Društvo

Ljubinjski poljoprivrednici se hvataju za glavu: Duvan bez kupaca, cijena smilja u padu

Dugi kišni period odgodio je proljetnu sjetvu na području Ljubinja za skoro mjesec dana, a ratari će umjesto početkom marta, u njive ući tek narednih dana.

Ljubinjski poljoprivrednici se hvataju za glavu: Duvan bez kupaca, cijena smilja u padu
FOTO: GORAN BOBIĆ/RAS SRBIJA

Koje će se kulture i u kojim količinama naći u poljima oko Ljubinja, gdje je poljoprivreda glavni izvor prihoda većini stanovništva, još je neizvjesno.

Ljubinjci svake poljoprivredne sezone sve više odustaju od sadnje duvana, sve je manje i luka u poljima, koji je bio zamjenska kultura.

Proizvođači smilja u ovom kraju, takođe, ne znaju šta će sa zasadima, jer je otkupna cijena ove ljekovite aromatične biljke sve manja, a pojedine destilerije nisu ispoštovale kooperante.

Ljubinjski poljoprivrednici se, da zemlja ne bi „mirovala“, iz ovih razloga u sve većoj mjeri odlučuju da siju žitarice, poput zobi, ječma ili djeteline lucerke.

Jari ječam koji je trebao biti zasijan u martu, sad je počeo da se sije, pošto vremenske prilike nisu dozvoljavale. Tek sad poljoprivrednici ulaze u njive, kako bi pripremili zemljište za krompir, a do sada je zasijano svega deset odsto površina lukom – objašnjava Dragoljub Sorajić, viši stručni saradnih za poljoprivredu u opštini Ljubinje.

On dodaje da se procjenjuje da će krompir, kao standardna poljoprivredna kultura,  biti zasijan na 40 do 50 hektara zemljišta, pod lukom će biti znanto manje površine nego lane, a sadnja duvana biće prepolovljena u odnosu na ranije godine.

– Iz sezone u sezonu sadi se sve manje duvana. Pojavile su se bolesti duvana, pa treba dosta uložiti da se proizvede zdrav duvan. Najveći problem je što već godinama nema organizovanog otkupa. Duvanjari ne znaju šta će sa proizvedenim duvanom, ima poljoprivrednika koji tri godine nisu uspjeli prodati duvan, a ni ove godine nema najave organizovanog otkupa – navodi Sorajić.

Prema njegovim riječima, luk se intezivnije sadio posljednjih godina, ali poljoprivrednici odustaju i od ove poljoprivredne kulture zbog prošlogodišnje niske otkupne cijene i obimnog posla.

U problemu su i ljubinjski poljoprivednici koji su prije nekoliko godina solidnu zaradu vidjeli u sadnji smilja.

Pod smiljem je u ovoj opštini oko stotinu hektara zemljišta.

Otkupna cijena ove biljke je sa pet do osam KM pre pet godina, prošle godine pala na 1,3 KM za kilogram sirovog smilja, a ove godine je neizvjesan i otkup.

Destilerije zatvaraju vrata smiljarima, a opština Ljubinje će posredstvom Pravobranilaštva RS  zatražiti zaštitu interesa iz ugovora sa destilerijom iz zapadne Hercegovine.

– Već dvije godine nisu ispoštovali uslove. Opština im je dala  besplatnu halu, gdje je  bila obaveza da zaposle određen broj radnika, što nisu uradili, a ni kooperanti nisu ispoštovani – kaže načelnik Ljubinja Darko Krunić.

Sjetva u tri polja

Na području Ljubinja sjetva se obavlja na tri kraška polja – Ljubinjskom, Ubavačkom i Popovom, a sistem navodnjavanja ima samo Popovo polje.

U Ljubinju je u toku i predaja zahtjeva za regresirano gorivo, a 43 ljubinjska poljoprivrednika su do sada ispunila uslove za ovu vrstu pomoći.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu