Sudbine

LJEKARSKI NALAZ IZ SLOVENIJE Mirelina beba ima rijedak tumor mozga, nema ni 10 odsto šansi za život

Slovenački stručnjaci su, na osnovu snimka magnetnom rezonancom urađene u Hrvatskoj, u četvrtak u svom nalazu zaključili da se najverovatnije radi o teratomu, rijetkom raku mozga koji se pojavljuje u jednom slučaju na milion trudnoća

LJEKARSKI NALAZ IZ SLOVENIJE Mirelina beba ima rijedak tumor mozga, nema ni 10 odsto šansi za život
FOTO: RTL/FACEBOOK/SCREENSHOT

U ljekarskom nalazu iz Slovenije navodi se da beba Mirele Čavajde koja je u šestom mjesecu trudnoće, ima tumor, a navodi se i o kakvom se tumoru radi, piše Index.hr.

Kako navode slovenački ljekari, oni vjeruju da se radi o tumoru teratomu, koji je najčešći oblik tumora mozga kod fetusa i šanse za preživljavanje su kod njega veoma niske.

Mišljenje da se radi o toj vrsti tumora nisu dali ljekari neke privatne slovenačke klinike, nego najvažnije bolnice u Sloveniji – Kliničkog centra Ljubljana.

Slovenački stručnjaci su, na osnovu snimka magnetnom rezonancom urađene u Hrvatskoj, u četvrtak u svom nalazu zaključili da se najverovatnije radi o teratomu, retkom raku mozga koji se pojavljuje u jednom slučaju na milion trudnoća. Prema opisu slovenačkih stručnjaka, na snimku se jasno vide brojne lezije i ciste koje pritiskaju mozak.

Teratom je najučestaliji oblik raka mozga kod fetusa, a njegovi ishodi su loši.

Pročitajte još

Ministar zdravlja Vili Beroš u petak je izneo mišljenje stručne komisije KBC-a Zagreb u kojem se navodi da je u slučaju Mirele Čavajde moguće neurohirurško liječenje djeteta ako porođaj prođe dobro.

– Stručni stav je da bi trebalo da se pokuša da se dijete liječi. Naravno da niko ne garantuje uspjeh lječenja – rekao je Beroš u izjavi novinarima nakon sjednice vlade.

Beroševa ad hoc komisija u KBC-u Zagreb sastojala se od sedam članova – ginekologa, internističkog onkologa, neonatologa, intenzivnog pedijatra, neuroradiologa i neurohirurga i njihovo je mišljenje da je u slučaju Čavajde moguće neurohirurško liječenje djeteta ako porođaj prođe dobro.

Index navodi da je došao i do mišljenja te komisije. U njemu stoji kako je “očigledno da se radi o intrakranijskom tumoru razmera 4.3 centimetra, za sada bez znakova u drenaži cerebrospinalne tečnosti”.

Navodi se i da je po rođenju djeteta “neurohirurški zahvat svakako moguć uz dobru perioperativnu i multidisciplinarnu podršku”, kao i da je moguće i specifično onkološko zbrinjavanje ako se pokaže da se radi o zloćudnom tumoru “kao i sveobuhvatna genska profilacija tumorskog tkiva na osnovu koje bi se po potrebi mogli uključiti i pametni lijekovi”.

– Tek nakon što se sazna kakva je bolest, mogu se preduzeti koraci. Taj tumor svojim položajem i veličinom nije pritisnuo cerebrospinalna puteve i doveo do razvoja hidrocefalusa, što je značajno – rekao je Beroš. Kazao je i da, ako je riječ o tumoru, treba utvrditi da li je reč o malignom ili dobroćudnom tumoru, što je moguće tek nakon što se beba izvadi, pa sa se onda može eventualno preduzeti neurohirurško liječenje.

Međutim, istakao je i da još uvek nije sigurno da se radi o tumoru. Rekao je da bi moglo da se radi o krvarenju koje izgleda kao tumor.

Čavajdina advokatica Vanja Jurić u reakciji na Beroševu izjavu za Index je rekla kako se, suprotno navodima sa konferencije, u nalazu sa Svetog Duha spominjao hidrocefalus.

O ovome je Index upitao ministra Beroša koji je rekao da je na konferenciji govorio ono što se navodi u mišljenju komisije KBC Zagreb.

– Riječ je o mišljenju komisije. U njoj je bio Marko Radoš, naš najbolji neuroradiolog. Lično nisam gledao slike da bih mogao da donesem svoj sud – rekao je Beroš koji je sam neurohirurg.

– Dok se ne uzme tkivo na analizu, ne može se znati sa sigurnošću o čemu se radi. Mnogo smo puta išli da operišemo mozak misleći da je tumor, a na kraju se ispostavilo da je hematom. Jedino analiza tkiva može dati konačan odgovor. Gledajući samo slike ne može se sa sigurnošću reći šta je – rekao je Beroš .

Čavajdina advokatica za Index je rekla kako je ključni problem to što se odjednom spominje prevremeni porođaj, iako Mirela zakonski ima pravo na prekid trudnoće.

– U zakonu piše da je prekid trudnoće dopušten ako se može očekivati da će dijete imati teške fizičke ili duševne mane. Dakle, uopšte se ne radi o mogućnosti preživljavanja, nego o tome ima li teške tjelesne ili duševne mane – rekla je ona.

Konačnu odluku će doneti drugostepena komisija koja je formirana na Klinici za ženske bolesti i porođaje u Petrovoj. Nju čine ljekari specijalizovani za navedenu patologiju, opštinski sudija i socijalni radnik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije