zaključuje Žolja.

Divković: Sa siromašnima se lako manipuliše

Predsjednik Udruženja BH novinara Marko Divković smatra da bi nacionalne tenzije i govori mržnje, ako ne potpuno, onda dobrim dijelom nestale kada bi političari promijenili svoju retoriku.

– Mi smo takav narod i šta nam lideri govore mi to prihvatamo – ističe Divković.

Onda kada političari promijene retoriku i u praksi se počnu ponašati drugačije, ističe on, tada će se i život u BiH početi mijenjati i doći će na neki normalan nivo.

Foto: Radio Brčko/RAS Srbija
Foto: Radio Brčko/RAS Srbija

– Naš narod je vrlo povodljiiv jer je osjetio najveće zlo, i uz to je jako siromašan, a sa siromaštvom se lako i efikasno manipuliše – upozorava Divković.

Ne vjeruje da će političari skoro da promijene svoju retoriku, jer im trenutno stanje odgovara s obzirom na to da nemaju ništa drugo da ponude građanima. Da političari imaju šta da ponude građanima, kako ističe Divković, oni bi nacionalne tenzije vrlo lako riješili.

– Ali, pošto nemaju šta drugo da ponude, onda treba održavati stalno stanje vjerske, nacionalne i političke napetosti, jer time mobilišu najšire slojeve vrlo nezadovoljnog stanovništva. Sjetimo se priče kada je lider SNSD Milorad Dodik pričao o referendumu o otcjepljenju, a tadašnji predsjednik Stranke za BiH Haris Silajdžić usmjerio svo svoje političko oruđe protiv Republike Srpske. Njih dvojica su plivali, a građani se svađali. Tako je i danas, samo se nijanse mjenjaju – upozorava Divković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije