Politika

LIČNI INTERES IZNAD SVEGA Nacionalna pripadnost sve češće u službi profita

Dok pojedini političari u BiH nacionalnu pripadnost mijenjaju kao sezonsku odjeću, drugima je ona jedini argument za vođenje politike, što podjednako loše utiče na građane, tvrde stručnjaci.

LIČNI INTERES IZNAD SVEGA Nacionalna pripadnost sve češće u službi profita
FOTO: KLIX.BA/RAS SRBIJA

Zemlja u kojoj se zbog nacionalne pripadnosti ginulo do prije dvije decenije, sada je mjesto njenih sve češćih mijenjanja zbog ličnog interesa i dobijanja bolje pozicije.

Dok je građanima Bosne i Hercegovine nesvatljivo kako neko može leći kao Srbin, a probuditi se kao Hrvat, i obrnuto, našim političarima je to postalo normalna stvar.

Tako je konstitutivnu sjednicu Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH obilježila apsurdna situacija kada je visoki funkcioner HDZ-a BiH, Goran Opsenica, preuzeo mandat zastupnika kao pripadnik srpskog naroda, iako tvrdi da se nikada nije izjašnjavao kao Srbin.

FOTO: Foto Klix
FOTO: Foto Klix
Goran Opsenica

Sličan je i slučaj Nine Bukejlović iz SDS-a, koja se na lokalnim izborima 2016. godine izjasnila kao Srpkinja, a uoči ppštih izbora ove godine kao Bošnjakinja.

Foto: SDS
Foto: SDS
Nina Bukejlović

Godine 2014. su se dvojica zastupnika BOSS-a u Skupštini Kantona Sarajevo, Haris Pleho i Rasim Smajić, izjasnili kao Srbi da bi prilikom formiranja Doma naroda Parlamenta FBiH bili izabrani u njegov sastav.

Brza promjena nacionalne pripadnosti počela je 2002. i karakteriše Dom naroda Federacije BiH, ali i za Vijeće naroda Republike Srpske.

Politički analitičar Velid Šehić smatra da je jedan od većih problema to što niko ne reaguje na ovakve stvari.

Živimo u vrijeme zloupotreba i neodgovornosti, u vremenu u kom materijalni interesi dovode čak i do mijenjanja etničke pripadnosti. Nacionalna pripadnost je postala profitabilna, a kada se etnički identitet pretvori u profesiju onda od istinskog etničkog identiteta nema ništa. To samo govori o licemjerstvu političara koji se poigravaju sa onim što je nekim ljudima sveto – objašnjava on.

FOTO: Klix
FOTO: Klix

Šehić dodaje da se moraju utvrditi ustavna ograničenja, koja bi definisala zabranu promjene etničkog identiteta kada su u pitanju izbori i zapošljavanje, jer bi se na taj način sprečavao moralni odron i krah koji proživljavamo.

– Ovako smo napravili jedno nemoralno i neetičko društvo u kome je sistem vrijednosti apsolutno nevažan. Kada u politiku uvedete nematerijalni interes onda je sve moguće, baš kao u Bosni i Hercegovini – kaže Šehić.

Pročitajte još

Iako svi građani imaju pravo da promijene nacionalnu pripadnost, što im je garantovano i Ustavom, Šehić smatra da se ovdje radi o zloupotrebi ljudskih prava.

– Ovdje se uvijek ide tobože u zaštitu vitalnih nacionalnih interesa, a onda vidimo da se on stavlja na stranu kada je u pitanju lični interes. Ovo je apsolutno jedna moralna kriza u kojoj živimo. Jeste to ljudsko pravo, ali se ne smije zloupotrebljavati – kaže on.

Politički analitičari smatraju da je mijenjanje nacionalnosti jedna krajnost u kojoj idu naši političari, dok je ona druga igranje sa simbolima, zastavama i bitnim datumima koji ljudima nešto znače.

– Razmetati se nacionalim identitetom i simbolima kao jedinim argumentima za politiku je nedostatak sposobnosti da se vodi politika, organizuje zajednica i rješavaju problemi. Sa druge strane, odricati se, poigravati i mijenjati kao košulje etičke identifikacije je takođe sumanutost. Ni jedna ni druga stvar nisu politički, već pseudopolitički sadržaj – smatra profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci  Đorđe Vuković.

Dodaje da je naša čitava daleka, ali i neposredna istorija, poigravanje sa identitetima, a upravo to i jeste jedan od uzroka naše tragedije.

– Niti je poželjno da to budu jedini argumenti političarima i da se time mobilišu mase, jer to vodi u nasilje, niti to treba zanemarivati i odricati se, pogotovo u sredinama u kojima se kroz tradiciju i istoriju prošlo puno toga – rekao je Vuković te dodao da nigdje nema takvih slučajeva kao kod nas, a da iz svega deblji kraj izvlače građani.

“Bitno je šta si”

O tome koliko je nacionala pripadnost postala profitabilna govori i to da su građani koji se ne izjašnjavaju o nacionalnosti postali građani drugog reda, smatra Šehić.

– Kada se pojavi neko ko nije ni Srbin, ni Hrvat, ni Bošnjak, on nema nikva prava. On je odmah građanin drugog reda, jer je ovo, pored svega, i diskrimatorsko vrijeme. Ovdje se ljudi ne cijene kakvi su, nego šta su, to znači jesi li Srbin, Hrvat ili Bošnjak – zaključio je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu