Društvo

Ljekari savjetuju pregled bar jednom godišnje: Očni pritisak dolazi i BEZ SIMPTOMA, može biti veoma opasan

Glavobolja, osjetljivost na svjetlost, bljeskovi, problem sa vidnim poljem, ovi simptomi su i više nego dovoljni da posjetite očnog ljekara, ali postoji nešto što vam možda neće dati nikakve simptome a može biti veoma opasno.

Ljekari savjetuju pregled bar jednom godišnje: Očni pritisak dolazi i BEZ SIMPTOMA, može biti veoma opasan
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Očni pritisak spada u jednu od vodećih bolesti koja može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme oka, a glaukom generalno ne mora davati neke naročite simptome, koji čak mogu u potpunosti izostati. Ono što možete uraditi kako bi sačuvali svoje oči, je da bar jednom godišnje posjetite očnog ljekara koji će vam provjeriti vid, ali i prekontolisati da li možda imate problem sa očnim pritiskom.

Očni ljekar dr Maja Živković objašnjava za Žena da glaukom spada u glavne uzročnike slijepila kako u svijetu tako i kod nas. Kada se govori o glaukomu, ne misli se samo i konretno na očni pritisak već je u pitanju nešto mnogo kompleksinije jer se radi o bolesti oštećenja očnog živca koje nastaje kao posljedica povišenog, neodgovarajućeg pritiska unutar oka.

Pročitajte još

– Očna vodica koja je neophodna za normalan rad oka se stvara u određenim dijelovima oka odakle se svojim kanalima prostire do svih dijelova oka i otiče iz njega. Ukoliko postoji povećana količina stvaranja očne vodice ili neko zakrčenje prilikom njenog oticanja, pritisak u oku usljed povećane zapremine se povećava i pritiska sve strukture oka. Tom prilikom vrši se pritisak na očni živac, njegova nervna vlakna se istanjuju i posljedica toga jeste nemogućnost prenosa impulsa do kore mozga gdje se inače stvara slika koju mi vidimo, kaže dr Živković.

Krajnji ishod ovakvog stanja može biti postepeno, u početku neprimjetno suženje vidnog polja koje kasnije sve više napreduje, dovodi do tubularnog vida odnosno vida kao kroz cijev i na kraju na može doći do potpunog sljepila. Pregled, odnosno otkrivanje povišenog očnog pritiska radi se na više načina, oftamolog posebnim aparatima pomoću vazduha ili aplanacione sonde mjeri intraokularni pritisak. Izmjerene vrijednosti koje su blizu ili iznad graničnih odnosno iznad 21 mmHg ukazuju da je neophdono dalje ispitivanje u smislu glaukoma.

– Neophodno je uraditi kompjuterizovano vidno polje gdje se ispitiju očuvanost i širina vidnog polja, zatim skener očnog živca gdje će se ispitati stanje nervnih vlakana, pregled gonioskopije koji nam daje uvid u stanje i prohodnost kanala kojima otiče očna vodica. Na osnovu svih tih pregleda moguće je zaključiti da li osoba boluje od glaukoma ili ne i da li je potrebno propisati terapiju ili je potrebno samo dalje praćenje, kaže dr Živković.

Kako je glaukom bolest koja oštećuje očni nerv, a sposobnost regeneracije nervnih tkiva je minimalna, liječenjem se postiže efekat zaustavljanja progresije bolesti. Prevencija je najbitnija, objašnjava doktorka, i ima najvažniju ulogu u liječenju glaukoma.

– Svako ko u porodici ima bližeg rođaka da boluje od glaukoma trebalo bi da provjeri vid. Osobe koje imaju nešto veću dioptirju, kao oni preko 50 godina, oni sa čestim glavoboljama sa osjećajem napetosti u predijelu oka, koji takođe unose dosta koefina i gazirana pića potrebno je da urade preventivni pregled. Oni koji spadaju u rizičnu grupu, preventivne preglede mogu raditi na šest mjeseci u početku da bi se nakon dva uzastopna uredna nalaza kontrole mogle prorediti na godinu dana, kaže naša sagovornica, piše Blic žena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu